Spawanie inwertorowe – jak działa spawarka inwertorowa i gdzie jest stosowana?

Spawanie inwertorowe jest bardzo uniwersalną i łatwą do opanowania techniką łączenia metali. Wykorzystuje urządzenia wyposażone w wydajny wysokonapięciowy przetwornik prądu. Poznaj metodę działania spawarek inwertorowych i ich najważniejsze cechy. 
spawanie inwertorowe

Spawanie metodą inwertorową wymaga zastosowania odpowiednich spawarek z przetwornicą prądu. Jest to jedna z najpopularniejszych technik spawania, wykorzystywana między innymi w metodzie MMA. Na czym polega ta metoda? W jaki sposób zbudowana jest spawarka inwertorowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z booknieci.pl

Na czym polega spawanie inwertorowe?

W procesie spawania wykorzystuje się energię elektryczną do wytworzenia łuku spawalniczego. Spawarki wymagają zatem solidnej technologii elektronicznej, która pozwoli na emisję i regulację przepływu energii elektrycznej. Spawanie inwertorowe to jedna z najbardziej nowoczesnych metod spawania. Wykorzystuje się w niej przetworniki prądu, które wpływają na poprawę procesu spawalniczego. 

Spawanie inwertorowe wykorzystuje dobrze znaną technikę, jaką jest spawanie MMA. To metoda spawania elektrodą otuloną, która nie wymaga zastosowania gazów osłonowych. Pod wpływem łuku elektrycznego topi się nie tylko rdzeń w postaci topika, ale także otulina. Wytwarza ona gazy osłonowe, które zabezpieczają jeziorko spawalnicze. Na powierzchni tworzy się warstwa żużlu, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie. 

Technika spawania inwerterowego sama w sobie nie jest innowacyjna. Jedynym nowym elementem jest zastosowanie spawarki inwertorowej. Dzięki niej źródło prądu jest bardziej stabilne i wpływa na jakość wykonanej spoiny. 

Jak działa spawarka inwertorowa?

Dotychczas w procesach spawalniczych wykorzystywana była spawarka transformatorowa. Obecnie te urządzenia ustępują miejsca właśnie spawarkom inwertorowym, uznawanym za nowocześniejsze i skuteczniejsze. Co jest kluczem do skuteczności tych maszyn?

Sercem spawarki jest przetwornica przepustowa, nazywana właśnie inwertorem lub inwerterem. Działa ona na bardzo niskich częstotliwościach. To do niej trafia prąd stały, który wcześniej jest oczyszczony i wyprostowany w prostownikach. Przetwornica zmienia prąd stały na zmienny i ponownie kieruje go do prostownika. W tym procesie prąd jest prostowany dwutaktowo. Dzięki temu źródło prądu jest bardzo stabilne. To wpływa na jakość i stabilność łuku elektrycznego wytworzonego przez spawarki inwertorowe.

Zobacz także:  Spawanie pod wodą – charakterystyka procesu i zawodu spawacza podwodnego

Spawarki inwertorowe – charakterystyka

Inwertorowe spawarki MMA to urządzenia przede wszystkim bardzo lekkie i o niewielkich rozmiarach. Nie ma w nich ciężkiego transformatora, który zastąpiła przetwornica. Dzięki temu spawacz może bardzo swobodnie poruszać się z urządzeniem po warsztacie lub placu budowy. 

Brak transformatora nie zabiera najważniejszych zalet spawarek. Z łatwością można zmienić natężenie prądu spawania. Ponadto pobór energii jest znacznie mniejszy, dlatego urządzenia są bardzo ekonomiczne. Nie sprawiają też problemu w obsłudze, a możliwość zastosowania dowolnych elektrod pozwala wykorzystywać je w wielu obszarach.

Zastosowanie spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe umożliwiają spawanie elektrodą otuloną. To technika niewymagająca stosowania dodatkowych butli z gazem. Jest też stosunkowo łatwa do opanowania, dlatego uznaje się ją za uniwersalną. Przy spawaniu inwertorowym można stosować dowolne elektrody dostosowane do pracy z wieloma materiałami. Sprawdza się nie tylko przy spawaniu różnych gatunków stali, ale także aluminium, czy miedzi. 

Profesjonalne spawarki inwertorowe wykorzystywane są w warsztatach rzemieślniczych i samochodowych. Dają możliwość spawania różnych materiałów w budownictwie i drobnych naprawach wokół domu. Lekkie spawarki sprawdzają się też przy remontach i naprawach prowadzonych w ciasnych przestrzeniach. 

Spawarki inwertorowe to kolejny krok na drodze ewolucji tej techniki. Wykorzystują znane od dawna zjawiska, jednak poprawiają je. Dzięki temu spawy są jeszcze trwalsze, a proces bardziej oszczędny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie pod wodą

Spawanie pod wodą – charakterystyka procesu i zawodu spawacza podwodnego

Następny artykuł
spawanie szyn

Spawanie szyn – metody łączenia torów kolejowych

Zobacz też