Spawanie łukowe – technika i metody spawania elektrodą

Spawanie łukowe to proces wykorzystujący zjawisko łuku elektrycznego do topienia i łączenia materiałów. Obejmuje wiele technik spawania elektrodą z wykorzystaniem osłony gazowej. Poznaj charakterystykę techniki i najważniejsze metody spawania z wykorzystaniem łuku. 
spawanie łukowe

Spawanie to proces łączenia materiałów przez ich zespojenie. Do wytworzenia wysokiej temperatury potrzebnej do stopienia materiału wykorzystywane jest zjawisko łuku elektrycznego. To ono odpowiada za przepływ energii i towarzyszące temu nagrzewanie materiałów. Co to jest łuk elektryczny i w jakich metodach spawalniczych jest wykorzystywany?

Spawanie łukowe – charakterystyka

Proces łączenia stali za pomocą wysokiej temperatury znany jest od 1885 roku. W tym czasie opracowano wiele metod spawalniczych, które sprawdzają się w konkretnych warunkach i branżach przemysłu. Jednak większość z nich opiera się na zjawisku oswojonym 130 lat temu. Chodzi o spawanie łukowe elektrodą w osłonie gazowej. 

W procesie spawalniczym dochodzi do stopienia krawędzi materiału, a często także materiału wypełniającego spoiny. Odbywa się to w temperaturze kilku tysięcy stopni. Nie da się uzyskać takiej ilości energii w procesach spalania, dlatego do pracy zaprzęgnięto prąd elektryczny. Proces spawania wywołuje łuk elektryczny, nazywany też spawalniczym. 

Łuk elektryczny topi materiał, tworząc jeziorko spawalnicze. To roztopiony płynny materiał, podatny na zabrudzenia i pierwiastki chemiczne pochodzące z powietrza atmosferycznego. Żeby zapobiec pękaniu spoiny i uzyskać optymalne parametry wytrzymałościowe, łuk elektryczny jest chroniony bańką gazową. Gazy mogą stanowić jedynie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (gazy osłonowe), a także brać aktywny udział w procesie spawalniczym (gazy aktywne).

Co to jest łuk elektryczny?

Łuk spawalniczy to zjawisko kluczowe dla procesu spawania. Powstaje pomiędzy materiałami o różnych ładunkach elektrycznych. W większości metod spawania wywiązuje się pomiędzy elektrodą naładowaną ujemnie i neutralnym materiałem spawanym. Po uzyskaniu napięcia wystarczy potrzeć elektrodą o materiał, żeby zawiązać łuk. 

Łuk elektryczny to jasny świetlisty strumień o długości kilkunastu milimetrów. Tworzą go elektrony przepływające pomiędzy polami o różnym ładunku. Spawanie polega na prowadzeniu elektrody w odpowiedniej odległości od materiału i utrzymanie łuku spawalniczego o odpowiedniej długości. Do uzyskania łuku o właściwym przepływie energii używa się regulacji natężenia prądu i strumienia gazu osłonowego.

Zobacz także:  Spawanie elektryczne – na czym polega

Rodzaje metod spawalniczych wykorzystujących łuk elektryczny

Łuk elektryczny jest wykorzystywany w większości obecnie stosowanych metod spawalniczych. Pierwszy raz wykorzystano go przy spawaniu elektrodą otuloną, czyli technice MMA. Za wytworzenie i utrzymanie łuku odpowiada elektroda topliwa, a gaz osłonowy wytwarzany jest poprzez spalanie otuliny. 

Obecnie największą popularnością cieszą się techniki spawania MIG i MAG. W nich wykorzystywane są elektrody topliwe podawane półautomatycznie ze zwoju. Osłonę łuku tworzą gazy podawane z butli za pośrednictwem uchwytu spawalniczego. Skład mieszanki gazowej dobiera się w zależności od rodzaju spawanego materiału. 

Kolejną techniką spawalniczą opierającą się tylko na działaniu łuku elektrycznego jest spawanie tigiem. Za prowadzenie łuku odpowiada elektroda nietopliwa, a jeziorko spawalnicze nie musi być wypełniane dodatkowym materiałem. Łuk elektryczny wykorzystywany jest także przy metodach spawania łukiem krytym, spawania na zimno, a także w kilku innych technikach hybrydowych. 

Łuk elektryczny to zjawisko kluczowe dla większości procesów spawalniczych. Obecnie tylko kilka nowoczesnych technik spawalniczych przenosi energię na materiał w inny sposób. Chcesz zająć się zawodowo spawaniem? Zastanawiasz się, jak wygląda praca na stanowisku spawacz TIG, zarobki i jaki jest zakres obowiązków? Sprawdź inne poradniki w naszym serwisie, a znajdziesz informacje także na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie szyn

Spawanie szyn – metody łączenia torów kolejowych

Następny artykuł
skąd brać zlecenia na spawanie

Skąd brać zlecenia na spawanie – gdzie szukać ogłoszeń i które z nich wybierać?

Zobacz też