Spawanie gazowe – jak wykorzystywane są urządzenia gazowe do łączenia metali

Spawanie gazowe jest jedną z najstarszych technik łączenia metali. Płomień zasilany gazem wykorzystywany jest do nadtapiania krawędzi materiału. Sprawdź, w jakich dziedzinach stosuje się palnik do spawania i jakie cechy ma spoina.
spawanie gazowe

Techniki spawania gazowego nie należą do najpopularniejszych i obecnie nie są pierwszym wyborem spawalników. Metodę opracowano już w XIX wieku, a jej zaletą jest prosta mechanika działania Mimo pewnych wad i niedogodności, w wielu miejscach palnik gazowy jest w stanie zastąpić spawanie elektryczne. Jak przebiega proces spawania i jakie ma charakterystyczne cechy?

Na czym polega spawanie gazowe?

Spawanie jest najskuteczniejszą i najpopularniejszą metodą łączenia elementów metalowych. Wykorzystywanie do tego gazu pod ciśnieniem to jedna z technik znanych już w XIX wieku. Spawanie gazowe polega na stapianiu brzegów spawanego materiału i zespojenie ich ze sobą. Do tworzenia połączenia wykorzystuje płomień podtrzymywany przez gaz. Najczęściej stosuje się tu gazy o silnych właściwościach palnych, takich jak acetylen i jego mieszanki z tlenem. Gaz prowadzony jest za pomocą węża podłączonego do butli.

Płomień może rozgrzewać się do temperatury ponad 3000 stopni Celsjusza, co wystarczy do przetopienia stali. Intensywność płomienia dzieli się na trzy strefy:

  • jądro – najwyższa temperatura;
  • strefa redukująca – odpowiada za przetapianie materiału w pierwszej części procesu;
  • kita – ma najniższą temperaturę i odpowiada za drugi, końcowy etap procesu.

Zadaniem płomienia jest jedynie nadtopić brzeg materiału i zmienić jego stan skupienia. Następnie materiał zlewa się, tworząc jeziorko spawalnicze, a po stężeniu łącząc ze sobą elementy w sposób trwały. W odróżnieniu od innych metod stosowanych w spawalnictwie nie ma tu konieczności używania prądu elektrycznego, co ułatwia prowadzenie pracy.

Wady i zalety stosowania metody spawania gazowego

Palnik acetylenowy był jedną za pierwszych maszyn stosowanych przy pracach spawalniczych, dlatego za zaletę uznawano samą technologię. Obecnie operujemy różnymi maszynami i technologiami, dlatego należy porównać je do tego stanu. Zaletą palników jest szybkość spawania i duża wydajność urządzenia. Sama technika nie jest trudna do opanowania, ponieważ maszyny nie są skomplikowane. Nie me tu drutu i elektrody, jak w przypadku spawania łukowego. Dzięki temu opanowanie techniki nie zajmuje wiele czasu.

Zobacz także:  Spawanie laserowe – nowoczesna technologia łączenia materiałów. 

Choć palniki mają niewiele możliwości ustawień, można bardzo precyzyjnie regulować płomień za pomocą reduktora. Ten zawór pozwala na dostosowanie intensywności płomienia do charakterystyki prowadzonych prac. Za pomocą tego samego urządzenia można przeprowadzić spawanie metali grubszych, a także cienkich blach. Możliwość spawania dowolnych grubości materiału jest kolejnym plusem po stronie palnika.

Jeszcze jedną zaletą jest stosunkowo niski koszt maszyny spawalniczej. Palniki do mieszanki tlenowej z acetylenem są znacznie tańsze od migomatów. Jednak jeśli przeanalizujemy koszty wykonania spoiny, dojdziemy już do pierwszej wady tej metody. Wysoka cena spawania, wynikająca przede wszystkim z drogich gazów, zniechęca do korzystania ze spawania gazowego na szerszą skalę. Ponadto mieszanka tlenu i acetylenu wytwarza sporo uciążliwych spalin, które utrudniają pracę.

Po stronie wad trzeba też postawić brak precyzji przy spawaniu gazem. Wygląd spoin metali łączonych przez nagrzewanie płomieniem jest mało estetyczny. W porównaniu do technik wykorzystujących łuk elektryczny metoda pozostawia bardzo brzydkie lico spoiny. Dlatego nie nadaje się do stosowania przy wymagających zadaniach i wybierana jest głównie wobec braku innego rozwiązania.

Zastosowanie spawania gazowego

Mimo wad spawanie gazowe w niektórych obszarach jest bezkonkurencyjne. Sprawdza się głównie przy łączeniu stali niskostopowych z niewielką zawartością węgla, a także żeliwa. Gorzej radzi sobie z metalami nieżelaznymi, takim jak aluminium, mosiądz i inne. Palniki wykorzystywane są do łączenia rur w instalacjach wodnych, ciepłowniczych i gazowych.

Spawanie gazem wykorzystywane jest często w pracach w przemyśle w miejscach, gdzie inne urządzenia sobie nie rdzą. Nie ma tu wielu przewodów, konieczności prowadzenia zasilania elektrycznego i wymiany akcesoriów. Płomień palnika sprawia, że z łatwością można łączyć ze sobą elementy wilgotne. Dzięki temu metoda spawalnicza sprawdza się głównie w warunkach terenowych i na dużych obiektach przemysłowych.

Zobacz także:  Spawanie migomatem – jak ustawić migomat do metod MIG i MAG

Spawanie gazowe sprawdza się w obiektach o utrudnionym dostępie. Choć nie jest ekonomiczne i nie pozostawia atrakcyjnych spoin, palniki znajdują wiele możliwości zastosowania w przemyśle. Warto wyuczyć się tej umiejętności i traktować ją jako alternatywę dla innych technik spawalniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
symbol spoin

Symbol spoin – podstawowe informacje o typach spoiny

Następny artykuł
spawanie elektryczne

Spawanie elektryczne – na czym polega

Zobacz też