Spawanie synergiczne – ułatwienie w pracy spawacza

W profesjonalnych zakładach spawalniczych zaleca się spawanie synergiczne materiałów. To technika polegająca na wyborze automatycznych programów spawarki. Sprawdź jakie korzyści płyną z takiej pracy i czy opcja jest dostępna w każdej maszynie.
spawanie synergiczne

Na jakość procesu spawalniczego wpływ ma wiele czynników. Sporo zależy od ustawień parametrów na spawarkach, a także rodzaju materiału i typu elektrody spawalniczej. Dostosowanie ustawień do konkretnych prac wymaga przeprowadzenia licznych prób i z reguły jest bardzo czasochłonne. Dlatego w wielu zakładach stosuje się spawarki wyposażone w funkcję synergii. Co to jest i jak wpływa na proces spawalniczy? 

Co to jest spawanie synergiczne?

Spawanie jest najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na łączenie ze sobą elementów metalowych. Ma bardzo uniwersalne zastosowanie, a w ten sposób można łączyć konstrukcje o różnych grubościach i z rozmaitych materiałów. Spawanie synergiczne jest to rodzaj wykonywania spoin, w którym nie musisz za każdym razem zmieniać i dopasowywać ustawień maszyny do potrzeb pracy z danym elementem. Twoim zadaniem jest tylko wprowadzenie podstawowych ustawień, a pozostałe zmienią się automatycznie. 

Nazwa spawania synergicznego pochodzi od greckiego słowa synergia, które oznacza współpracę. Sensem tego sformowania jest możliwość osiągnięcia lepszych wyników przez współpracę składników, niż oddziaływanie częściami składowymi pojedynczo. 

Jakie korzyści daje spawanie synergiczne?

Spawanie synergiczne polega niejako na wczytaniu programu, który jest zapisany w spawarce. Wystarczy ustawić najważniejsze cechy spawanego materiału i elektrody, a pozostałe parametry automatycznie wprowadzi urządzenie. To maszyna oceni, z jaką prędkością podawać drut spawalniczy, a także jakie napięcie łuku ustawić. Co ciekawe, wystarczy przestawić ręcznie jeden z parametrów, a pozostałe ulegną automatycznemu zaprogramowaniu. 

Funkcja synergii w spawarce znacznie ułatwia prowadzenia prac spawalniczych na różnych materiałach. Przy zmianie materiału spawanego elementu lub grubości elektrody, maszyna automatycznie dopasuje parametry prądowe. W ten sposób ograniczysz do minimum ilość prób, a to pozwoli zoptymalizować czas pracy. 

Zobacz także:  Spawanie drutem proszkowym metalicznym – na czym polega?

Spawanie synergiczne – czy warto sięgnąć po takie urządzenie?

Możliwość ustawienia spawania synergicznego dają tylko wysokiej jakości spawarki MIG/MAG. W dobrych urządzeniach można opcjonalnie stosować pomoc tej funkcji lub zrezygnować z niej. Jednak takie ułatwienie jest kosztowne i maszyny wyposażone w funkcję spawania synergicznego są droższe od prostych warsztatowych migomatów. 

Czy warto wybrać maszynę z możliwością spawania synergicznego? Spory wpływ na decyzję ma charakter twojej pracy. Jeśli spawasz w pracy tylko stal czarną o podobnych parametrach, wymiarach i składzie chemicznym, nie będziesz miał wielu okazji do przetestowania funkcji spawania synergicznego. Natomiast w warsztatach spawalniczych i firmach serwisowych, gdzie prowadzi się prace z różnymi materiałami, ta opcja może ułatwić układanie spoiny.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie reperaturek

Samodzielnie spawanie reperaturek – prace blacharskie w garażu

Następny artykuł
spawanie zrobotyzowane

Co to jest spawanie zrobotyzowane – charakterystyka procesu

Zobacz też