Co to jest spawanie zrobotyzowane – charakterystyka procesu

Spawanie zrobotyzowane to proces spawalniczy, w którym nie są potrzebni spawacze. Wszystkie prace spawalnicze wykonuje maszyna zaprogramowana wcześniej przez operatora. Poznaj najważniejsze cechy spawania zrobotyzowanego.
spawanie zrobotyzowane

Modernizacja procesu przemysłowego polega na zoptymalizowaniu pracy maszyn przy jednoczesnym utrzymaniu jakości. Pozwala to produkować szybciej, większe ilości i osiągać wyższe dochody. Spawanie zrobotyzowane jest jednym ze sposobów na poprawę wydajności procesu produkcyjnego. Na czym polega i jakie ma charakterystyczne cechy?

Na czym polega spawanie zrobotyzowane?

Spawanie zrobotyzowane to nic innego jak wykorzystanie robotów przemysłowych do przeprowadzenia procesów spawalniczych. Zastosowanie takich maszyn jest jedną z najczęściej stosowanych modernizacji w zakładach przemysłowych. Dzięki niemu koszty wykonania spoiny są wyraźnie niższe. Można też z łatwością określić czas wykonania poszczególnych spoin i całych elementów. 

Z reguły spawanie zrobotyzowane polega na przygotowaniu całego samodzielnego stanowiska dla maszyn spawalniczych. Może to być stanowisko do wykonywania powtarzalnych czynności lub bardziej uniwersalne. Do konkretnego stanowiska dostosowuje się robota, a zatem urządzenie spawalnicze, na które składa się kilka zintegrowanych ze sobą maszyn i siłowników. Nad współpracą pomiędzy modułami i prawidłowym przebiegiem pracy czuwa komputer z panelem sterowania dla pracowników obsługi. Więcej o komputerach i technologii dowiesz się z bloga internetowego: https://pcpro.pl/.

 

Jakie korzyści ma spawanie zrobotyzowane?

Najważniejszą korzyścią wynikającą ze spawania zrobotyzowanego jest wyeliminowanie czynnika ludzkiego. Maszyna wykonuje prace w sposób powtarzalny i zawsze w podobnym czasie. Robot nie ma gorszych dni, braku umiejętności i nie wypadają mu nieobecności. Ponadto zastosowanie robota spawalniczego zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy. Jest też odpowiedzią na problemy kadrowe w wielu firmach, polegające na niedoborze wykwalifikowanych spawaczy. 

Spawanie zrobotyzowane to także poprawa jakości spoiny. Maszyna wykonuje ścig z jednakową prędkością i przy wcześniej ustawiony optymalnych parametrach prądowych. Maszyny można ustawić do pracy różnymi technikami spawalniczymi, a także łatwo zaprogramować w nich kilka trybów pracy. W związku z tym wzrasta wydajność samego procesu spawalniczego, zmniejsza się ilość reklamacji, a także skraca czas pracy. 

Zobacz także:  Rodzaje niezgodności spawalniczych – jakie mają przyczyny i dlaczego są groźne?

Wady spawania zrobotyzowanego

Niestety spawanie zrobotyzowane nie jest pozbawione wad. Największą z nich stanowi wysoki koszt urządzenia i przygotowania całego stanowiska. W związku z tym na produkt mogą pozwolić sobie tylko duże firmy ze znacznym budżetem. Proces spawania zrobotyzowanego ma też pewne ograniczenia, jeśli chodzi o formę. Nie da się spawać elementów o bardzo skomplikowanych kształtach i przeprowadzić prac wymagających subiektywnej oceny. Maszyna nie sprawdzi się też przy zróżnicowanych pracach wymagających częstej zmiany ustawień i parametrów. 

Spawanie zrobotyzowane na razie jest domeną dużych zakładów produkcyjnych. Sprawdza się przede wszystkim przy masowej produkcji. W pracach budowlanych i przy remontach ręczne maszyny spawalnicze na razie nie mają konkurencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie synergiczne

Spawanie synergiczne – ułatwienie w pracy spawacza

Następny artykuł
badania makroskopowe

Czym są badania makroskopowe materiałów?

Zobacz też