Spawanie pod wodą – charakterystyka procesu i zawodu spawacza podwodnego

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że spawanie pod wodą jest możliwe i praktykowane. Spawacze podwodni muszą mieć spore umiejętności, jednak nie narzekają na brak pracy. Poznaj metody spawania pod wodą i charakterystykę pracy specjalisty. 
spawanie pod wodą

Nowoczesne technologie pozwalają wykonywać zadania dotychczas uznawane za niemożliwe. Do tego grona należy zaliczyć spawanie podwodne. Choć wytworzenie łuku elektrycznego pod wodą jest trudne, obecnie można przeprowadzić spawanie pod wodą. Przedstawiamy techniki łączenia i charakterystykę pracy spawacza podwodnego.

Na czym polega spawanie pod wodą?

W wielu instrukcjach dla spawaczy można znaleźć informacje o konieczności osuszenia spawanej powierzchni. Tymczasem spawanie pod wodą nie tylko pozwala na łączenie mokrych elementów. W wielu przypadkach wykonywane jest w otoczeniu wody i na mokro. Okazuje się jednak, że odpowiednio zmodyfikowane akcesoria i czynności mogą być skuteczne także w środowisku wodnym. 

Pierwsze badania spawania podwodnego rozpoczęto już w latach 50 XX wieku. Największy udział w opracowaniu tej metody miał Konstanty Chrenow. To on przeprowadził pierwsze skuteczne próby spawania zmodyfikowaną elektrodą otuloną. Obecnie podwodna spoina jest równie trwała, co ścieg ułożony w środowisku suchym. Nadal jednak wymaga dużych umiejętności od spawacza. 

Zastosowanie technik spawania pod wodą 

Spawanie podwodne świetnie sprawdza się przy naprawach konstrukcji zatopionych w wodzie. Dzięki tej technice można prowadzić montaże i naprawy bez konieczności wyciągania elementów na powierzchnię. Wykorzystywana jest do reperacji statków, okrętów i infrastruktury przeznaczonej do nawigacji morskiej. Sprawdza się także przy naprawach zbiorników, rurociągów i budowie nowych konstrukcji tego typu.

Podwodne spawanie – metody

Prace pod wodą można wykonywać metodami na sucho i na mokro. Dobór odpowiedniej zależy od możliwości technicznych i dostępnego sprzętu. W każdej z nich można stworzyć różne wymiary i rodzaje spoin. 

Spawanie na sucho polega na tworzeniu spoiny bez kontaktu z wodą. W miejscu wykonywania pracy montowana jest szczelna komora, do której trafia spawacz. W komorze może panować ciśnienie atmosferyczne lub wyższe. Dzięki temu warunki pracy są zbliżone do panujących na powierzchni. 

Zobacz także:  Co to jest spawanie elektronowe i gdzie znajduje zastosowanie? 

Spawanie metodą na mokro najmocniej przypomina badania przeprowadzone przez prekursora tej techniki. Zarówno spawacz, jak i elektroda znajdują się pod powierzchnią wody i pracują w tym środowisku. Istnieje możliwość miejscowego odizolowania uchwytu spawalniczego i elektrody od wody. Jest to jednak pewne utrudnienie dla spawacza. W przypadku spawania na mokro wykorzystuje się specjalne elektrody otulone i odpowiednie spawarki.

Na czym polega praca spawacza podwodnego?

Wśród spawaczy znajdują się specjaliści zajmujący się układaniem spawów pod wodą. Jest ich stosunkowo niewielu, ze względu na duże wymagania i charakter pracy. 

Spawacze podwodni wykonują swoją pracę pod powierzchnią wody. Przebywają tam czasem przez wiele godzin, ponieważ opuszczenie komory ciśnieniowej jest skomplikowane i czasochłonne. Prace podwodne prowadzi się w specjalnych kombinezonach i maskach. Odzież ogranicza pole widzenia i sprawia, że nie ma możliwości swobodnego poruszania się w czasie pracy. Pod powierzchnią wody jest też dosyć ciemno, co ogranicza widoczność. Poza tym spawacza musi liczyć się ze standardowymi zagrożeniami, takimi jak poparzenie czy porażenie prądem.

