Spawanie gazowe rur – na czym polega i gdzie jest stosowane?

Spawanie gazowe rur jest techniką wykorzystywaną głównie przez instalatorów. Można w ten sposób szybko i sprawnie połączyć elementy bez narzynania gwintów. Na czym polega spawanie gazowe i dlaczego jest polecane do łączenia rur stalowych? 
spawanie gazowe rur

Łączenie rur stalowych niewyposażonych w gwintowane końcówki może być dosyć trudne. Jedną z metod wykonywania stałych i solidnych połączeń jest spawanie gazowe. Technika sprawdza się głównie przy naprawach i pracach budowlanych. Cieszy się popularnością ze względu na uniwersalność i niezły efekt. Wymaga jednak od spawacza sporych umiejętności manualnych.

Charakterystyka spawania gazowego

Spawanie gazowe jest jedną z najstarszych technik spawalniczych. W wielu obszarach zostało wyparte przez bardziej nowoczesne spawanie z wykorzystaniem łuku elektrycznego. Niemniej jednak spawanie gazowe rur nadal jest techniką budzącą zainteresowanie. 

Chcąc mieć pogląd na charakterystykę łączenia rur za pomocą palników gazowych, warto powiedzieć kilka słów o samej metodzie. Spawanie gazowe wykorzystuje właściwości palne acetylenu, który wypuszczany jest w osłonie tlenowej. Gaz zapala się na końcówce palnika, co emituje ogromne ilości ciepła. Płomień może osiągać temperaturę nawet przekraczającą 3000 stopni Celsjusza. W takich warunkach można nie tylko stopić aluminium, ale także skutecznie spawać stal i inne materiały. 

Profesjonalne spawanie rur – w czym tkwi trudność?

Instalacja wykonywana z rur przesyłowych bardzo często montowana jest za pomocą spawania. Trudność w spawaniu rur polega na tym, że przetopieniu musi ulec materiał na całej grubości. Ponadto spoina nie może przeciekać do wewnątrz i zmniejszać przepływu przewodu. W takim przypadku spoina nie przejdzie pozytywnie kontroli wizualnej i zostanie odrzucona. 

Do spawania rur gazowych i innych w instalacjach stosuje się zatem metody niewymagające zastosowania topika. W warunkach warsztatowych można wykonać łączenie techniką TIG, a także spawarkami laserowymi. W przypadku instalacji naprawianych lub montowanych w terenie najczęściej w grę wchodzi spawanie mieszanką acetylenowo-tlenową.

Spawanie gazowe rur – wady i zalety

Do łączenia rur można zastosować różne techniki i rodzaje spawania. Proces spawania gazowego polega na stopniu krawędzi łączonych materiałów i zespolenie ich ze sobą bez dodatku topika. To pozwala na dosyć szybkie wykonanie szwu, a odpowiednie przygotowanie materiału gwarantuje dobrą jakość spoiny także po wewnętrznej stronie rury. Nawet sprzęt potrzebny do prowadzenia pracy jest ogólnodostępny i tani. 

Zobacz także:  Spawanie elektrodą otuloną i inne podobne techniki spawania

Trzeba pamiętać, że ta technika jest stosunkowo kosztowna i nie sprawdza się w warsztatowych procesach montażowych. Jakość spoiny jest wątpliwa, a wiele zależy od umiejętności spawacza. Jest to zatem technika odpowiednia tylko w przypadku braku alternatywy.

Zastosowanie metody gazowego spawania rur stalowych

Spawanie gazowe wykorzystuje się głównie przy budowie instalacji gazowych, wodnych, a także przemysłowych. Ze względu na kiepski wygląd spoiny, ta metoda wykorzystywana jest przeważnie w przemyśle i budownictwie. Za pomocą palników można też dokonywać napraw na uszkodzonych lub pękniętych rurach. 

Palnikiem można spawać nie tylko stal, ale także inne materiały, jak mosiądz, żeliwo, a nawet miedź i aluminium. W przypadku stopów metali nieżelaznych jakość spoiny pozostawia jednak wiele do życzenia. Połączenie jest kruche i nie uzyskuje pożądanej wytrzymałości. 

Spawanie gazowe rur jest techniką uniwersalną i pozwala na łączenie elementów o dowolnych średnicach. Żeby spoina była trwała i estetyczna potrzebny jest wykwalifikowany spawacz. Dlatego palnik acetylenowy wykorzystuje się do spawania tylko przy okazjonalnych pracach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie na zimno

Spawanie na zimno – metody łączenia metali w niskich temperaturach

Następny artykuł
Spawanie migomatem

Spawanie migomatem – jak ustawić migomat do metod MIG i MAG

Zobacz też