Na czym polega spawanie termitowe i gdzie jest stosowane? 

Spawanie termitowe jest metodą spawalniczą wykorzystującą reakcje chemiczne zachodzące pomiędzy tlenkiem żelaza i aluminium. Wykorzystywana jest do łączenia elementów o dużych przekrojach. Poznaj spawanie termitowe i jego zastosowanie.
Spawanie termitowe

Spawanie konstrukcji o dużych średnicach jest dosyć trudne. Nie zawsze wystarcza ułożenie spoin po obu stronach, a wypełnianie szerokich szczelin wieloma spawami jest uciążliwe. Spawanie termitowe to technika sprawdzająca się przy pracach z konstrukcjami o znacznych wymiarach. Można w ten sposób stworzyć trwałe i estetycznie wyglądające połączenie w szczególnych dziedzinach przemysłu.

Spawanie termitowe – na czym polega

Większość metod spawalniczych wykorzystuje energię elektryczną lub gaz do wytworzenia wysokiej temperatury. Spawanie termitowe to technika, w której także potrzebne jest wytworzenie wysokiej temperatury. Ma ona jednak wywołać inne reakcje chemiczne, których efektem jest powstawanie jeszcze większych ilości energii. 

Głównym materiałem potrzebnym do spawania termitowego jest właśnie termit. To mieszanka aluminium i tlenku żelaza w proporcji około 1 do 4. Po podgrzaniu krawędzi biorących udział w spawaniu za pomocą palników doprowadza się do zapalenia mieszanki iskrownikiem wywołującym temperaturę do 1300 stopni. W wyniku zapalenia mieszanki dochodzi do silnych reakcji chemicznych, które wywołują temperaturę nawet do 2900 stopni i topią żelazo. Płynny materiał topi krawędzie łączonych produktów i zespaja ze sobą oba elementy. 

Właściwości i zastosowanie spawania termitowego 

Spawanie termitowe mocno przypomina odlewanie stali i żeliwa, ponieważ konieczne jest wcześniejsze przygotowanie formy. Do niej wpływa stopione żelazo i tężeje w określonym kształcie. Po jego zastygnięciu odlew należy zdjąć, a wszelkie niedociągnięcia i nierówności zeszlifować. Taka metoda pozwala na łączenie elementów o bardzo dużych przekrojach bez konieczności wykonywania wielu ściegów. Sprawdza się też w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykonania ściegu po drugiej stronie łączonych elementów albo spawanie jest nieopłacalne.

Choć termit jest mieszanką aluminium i żelaza, technika może być stosowane do łączenia stali i żeliwa. Spawanie termitowe jest powszechnie wykorzystywane przy łączeniu torów kolejowych. Z powodzeniem termit używany jest do napraw uszkodzonych i nieprecyzyjnie wykonywanych odlewów żeliwnych. Sprawdza się przy naprawach wałów, kopuł i innych konstrukcji o dowolnym kształcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie łukiem krytym

Na czym polega spawanie łukiem krytym i gdzie jest stosowane?

Następny artykuł
Spawanie hybrydowe

Spawanie hybrydowe – dwie techniki w jednym procesie 

Zobacz też