Spawanie laserowe – nowoczesna technologia łączenia materiałów. 

Spawanie laserem jest techniką stosunkowo nową i mającą przed sobą ogromne perspektywy. Do połączenia materiałów wykorzystuje się wiązkę promienia laserowego o dużej gęstości. Poznaj technikę spawania laserem i obszary jej zastosowania.
spawanie laserowe

Spawanie jest najskuteczniejszym i najpopularniejszym sposobem na łączenie elementów metalowych. W związku z tym obserwujemy nieustanny rozwój techniki w tej dziedzinie. Spawanie laserowe to stosunkowo nowa metoda, która w wielu branżach wypiera dotychczasowe technologie łączenia materiałów. Jest szybka, skuteczna i stosunkowo tania. Czy jednak spawanie laserem ma jakieś słabsze strony? 

Najważniejsze cechy spawania laserowego

Spawanie laserowe to najnowocześniejsza metoda spawalnicza. Polega na nadtapianiu materiałów energią wysyłaną za pomocą wiązki laserowej. Charakteryzuje się krótkotrwałym nagrzewaniem materiału do bardzo wysokiej temperatury, a następnie szybkim stygnięciem. Prace prowadzone są w osłonie gazowej z gazów neutralnych, a zatem niebiorących udziału w procesie spawania. Z reguły nie stosuje się dodatkowych materiałów do wypełnienia spoiny, jednak niektóre urządzenia dopuszczają taką opcję. 

Do spawania laserowego wykorzystywana jest wiązka o szerokości od 0,2 do 13 mm. Choć daje to ogromne możliwości i sporą uniwersalność, technika wykorzystywana jest głównie do tworzenia połączeń o niewielkich rozmiarach. Bardzo precyzyjny strumień i duża gęstość mocy prowadzą do szybkiego stapiania materiału. Technika sprawdza się przy wykonywaniu spoin o różnych kształtach i formach, co cenione jest przede wszystkim w produkcji precyzyjnej. 

Regulacja urządzeń wykorzystywanych do spawania laserowego

Zaletą spawania laserowego jest możliwość regulacji ustawień i utrzymanie parametrów spoiny. W nowoczesnych urządzenia można ustawić zarówno intensywność strumienia laserowego, jak i prędkość poruszania się w czasie wykonywania spoiny. We w pełni zautomatyzowanych systemach praktycznie eliminuje się w ten sposób czynnik ludzki.

Mocniejszy strumień laserowy pozwala na głębsze przetopienie materiału. Jeśli przy zachowaniu tej samej mocy zwiększymy prędkość poruszania głowicy, głębokość przetopienia będzie mniejsza. Pozwala to na szybkie znalezienie optimum pomiędzy prędkością i jakością spoiny, a przy tym także ogromnej powtarzalności. Są to cechy niezwykle pożądane w przemyśle i przyspieszające procesy produkcyjne. 

Zobacz także:  Spawanie synergiczne – ułatwienie w pracy spawacza

Spawanie laserem – zastosowanie 

Choć technika spawania laserem jest stosunkowo tania, jednak same nowoczesne urządzenia osiągają bardzo wysokie ceny. W związku z tym maszyny spawalnicze trafiają głównie do nowoczesnych zakładów przemysłowych zajmujących się produkcją wielkoseryjną. Są tam zintegrowanie z systemem komputerowym i wykonują najbardziej skomplikowane połączenia wymagające dużej precyzji. Wykorzystuje je głównie przemysł motoryzacyjny i elektroniczny. 

Spawanie laserowe sprawdza się przy łączeniu różnego rodzaju materiałów. Urządzenia sprawdzają się przy wytrzymałych stalach konstrukcyjnych niskostopowych, przy stopach węglowych i różnych innych stopach stali. Można w ten sposób łączyć metale aktywne chemicznie, takie jak aluminium i tytan.

Spawanie laserowe obecnie znajduje zastosowanie w szczególnym typie przemysłu i przy konkretnych zadaniach. Na razie technologia jest droga i nie jesteśmy w stanie wykorzystać jej przy wszystkich pracach. Ta technika ma jednak ogromny potencjał i w przyszłości możemy się spodziewać jej intensywnego rozwoju. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie mma

Spawanie MMA – na czym polega

Następny artykuł
rodzaje spawania

Najpopularniejsze rodzaje spawania metali

Zobacz też