Spawanie elektrodami otulonymi – na czym polega metoda MMA?

Spawanie elektrodą otuloną to podstawowa technika łączenia metali. Wykorzystuje się w niej specjalne elektrody pokryte okładziną z materiałów gazotwórczych. Poznaj charakterystyczne cechy spawania MMA i obszary stosowania tej techniki. 
spawanie elektrodą otuloną

Spawanie ręczne elektrodą otuloną jest pierwszą metodą spawalniczą. Wykorzystuje się w niej specjalne elektrody z otuliną. Są one jednocześnie źródłem topika, wytwarzają gazy osłonowe i utrzymują łuk elektryczny. Jak te cechy charakterystyczne wpływają na prace spawacza? W jakich dziedzinach stosuje się technikę spawania określaną jako MMA?

Spawanie elektrodą otuloną – charakterystyka

Wykorzystywanie łuku elektrycznego do tworzenia spoiny jest techniką znaną od ponad 130 lat. Jedną z pierwszych koncepcji stosowanych do dziś jest spawanie elektrodą otuloną. Ta technika została opatentowana już w 1885 roku. Obecnie w przemyśle stosowane są metody, które wywodzą się bezpośrednio od elektrod otulonych. 

Spawanie MMA (manual metal arc lub metoda 111) polega na zastosowaniu elektrod z rdzeniem metalowym w otulinie. Elektrody o długości kilkudziesięciu centymetrów umieszczane są w ręcznych uchwytach spawalniczych. Elektroda wywołuje łuk elektryczny, który stanowią elektrony przeskakujące pomiędzy elementami o różnych ładunkach. Dzięki temu wytwarza się temperatura. Dochodzi do stopienia krawędzi łączonych materiałów, a także trzpienia elektrody. Płynny materiał tworzy jeziorko spawalnicze. 

W każdym procesie spawania należy utworzyć specjalne warunki inne od atmosferycznych. Poza ustawieniem optymalnego natężenia prądu spawania wykorzystuje się tu osłonę gazową. W przypadku MMA taką osłonę tworzy otulina ulegająca spaleniu. Dzięki temu proces przebiega stabilnie bez konieczności doprowadzania dodatkowego gazu z butli. Jednocześnie na powierzchni spoiny tworzy się żużel. Stanowi dodatkową osłonę tężejącego materiału. Należy go jednak skuć, co wydłuża proces spawania.

Spawanie ręczne MMA – gdzie jest stosowane?

Elektrody otulone wykorzystuje się do łączenia rozmaitych materiałów. Sprawdzają się przy łączeniu stali nisko i wysokostopowych, a także nierdzewnych. Możliwe jest spawanie aluminium i innych metali nieżelaznych za pomocą elektrod otulonych. W zależności od składu chemicznego materiału i wymaganej jakości spoiny można zastosować różnego typu otuliny. 

Zobacz także:  Na czym polega spawanie MIG – charakterystyka pracy migomatem

Spawanie MMA wykorzystywane jest głównie w pracach remontowych i modernizacyjnych. Elektrody w otulinie nie wymagają dodatkowego odprowadzenia butli gazowej. Techniką MMA można spawać nawet materiały wilgotne. W związku z tym sprawdzą się w trudno dostępnych przestrzeniach podczas napraw i remontów. Elektrody otulone znajdują zastosowanie w warsztatach blacharskich, rzemieślniczych i wokół domu.

Zalety i wady spawania MMA

Spawanie MMA to przede wszystkim technika bardzo uniwersalna. Łatwo można przezbroić spawarkę do pracy na innych materiałach. To optymalna technika do pracy w trudno dostępnych miejscach i w wielu pozycjach. Przy odpowiednich umiejętnościach spoina jest bardzo trwała i dobrze wygląda. 

Choć spawanie elektrodą otuloną jest bardzo uniwersalną metodą, nie stosuje się jej już na dużą skalę w przemyśle. Problemem jest przede wszystkim duże zużycie materiału, czyli elektrod. Technika nie sprawdza się przy długich spoinach wymagających estetycznego wyglądu. Do obsługi uchwytu spawalniczego z elektrodą otuloną potrzebne są spore umiejętności i doświadczenie. Problemy wynikają z konieczności utrzymania optymalnej odległości między końcem topliwej elektrody i spoiną. Spawacz musi stale przybliżać uchwyt do powierzchni. 

Spawanie łukowe elektrodą otuloną to metoda niezastąpiona przy pracach na niewielką skalę i w trudnych warunkach. Można do niej wykorzystywać elektrody o różnych średnicach i topić dowolne materiały. Pomimo swoich wad jest uznawana za najbardziej uniwersalną. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie elektrodą otuloną

Spawanie elektrodą otuloną i inne podobne techniki spawania

Następny artykuł
dieta dla spawacza co spawacz powinien jeść

Dieta dla spawacza - co spawacz powinien jeść?

Zobacz też