Rosnące wymagania przemysłu dotyczące jakości spawania prowadzą do ciągłego rozwoju tych technologii. Spawanie plazmowe jest jedną z najnowocześniejszych metod spawania, która zapewnia dobrą jakość spoiny, a także krótki czas wykonywania połączenia. Jak przebiega proces, czym się charakteryzuje i gdzie można go zastosować?
Cechy spawania plazmowego
Spawanie plazmowe jest metodą podobną technicznie do spawania TIG. Wykorzystuje się łuk elektryczny, który podtrzymywany jest przez nietopliwą elektrodę wolframową. Różnica polega jednak na rodzaju i właściwościach gazu, jaki jest podawany w czasie spawania. Dysza wypuszcza strumień gazu osłonowego, który zabezpiecza spoinę. Dodatkowo jednak emitowana jest plazma, czyli zjonizowany gaz, najczęściej Argon.
W technice spawania plazmowego strumień plazmy koncentruje łuk elektryczny, dzięki czemu osiąga on temperaturę przekraczającą 20 tysięcy stopni. W przypadku spawania TIG jest ona w granicach 6 tysięcy stopni. Ponadto gaz chroni spoinę i stabilizuje łuk spawalniczy. Dzięki takim cechom energia oddziaływuje bardzo głęboko na łączony element, szybko przetapia materiał i pozostawia bardzo gładką jednolitą spoinę. Ponadto spawanie plazmą nie powoduje odkształceń materiału.
W jakich pracach stosuje się spawanie plazmowe?
Spawanie plazmowe stosowane jest w miejscach, gdzie od spoin wymagana jest najwyższa jakość. Urządzenia automatyczne wykorzystujące strumień plazmy stosowane są przy produkcji samolotów, a także w przemyśle motoryzacyjnym i zbrojeniowym. Spawanie plazmowe wykorzystuje się gównie do łączenia wyrobów o sporej grubości, a pojedynczym ściegiem można wykonać spoinę nawet na głębokość 15 milimetrów. Niestety, technika nie sprawdza się przy łączeniu profilii i blach cieńszych niż 3 mm.