Przy łączeniu materiałów za pomocą energii cieplnej można zastosować zarówno metodę lutowania, jak i spawanie. W zależności od rozwiązania uzyskuje się nieco inne efekty pracy. Każda z technik może być stosowana również w nieco innych warunkach i nadaje nieco innych cech łączonym materiałom. Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy lutowaniem a spawaniem.
Lutowanie a spawanie – na czym polegają obie metody?
Łączenie materiałów jest niezbędne we wszystkich procesach konstrukcyjnych. Poza metodami mechanicznymi, do stworzenia trwałego połączenia wykorzystuje się wspomniane techniki. W obu, do wykonania trwałego połączenia, potrzebna jest energia cieplna. Żeby łatwiej zaprezentować różnice, między lutowaniem a spawaniem, warto przedstawić obie metody.
Spawanie jest procesem łączenia, w którym na dwa kawałki materiału działa się temperaturą wyższą, od ich granicznej temperatury topnienia. W wielu przypadkach nie jest potrzebne dodatkowe spoiwo. W wyniku tego procesu dochodzi do stopienia krawędzi łączonych materiałów i zespojenia ich ze sobą. Dochodzi tu do połączenia na poziomie atomowym, dlatego miejsce spawu jest spójne.
Lutowanie to metoda opierająca się na łączeniu za pomocą dodatkowego elementu, jakim jest lut. To uformowany w kształt drutu metal o niskiej temperaturze topienia. Lutowanie polega na nagrzaniu materiału do temperatury niższej od jej granicy topienia, a jednocześnie wyższej od granicy topienia lutu. Dzięki temu układany drut topie się pod wpływem ciepła dwóch materiałów i rozlewa się w miejscu łączenia. Jednocześnie struktura łączonych materiałów pozostaje nienaruszona.
Kiedy stosuje się lutowanie i spawanie?
Charakterystyczne cechy wykonywania połączeń sprawiają, że lutowanie i spawanie stosuje się w innych sytuacjach. Lutowanie jest metodą bardziej precyzyjną i powszechnie wykorzystywaną w elektronice. Pozwala na łączenie podzespołów i przewodów umieszczonych na płytkach z tworzywa sztucznego bez ryzyka jej stopienia. Lutowanie wybierane jest również do łączenia materiałów o różnych składach chemicznych.
Z kolei spawanie pozwala stworzyć łączenia bardzo odporne na obciążenia stałe i zmienne. Ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można w ten sposób łączyć cienkie blachy, a także sprawdza się przy zespajaniu materiałów o znacznych powierzchniach styku. W ten sposób łączy się ze sobą materiały o podobnych składach chemicznych, a także parametrach technicznych.
Lutowanie a spawanie – która metoda jest lepsza?
Trudno wskazać, która metoda jest skuteczniejsza, ponieważ w określonych warunkach każda z nich może okazać się lepsza. Lutowanie a spawanie? Wybór metody to nie alternatywa między lepszym i gorszym sposobem łączenia materiałów. Są to techniki, które mają inne charakterystyczne cechy, uzupełniają się i ułatwiają tworzenie optymalnych połączeń.