Cięcie lancą tlenową – na czym polega?

Lanca tlenowa to potoczne określenie palnika tlenowego, wykorzystywanego przy pracach ze stalą. Służy do cięcia elementów o znacznych grubościach, a także wytapiania w nich otworów. Jak działa lanca termiczna i przy jaki zadaniach znajduje zastosowanie?
spawacz spawa lancą tlenową

Formowanie elementów stalowych o znacznych grubościach i wymiarach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Lanca termiczna wykorzystuje spalanie tlenu do cięcia i formowania kształtu stali. Jest łatwa w obsłudze i często wykonuje się nią prace pomocnicze przy spawaniu. 

Jak działa lanca tlenowa?

Lanca tlenowa to urządzenie powszechnie wykorzystywane do prac w przemyśle i budownictwie. Służy do topienia głównie elementów metalowych. Wykorzystuje do tego wysoką temperaturę, jaka powstaje przy spalaniu tlenu. Lanca może wygenerować nawet do 3000 stopni Celsjusza, co wystarcza do przepalania nie tylko stali, ale nawet materiałów ceramicznych i cementowych.

Trzon lancy jest przeznaczony do sterowania strumieniem gazu. Ten podawany jest z pomocą elastycznych przewodów z butli. Na trzonie znajduje się ręczny zawór do regulacji i odcinania dostępu tlenu. Z kolei cały element jest wykończony okładziną zapobiegającą poparzeniu i ułatwiającą chwycenie go w rękawicach spawalniczych.

Przez trzon przepływa strumień gazu, który trafia na rozgrzaną końcówkę. Na niej umieszcza się cienkościenne rury stalowe, które topią się pod wpływem temperatury i dodatkowo przyspieszają przebieg procesu. Strumień gazu nie tylko wytwarza płomień, ale taż usuwa żużel i inne zanieczyszczenia z miejsca topienia. To także przyspiesza proces i stabilizuje go. 

Lance tlenowe nie należą do urządzeń precyzyjnych. Pozostawiają bardzo nieregularne krawędzie obrabianego materiału, a szerokość strumienia jest dosyć duża. Ich zaletą jest jednak to, że mogą bardzo szybko przecinać i wytapiać nawet bardzo grube elementy. Są nieporównywalnie szybsze od tradycyjnych szlifierek. 

Do czego stosuje się palnik tlenowy?

Producenci lancy tlenowych, takich jak rodzimy LT-2 Perun, zapewniają o bardzo wielu możliwościach zastosowania palnika. Przede wszystkim wykorzystywana jest do cięcia i wypalania otworów w stali i żeliwie. Z jej właściwości korzysta się głównie w czasie cięcia grubych elementów materiału, profili i bloków metalowych. Ponadto lancę można wykorzystać do wypalania otworów w betonie i obmurówkach w obrębie kanałów pieców hutniczych.

Zobacz także:  Spawanie łukowe – technika i metody spawania elektrodą

Lanca tlenowa stosowana jest bardzo chętnie w pracach rozbiórkowych i formowaniu elementów złomowanych. W tych dziedzinach nie jest potrzebna precyzja i gładkie krawędzie, a bardziej liczy się szybkość pracy. Palniki tego typu używane są przy remontach, naprawach, a także wstępnym formowaniu profili i belek metalowych.  

Cięcie lancą tlenową krok po kroku 

Do rozpoczęcia pracy lancą tlenową będzie ci potrzebny grot i podłączona do niego butla z tlenem, a także końcówki z rur cienkościennych. Końcówkę lancy musisz rozgrzać do czerwoności, a następnie przyłożyć w miejsce prowadzenia pracy. Następnie należy stopniowo otwierać zawór z powietrzem, dopasowując szerokość strumienia i intensywność do grubości formowanego materiału. Podczas wypalania warto wykonywać jednostajne ruchy zygzakowe w niewielkim zakresie, przypominające piłowanie. 

Lanca tlenowa jest urządzeniem o bardzo uniwersalnym zastosowaniu i dużej mocy. Sprawdza się w czasie przygotowywania materiału do dalszej obróbki lub w szybkich pracach rozbiórkowych. Pomimo braku precyzji pracy, ma wiele argumentów przemawiających za tym, żeby zapoznać się z jej obsługą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawacz spawa odpowiednią grubością elektrody z odpowiednim prądem

Grubość elektrody a prąd spawania – jak dobrać odpowiednie parametry?

Następny artykuł
spawacz spawa ale stworzył zły spaw

Jak rozpoznać zły spaw i czym są niezgodności spawalnicze?

Zobacz też