Zgrzewanie – skuteczna technika spawalnicza 

Zgrzewanie to technika łączenia elementów za pomocą wysokiej temperatury. Nie stosuje się tu dodatków spoiwa, a do zmiany struktury materiału wystarczy duża ilość energii. Poznaj metody zgrzewania materiałów i możliwości ich zastosowania.
Zgrzewanie

Wszystkie techniki trwałego łączenia materiałów za pomocą wysokiej temperatury są pożądane w przemyśle. Jedną z mniej znanych i stosowanych tylko w szczególnych miejscach techniką jest zgrzewanie. Polega na połączeniu ze sobą elementów poprzez miejscowe wytworzenie wysokiej temperatury i docisk. W jaki sposób dochodzi do zespojenia materiałów, jakie są rodzaje zgrzewania i w jakich sytuacjach stosuje się taką metodę? 

Na czym polega zgrzewanie materiałów?

Cienkie i płaskie elementy metalowe nie nadają się do spawania. W czasie prowadzenia prac może dochodzić do ich odkształcenia, a nawet przepalenia materiału. Zgrzewanie to jedna z technik spawalniczych, która wykorzystywana jest głównie przy łączeniu elementów o małej grubości. Ciepło w tym procesie ma doprowadzić do częściowego stopienia materiału. Po zmianie stanu na plastyczny często elementy trzeba dodatkowo ścisnąć, co doprowadzi do zespolenia ich ze sobą. 

W przemyśle stosowane jest przede wszystkim zgrzewanie blach i cienkich płaskowników. Technika jest bardzo uniwersalna i można zastosować ją przy pracach ze stalą, tworzywem sztucznym, a także do zgrzewania aluminium i metali nieżelaznych. Technika wykorzystywana jest w branży budowlanej, motoryzacji, a także przy budowie maszyn. 

Rodzaje zgrzewania oporowego 

Zgrzewanie oporowe to najpopularniejsza metoda łączenia. Wykorzystuje się w niej proces kontrolowanego zwarcia elektrycznego. Powstała energia cieplna jest kierowana w konkretne miejsce, a następnie elementy są dociskane. W zależności od techniki łączenia i ułożenia elementów można wymienić następujące rodzaje zgrzewania:

  • zgrzewanie punktowe;
  • zgrzewanie doczołowe;
  • zgrzewanie liniowe;
  • zgrzewanie garbowe.

Wybór konkretnej techniki zależy od tego, w jaki sposób jest ułożony materiał. Z kolei ustawienia na maszynie zgrzewającej trzeba dostosować do grubości elementów i rodzaju zastosowanego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
lutowanie

Lutowanie – technika, zastosowanie i najważniejsze sposoby lutowania

Następny artykuł
ndsp

Co to jest NSDP – definicja 

Zobacz też