Na czym polega spawanie MIG – charakterystyka pracy migomatem

Spawanie MIG to jedna z najpopularniejszych technik spawalniczych. Do pracy wykorzystywane jest zjawisko łuku elektrycznego, wywołane przez topliwe elektrody. Poznaj charakterystykę metody MIG i najważniejsze możliwości jej zastosowania.
spawanie mig

Spawanie MIG/MAG to dwie najpopularniejsze techniki łączenia metali. Wykorzystuje się do prac w przemyśle, a charakteryzują się dobrymi wynikami i stosunkowo łatwym wykonaniem. Spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazowej neutralnej to charakterystyka techniki MIG. Czym różni się od spawania MAG i jak przebiega praca?

Metoda spawania MIG – najważniejsze założenia

MIG i MAG to dwie metody spawalnicze najchętniej stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Spawanie MIG inaczej nazywane jest spawaniem elektrodą topliwą w osłonie gazu neutralnego. Skrót pochodzi od nazwy techniki wyrażonej w języku angielskim, czyli Metal Inert Gas. Technika wykorzystywana jest do łączenia metali wysokostopowych i stosowana niemal w każdej dziedzinie przemysłu.

Do tego sposobu łączenia metali wykorzystuje się spawarkę MIG MAG, popularnie nazywaną migomatem. W procesie spawania wywoływane jest zjawisko łuku elektrycznego, który powstaje przy połączeniu powierzchni o odmiennym natężeniu. Jeden z elementów biorących udział w procesie ma ładunek ujemny, a zatem jest naładowany elektronami. Z koeli drugi pozostaje neutralny. Po połączeniu ich ze sobą za pomocą elektrody powstaje łuk spawalniczy i wytwarza się wysoka temperatura. Dochodzi do stopienia krawędzi łączonych elementów i ich zespojenia.

Do stworzenia łuku wykorzystywana jest elektroda topliwa. Technicznie jest to drut z materiału o podobnej temperaturze topnienia do łączonych materiałów. Drut topi się pod wpływem temperatury wywołanej łukiem spawalniczym. Materiał w postaci płynnej skapuje do jeziorka spawalniczego i wypełnia szczelinę między elementami. Drut elektrodowy jest automatycznie podawany przez migomat, co wpływa na większą prędkość spawania.

Zobacz także:  Na czym polega spawanie łukiem krytym i gdzie jest stosowane?

Co daje gaz do spawania MIG i jak go dobrać?

Spawanie MIG określane jest jako spawanie elektrodą w osłonie gazów neutralnych. W którym miejscu w tym procesie działa gaz i do czego jest potrzebny? Przy spawaniu tą metodą wykorzystuje się gaz osłonowy, którego zadaniem jest stworzenie bańki bezpieczeństwa dla spoiny. W obrębie końcówki elektrody tworzy osłona gazowa ograniczająca dostęp wilgoci, zanieczyszczeń, azotu zawartego w powietrzu i innych czynników. Chroni jeziorko spawalnicze w momencie, kiedy jest ono najmocniej narażone na zanieczyszczenia, a zatem przy całkowitym roztopieniu metalu.

Przy spawaniu MIG stosuje się osłonę z gazów neutralnych, nazywanych też obojętnymi. Jest to najczęściej hel i argon, które mogą występować w mieszankach. Aplikowane są za pomocą przewodów umieszczonych w obrębie uchwytu spawalniczego, a spawacz podaje je z butli ustawionych w pobliżu migomatu. Gazy obojętne nie wpływają na sam proces spawania i nie biorą w nim aktywnego udziału. Mają za zadanie jedynie zabezpieczenie ciekłego metalu.

Spawanie metodą MIG/MAG – podobieństwa i różnice

Spawanie łukowe MIG/MAG to dwie najpopularniejsze techniki stosowane w przemyśle. W ten sposób wykonuje się nawet ponad 60 % wszystkich połączeń spawalniczych. Przeprowadzenie procesu jest bardzo podobne, wykorzystuje się te same druty spawalnicze i podobne wartości natężenia prądu. Także urządzenie do spawania oboma technikami jest takie samo. W jaki sposób można rozróżnić metodę MAG od MIG?

