Spawanie hybrydowe – dwie techniki w jednym procesie 

Spawanie hybrydowe polega na zastosowaniu dwóch technik spawalniczych w celu uzyskania optymalnych wyników. Stosowane jest w branżach wymagających szybkich efektów i wysokiej jakości spoiny. Poznaj cechy spawania hybrydowego.
Spawanie hybrydowe

Różne techniki spawalnicze znajdują zastosowanie w konkretnych branżach przemysłu i przy rozmaitych materiałach. Dla uzyskania jeszcze lepszej wydajności i skuteczności spawania w niektórych dziedzinach wykorzystywane jest spawanie hybrydowe. To forma połączenia cech dwóch metod spawalniczych w celu uzyskania optymalnych efektów. Jakie techniki składają się na spawanie hybrydowe? 

Na czym polega spawanie hybrydowe?

Wymagania przemysłu w stosunku do prac spawalniczych stale rosną. Oczekuje się wysokiej jakości spoin, trwałości i jednocześnie krótkiego czasu potrzebnego na ułożenie spoiny. Spawanie hybrydowe to jedna z metod, które są w stanie sprostać zapotrzebowaniu przemysłu ciężkiego. Wykorzystuje się w nim połączone siły spawania laserowego i innej techniki wykorzystującej elektrody topliwe. 

Spawanie hybrydowe bazuje zawsze na spawaniu laserowym. Wiązka skoncentrowanej energii szybko topi ściany materiału i może operować na dużej głębokości. Z kolei elektroda topliwa spływa do jeziorka spawalniczego i uzupełnia je materiałem. 

Wady i zalety spawania hybrydowego 

Najważniejszą zaletą spawania hybrydowego jest krótki czas wykonywania spoiny. Metoda jest niewiele wolniejsza od spawania laserowego, a znacznie szybsza od metod MIG i MAG, nie wspominając już o MMA. Zastosowanie wiązki lasera pozwala skrócić czas spawania elektrodami topliwymi nawet o 80 %. Jednocześnie spawarki tego typu są w stanie łączyć ze sobą elementy bardzo grube nawet na znacznej głębokości. Połączenia wykonane metodami spawania hybrydowego są estetyczne, trwałe i dobrze wytrzymują eksploatację. 

Po stronie wad tej techniki należy postawić wysoki koszt maszyn. Technologia wymaga sporych nakładów w początkowej fazie, jednak koszty wykonania spoin są już porównywalne z innymi technikami. Z reguły spawarki hybrydowe stanowią część taśmy produkcyjnej i nie ma możliwości stosowania ich w terenie. To ogranicza wykorzystywanie techniki do produkcji, a zastosowanie jej przy naprawach jest praktycznie niemożliwe. 

Zobacz także:  Spawanie tigiem – na czym polega i jakie ma cechy?

Spawanie hybrydowe – zastosowanie

Technologię spawania hybrydowego stosuje się w miejscach, gdzie ważna jest jakość spoiny, krótki czas realizacji i duża gęstość energii. Spawarki tego typu wykorzystywane są przy tworzeniu spoin na blachach o grubości nawet kilkunastu milimetrów metodami doczołowymi. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu pracy, w porównaniu do metod tradycyjnych z wykorzystaniem elektrody topliwej. Tego rodzaju prace wykonuje się w przemyśle stoczniowym, a także przy budowie konstrukcji w przemyśle ciężkim. 

Metody spawania hybrydowego wykorzystywane są głównie do spawania stali stopowych i wysokostopowych. W ten sposób można też łączyć elementy wykonane z aluminium i stali nierdzewnych. Możliwość łączenia różnych materiałów w połączeniu z krótkim czasem realizacji sprawia, że technika stale znajduje nowe dziedziny zastosowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Spawanie termitowe

Na czym polega spawanie termitowe i gdzie jest stosowane? 

Następny artykuł
Badania nieniszczące

Na czym polegają badania nieniszczące i gdzie są prowadzone?

Zobacz też