Ekstremalny charakter mają nie tylko warunki pracy. Trudne do wykonania jest samo zadanie. Bardzo często na powierzchni spawu powstają zimne pęknięcia, którym trudno jest zapobiec. Ponadto przy spawaniu na mokro powstają bańki gazowe, które unoszą się w górę. Utrudnia to widoczność i spowalnia proces spawania. 

Może dochodzić także do problemów charakterystycznych dla nurkowania, czuli przytępienia słuchu i bólu głowy. Intensywność tych dolegliwości zależy od tego, na jaką głębokość schodzi spawacz. Ze względu na słabą widoczność orientacja pod wodą jest utrudniona. Spawacz musi zapoznać się wcześniej z dokumentacją techniczną i zapamiętać najważniejsze szczegóły.

Jak zostać spawaczem podwodnym?

Spawanie pod wodą jest znacznie trudniejsze i bardziej uciążliwe od spawania na lądzie. W związku z tym większe są także wymagania stawiane nurkom podwodnym. Żeby zostać spawaczem podwodnym, trzeba przejść odpowiednie kursy, dysponować dobrym zdrowiem i konkretnymi cechami charakteru. 

Zobacz także:  Czym jest złącze spawane? Charakterystyka miejsca łączenia materiałów

Zacznijmy od kwalifikacji. Spawacz podwodny jest uznawany za zawód szczególnie niebezpieczny. W związku z tym narzucono rygorystyczne standardy BHP, jakim podlegają pracownicy. Dotyczą one zarówno umiejętności i wiedzy, jak i stanu zdrowia. 

Na początek trzeba przejść kursy zawodowe organizowane przez niektóre ośrodki szkoleniowe w naszym kraju. Na kursie można nauczyć się technik spawalniczych i pracy pod wodą. Kandydat na spawacza podwodnego musi spełniać wszystkie warunki charakterystyczne dla spawaczy. Jest to minimum 18 lat, wykształcenie zawodowe, a także dobry stan zdrowia potwierdzony przez lekarza. Dodatkowo od kandydatów wymaga się wykształcenia w dziedzinie żeglugi, budownictwa wodnego lub choćby mechanicznej. Nurek musi też przepłynąć 200 metrów bez sprzętu. 

Spawacz konstrukcji podwodnych musi mieć kilka cech charakteru, które pozwolą mu na wykonywanie pracy. Przede wszystkim powinien być osobą cierpliwą i opanowaną. Powinien być odporny psychicznie na stres i pracę w trudnym środowisku. Potrzebna będzie także precyzja i rozwinięte umiejętności spawania.

Spawacz podwodny – ile zarabia?

Dzięki trudnej pracy i dużym wymaganiom, jakim musi sprostać spawacz podwodny, zarobki w tym zawodzie są bardzo wysokie. W naszym kraju minimalna pensja dla początkującego spawacza to około 6 tysięcy złotych. W Niemczech, Holandii czy Szwajcarii stawka godzinowa to nawet 25 euro. Z kolei w USA najlepsi specjaliści zarabiają prawie 200 dolarów za godzinę. Stawka zależy nie tylko od miejsca pracy, ale rośnie wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności. 

Spawanie pod wodą to zajęcie trudne i wymagające określonych cech charakteru. Wiąże się też z licznymi niebezpieczeństwami i zagrożeniem. Jednak za podjęcie ryzyka można liczyć na więcej niż godziwe zarobki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie orbitalne

Spawanie orbitalne – technika spawania rur i nie tylko

Następny artykuł
spawanie inwertorowe

Spawanie inwertorowe – jak działa spawarka inwertorowa i gdzie jest stosowana?

Zobacz też