Spawanie orbitalne – technika spawania rur i nie tylko

Spawanie orbitalne to metoda układania spoiny wykorzystywana głównie do łączenia rur. Do przeprowadzenia pracy używane są specjalistyczne urządzenia umożliwiające precyzyjne sterowania elektrodą. Na czym polega proces spawania i gdzie jest wykorzystywany? 
spawanie orbitalne

Spawanie rur i kanałów jest bardzo trudne. Wymaga stworzenia spoiny estetycznej, trwałej i niezmniejszającej wewnętrznej średnicy kanału. Do wykonywania takich szwów w warunkach warsztatowych wykorzystuje się między innymi spawarki orbitalne. Jak działają i jakie elementy można połączyć dzięki tej technice?

Na czym polega spawanie orbitalne?

Ręczne spawanie nie zawsze można uznać za metodę szybką i skuteczną. Bardzo często ludzka ręka nie jest w stanie wykonać równej spoiny w tak krótkim czasie, jak robią to maszyny. Spawanie orbitalne to jedna z technik, w której większość pracy wykonują właśnie maszyny. Dzięki temu w określonych warunkach można wykonać szybkie i niezwykle precyzyjne spawy. 

Charakterystyczną cechą wszystkich technologii spawania orbitalnego jest obrotowa głowica. Elektroda utrzymująca łuk spawalniczy obraca się wokół spawanego elementu. Tymczasem materiał jest ułożony nieruchomo. Spawacz jest tu potrzebny jedynie do zaprogramowania urządzenia i kontroli procesu. W razie potrzeby może też dokonywać korekt w ustawieniu, poprzez zmianę prędkości obrotu lub natężenia prądu. 

Wspomniana technika zapewnia ogromną precyzję i powtarzalność spoin. Jest to szczególnie ważne w przypadku spawania rur i kanałów. Nie ma w nich możliwości ułożenie spoiny od wewnątrz, w związku z tym spaw zewnętrzny musi być idealny. Spawarki orbitalne właściwie zaprogramowane wykonują spoiny bardzo szybko. Choć stosuje się je głównie w warsztatach, mogą być używane również w pracach w terenie.  Jeśli warunki są sprzyjające, spawarki orbitalne są chętniej wykorzystywane, niż spawanie elektrodą otuloną.

Metoda spawania orbitalnego

Różne techniki i rodzaje spawania są wykorzystywane do spawania orbitalnego. W nowoczesnych specjalistycznych urządzeniach wykorzystuje się strumień lasera lub precyzyjne palniki gazowe. Jednak najpopularniejsze maszyny przemysłowe wykorzystują spawanie metodą TIG. To spawanie ekonomiczne, ponieważ nie wymaga materiału dodatkowego. Sprawdza się przy dobrze przygotowanych elementach o gładkich krawędziach. 

Zobacz także:  Spawanie aluminium techniką gazową, TIG oraz MIG

Spawanie orbitalne TIG wykorzystuje nietopliwy drut wolframowy jako elektrodę. Ta porusza się wokół łączonego elementu, utrzymując łuk spawalniczy o regularnej długości. Energia dobierana jest w taki sposób, żeby obszar jeziorka spawalniczego był minimalny. Jednocześnie zespolenie ma przebiegać przez całą grubość materiału. Rolą operatora jest precyzyjne dobranie parametrów pracy spawarki.

W jakich dziedzinach można spawać urządzeniami orbitalnymi?

Charakterystyka orbitalnych spawarek TIG sprawia, że są one wykorzystywane do łączenia elementów okrągłych. Możliwość precyzyjnego dopasowania parametrów sprawdza się przy łączeniu cienkich ścianek. W przemyśle produkcyjnym wykorzystuje się przede wszystkim spawanie orbitalne rur. Znajduje zastosowanie przy elementach wymagających bardzo precyzyjnego i trwałego połączenia. Spawarki trafiają głównie na wyposażenie zakładów produkcyjnych. Pomagają łączyć rury dla przemysłu lotniczego, energetycznego, chemicznego i przetwórstwa spożywczego. 

Spawanie orbitalne służy do tworzenia spoin powtarzalnych. Użycie tego urządzenia opłaca się przy produkcji na większą skalę. Do połączenia pojedynczej rury w miejscu, gdzie nie ma wielkich wymagań, lepiej zastosować tradycyjne spawarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie wydechu z kwasówki

Spawanie wydechu z kwasówki – jak naprawić dziurawy układ wydechowy?

Następny artykuł
spawanie pod wodą

Spawanie pod wodą – charakterystyka procesu i zawodu spawacza podwodnego

Zobacz też