Czym jest złącze spawane? Charakterystyka miejsca łączenia materiałów

Złącze spawane powstaje w wyniku łączenia ze sobą materiałów za pomocą procesu spawalniczego. Na poszczególnych złączach można wskazać najważniejsze elementy składowe, a na rysunkach spawalniczych ich wymiary. W jaki sposób to zrobić?
złącze spawane

Spawanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia elementów stalowych i tworzyw sztucznych. Jest trwałe, przeprowadza się je szybko, a także pozostaje praktycznie niewidoczne. Jedynym śladem po przeprowadzonym procesie spawania jest złącze spawane. Pozostaje ono niezależnie od zastosowanej techniki i rodzaju łączonych materiałów. 

Co to jest złącze spawane?

Spawanie jest procesem łączenia dwóch materiałów, w którym wykorzystuje się energię cieplną, a także gazy i spoiwa. Po rozgrzaniu i nadtopieniu krawędzi materiałów można połączyć je ze sobą. W ten sposób powstaje złącze spawane, a zatem miejsce, gdzie oba elementy łączą się ze sobą. Nie zawsze jest widoczne w gotowym elemencie, ponieważ można bez obaw poddawać je obróbce mechanicznej i chemicznej. 

W obrębie złącza spawany element ma nieco inną strukturę niż w pozostałych częściach materiału. Przede wszystkim w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury zatraca się elastyczność, a materiał staje się bardziej kruchy. Zmieniają się też parametry wytrzymałościowe, kruchość i udarność elementu, jednak nie oznacza to, że są gorsze. Wiele zależy od sposobu wykonania złącza i rodzaju materiału. 

Elementy składowe złączy spawanych 

Złącze spawane wykonane różnymi technikami, a nawet przy innych ustawieniach maszyny, może mieć nieco inny wygląd. Zmienia się także w zależności od metody spawalniczej. Jednak w większości przypadków można zdefiniować konkretne elementy spawu. Zapoznanie się z ich definicją jest podstawą w pracy spawacza, spawalnika, inżyniera, a także przy rozmowach z tym specjalistami. Do najważniejszych części złącza należą:

  • lico – wierzchnia cześć złącza;
  • grań – spodnia cześć łączenia, 
  • nadlew – górka powstała na powierzchni spawu.

Pozostałe części, takie jak linia wytopienia czy strefa oddziaływania są widoczne dopiero pod mikroskopem po wykonaniu przekroju poprzecznego. 

Zobacz także:  Spawanie orbitalne – technika spawania rur i nie tylko

Jak sprawdzić jakość złącza spawanego i dlaczego jest to takie ważne?

Złącze spawane uznawane jest za najsłabsze miejsce w każdym elemencie konstrukcyjnym. Nie chodzi tu o osłabienie parametrów, ponieważ nieco inna struktura wcale nie musi okazać się słabsza. Chodzi o to, że przy spawaniu może dojść do błędów i pomyłek, które w efekcie przełożą się na kiepską jakość złącza spawanego i samego elementu. Nawet spoiny wykonywane ściśle według instrukcji WPS mogą mieć słabsze miejsca, a to już podlega reklamacji.

Spoina w złączu spawanym jest kontrolowana na kilka sposobów, a wybór metody zależy od wymagań stawianych łączonemu elementowi. Często wystarczy badanie wizualne, przeprowadzone przez spawalnika. Przy bardziej wymagających pracach spoina badana jest penetrantem i ultradźwiękami.

Dobrze wykonane złącze spawane może być poddawane obróbce mechanicznej i chemicznej. Jednocześnie nie musi wcale stanowić najsłabszego miejsca w danym elemencie, a przez to okazuje się niemal niewidoczna w gotowych konstrukcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spoina a5

Spoina a5 – co to jest i w jaki sposób można ją skontrolować?

Następny artykuł
spoina otworowa

Jakie cechy ma spoina otworowa i gdzie można ją zastosować? 

Zobacz też