Na czym polega spawanie łukiem krytym i gdzie jest stosowane?

Spawanie łukiem krytym wykonuje się za pomocą specjalnych elektrod topliwych. Jednym z ich zadań jest zabezpieczenie jeziorka spawalniczego przed czynnikami zewnętrznymi. Poznaj metodę spawania łukiem krytym i porównaj ją do pozostałych technik spawalniczych.
spawanie łukiem krytym

Największą trudnością przy pracach spawalniczych jest zabezpieczenie spoiny w momencie, kiedy występuje w niej płynny metal. W większości technik spawalniczych stosuje się osłonę gazową, tymczasem spawanie łukiem krytym wykorzystuje inne zjawisko. Jeziorko zabezpiecza płynna warstwa materiału, który zawsze jest na wierzchu. Poznaj metodę SAW, czyli spawania łukiem elektrycznym ukrytym pod warstwą topika. 

Spawanie łukiem krytym – charakterystyka 

Jeziorko spawalnicze z roztopionym materiałem jest mocno narażone na czynniki zewnętrzne. Materiał w stanie płynnym nie może mieć kontaktu z wilgocią, nadmiarem azotu zawartego w powietrzu i innymi zanieczyszczeniami, ponieważ osłabia to jakość spoiny. Spawanie łukiem krytym to metoda, w której jeziorko jest stale zasłonięte aż do momentu całkowitego stężenia. Dzięki temu jakość spoiny jest bez zarzutów

Metoda spawania łukiem krytym w języku branżowym oznaczana jest jako SAW, co jest skrótem od Submerged Arc Welding. Do spawania łukiem krytym wykorzystuje się specjalne elektrody w otulinie z granulowanego topika. Ta metoda przypomina nieco technikę łączenia MMA, w której także wykorzystuje się elektrody w otulinie. Różnica wynika jednak z automatycznego sposobu podawania elektrody i nieco innych właściwości samego topika. 

Jak przebiega proces spawania łukiem krytym?

W metodzie SAW trzeba wytworzyć łuk elektryczny pomiędzy elektrodą a spawanym materiałem. Wykorzystuje się do tego specjalne elektrody, których rdzeń jest wykonany z druta topliwego. To on wywołuje łuk elektryczny i topi się pod wpływem wysokiej temperatury. 

Na zewnętrznej części elektrody znajduje się granulat topika. Materiał pod wpływem ciepła rozpuszcza się tylko częściowo, tworząc płynną powłokę żużlową. Roztopiony żużel chroni płyny metal przed dostępem powietrza, wilgoci i zanieczyszczeń. Tężeje wolniej, niż jeziorko spawalnicze, a jego powłoka zawsze znajduje się na powierzchni. Zatem w czasie spawania łuk elektryczny jest niewidoczny lub kryty, od czego powstała nazwa.  

Zobacz także:  Spawanie plastiku – najważniejsze założenia i techniki

Zastosowanie technologii spawania łukiem krytym w praktyce 

Proces spawania łukiem krytym może być prowadzony metodami ręcznymi i automatycznie. W przypadku prac ręcznych istnieje duże ryzyko niedokładnego wykonania spoiny, dlatego w przemyśle stosuje się pełną automatyzację. Najczęściej spawanie łukiem krytym wykorzystywane jest do wykonywania prostych spoin o dużej długości. Spawarki zautomatyzowane stosowane są do łączenia profili, belek, a także blach o grubości nawet do 10 mm. Cenione są za wydajność, szybkie wykonywanie spoin, a także wysoką jakość połączenia. 

Spawanie łukiem krytym to technika spawania wykorzystywana głównie w przemyśle. W pracach budowlanych i przy ręcznym wykonywaniu spoin wykorzystuje się inne techniki łączenia materiałów. W związku z tym warto znać jej cechy głównie do porównania z pozostałymi technikami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie plazmowe

Na czym polega spawanie plazmowe i jakie ma zastosowanie?

Następny artykuł
Spawanie termitowe

Na czym polega spawanie termitowe i gdzie jest stosowane? 

Zobacz też