Wszystkie techniki trwałego łączenia materiałów za pomocą wysokiej temperatury są pożądane w przemyśle. Jedną z mniej znanych i stosowanych tylko w szczególnych miejscach techniką jest zgrzewanie. Polega na połączeniu ze sobą elementów poprzez miejscowe wytworzenie wysokiej temperatury i docisk. W jaki sposób dochodzi do zespojenia materiałów, jakie są rodzaje zgrzewania i w jakich sytuacjach stosuje się taką metodę?
Na czym polega zgrzewanie materiałów?
Cienkie i płaskie elementy metalowe nie nadają się do spawania. W czasie prowadzenia prac może dochodzić do ich odkształcenia, a nawet przepalenia materiału. Zgrzewanie to jedna z technik spawalniczych, która wykorzystywana jest głównie przy łączeniu elementów o małej grubości. Ciepło w tym procesie ma doprowadzić do częściowego stopienia materiału. Po zmianie stanu na plastyczny często elementy trzeba dodatkowo ścisnąć, co doprowadzi do zespolenia ich ze sobą.
W przemyśle stosowane jest przede wszystkim zgrzewanie blach i cienkich płaskowników. Technika jest bardzo uniwersalna i można zastosować ją przy pracach ze stalą, tworzywem sztucznym, a także do zgrzewania aluminium i metali nieżelaznych. Technika wykorzystywana jest w branży budowlanej, motoryzacji, a także przy budowie maszyn.
Rodzaje zgrzewania oporowego
Zgrzewanie oporowe to najpopularniejsza metoda łączenia. Wykorzystuje się w niej proces kontrolowanego zwarcia elektrycznego. Powstała energia cieplna jest kierowana w konkretne miejsce, a następnie elementy są dociskane. W zależności od techniki łączenia i ułożenia elementów można wymienić następujące rodzaje zgrzewania:
- zgrzewanie punktowe;
- zgrzewanie doczołowe;
- zgrzewanie liniowe;
- zgrzewanie garbowe.
Wybór konkretnej techniki zależy od tego, w jaki sposób jest ułożony materiał. Z kolei ustawienia na maszynie zgrzewającej trzeba dostosować do grubości elementów i rodzaju zastosowanego materiału.