Metoda MAG to spawanie w osłonie gazów aktywnych (Metal Active Gas). W tym przypadku gaz nie tylko tworzy osłonę, ale aktywnie bierze udział w samym procesie spawania. Najczęściej wykorzystywany jest tu dwutlenek węgla, który spala się i wytwarza jeszcze więcej energii cieplnej. Taka technika wykorzystywana jest przede wszystkim do spawania stali konstrukcyjnych, niskostopowych i niestopowych. Charakteryzuje się krótkim czasem potrzebnym do wykonania spoiny, jednak jest mniej precyzyjna od techniki MIG.

Zobacz także:  Spawanie MMA – na czym polega

Jak przebiega proces spawania w metodzie MIG?

Spawanie MIG należy zacząć w podobny sposób jak wszystkie pozostałe techniki spawania łukiem zwarciowym, czyli od przygotowania spawanego materiału. Krawędzie muszą być oczyszczone, wygładzone i przygotowane w formie zalecanej przez konstruktora. Następnie należy wprowadzić precyzyjnie ustawienia natężenia prądu spawania. Przy tej metodzie zakres natężenia prądu spawania zalecany jest na poziomie od 40 do 500 A, a zależy od parametrów łączonych materiałów.

Po przygotowaniu miejsca spawania należy włączyć gaz osłonowy i wywołać łuk elektryczny. Wystarczy do tego potarcie elektrodą w miejscu łączenia. Pod wpływem temperatury krawędzie obu elementów będą się stapiać i spływać do szczeliny, tworząc jeziorko spawalnicze. Dodatkowo uzupełni je drut, który automatycznie jest podawany przez maszynę i musi się wtopić w łączone elementy.

Spawanie w osłonie gazów obojętnych wymaga precyzji, ponieważ konieczne jest stałe utrzymywanie jednakowej długości łuku elektrycznego. Po przesunięciu elektrody jeziorko tężeje i można ocenić wizualnie jakość wykonanego łączenia. Prace prowadzi się ruchem ciągłym w możliwie najdłuższym odcinku lub ściegiem przerywanym, jeśli tak wskazuje dokumentacja.

Parametry i akcesoria potrzebne do spawania migomatem w metodzie MIG

Do spawania MIG wykorzystywane są elektrody z różnych materiałów, których grubość może wynosić od 0,6 do nawet 4 milimetrów. Pozwala to na wykonywanie łączenia elementów o dużych szerokościach. W czasie pracy potrzebny jest przepływ gazu osłonowego w ilości nawet do 30 litrów na minutę. Z kolei w ciągu jednej godziny spawacz jest w stanie wykonać od kilkunastu do nawet 30 metrów gotowej spoiny.

W jakich pracach wykorzystuje się metodę MIG?

Spawanie drutem w osłonie gazów neutralnych to technika stosowana przede wszystkim w pracach prowadzonych na metalach nieżelaznych. Spawanie MIG pozwala na łączenie elementów wykonywanych z miedzi, aluminium, magnezu, a nawet tytanu. Półautomat spawalniczy z odpowiednim drutem może być potrzebny także do łączenia stopów tych metali.

Zobacz także:  Spawanie tigiem – na czym polega i jakie ma cechy?

Przystępny koszt i stosunkowo szybka praca sprawiają, że spawanie MIG jest powszechnie wykorzystywane w różnych procesach technologicznych. W ten sposób łączy się między innymi rury i profile, zbiorniki ciśnieniowe, a także elementy środków transportu. Niewielkie półautomatyczne spawarki znajdują się na wyposażeniu ekip serwisowych i firm zajmujących się utrzymaniem ruchu w zakładach.

Spawanie MIG to technika stosunkowo tania i dosyć szybka. Jest też uznawana za bardzo wydajną i nadaje się do spawania różnego typu materiałów. Wymaga jednak sporo umiejętności przy utrzymaniu właściwej odległości między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Wszelkie niedociągnięcia spawacza będą widoczne przy kontroli wizualnej ściegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie argon czy co2

Spawanie argonem czy CO2 – dobór gazów osłonowych

Następny artykuł
spawanie mma

Spawanie MMA – na czym polega

Zobacz też