Spawanie na zimno – metody łączenia metali w niskich temperaturach

Spawanie na zimno to szereg technik, w których proces spawania nie wymaga bardzo wysokiej temperatury. Stosuje się je przy łączeniu elementów o niższej temperaturze topnienia. Jak można spawać na zimno migomatem i z użyciem kleju? 
spawanie na zimno

Proces spawania wykorzystuje wysoką temperaturę do topienia materiału i zespajania go. Przy łączeniu stali wytwarza się temperatura kilku tysięcy stopni Celsjusza. Jednak nie zawsze można zastosować taką temperaturę na łączony element. Czym jest proces spawania na zimno i jakie ma charakterystyczne cechy? 

Charakterystyka łączenia na zimno

Nie zawsze metody spawalnicze są odpowiednie do łączenia materiałów. Szczególnie przy metalach nieżelaznych i tworzywach sztucznych wysoka temperatura mogłaby spowodować więcej szkód niż korzyści. Spawanie na zimno to kilka technik, które można zastosować alternatywnie do tradycyjnego spawania. Pozwalają na połączenie materiałów o różnych wartościach temperatury topnienia. Sprawdzają się także w produktach, w których nie można zadziałać temperaturą na cały element. 

Wadą układania spoiny na zimno jest to, że powierzchnia przynajmniej jednego materiału nie ulega przetopieniu. Przez to łączenie nie ma tak dobrych parametrów wytrzymałościowych, jak w przypadku tradycyjnego układania spoiny. Techniki te mogą jednak być zastosowane miejscowo do napraw i wypełniania ubytków. Sprawdzają się również przy łączeniu ze sobą materiałów o zróżnicowanym składzie chemicznym. 

Spawanie na zimno migomatem

Pierwsza technika to CMT, czyli Cold Metal Transfer. Jest to sposób na spawanie elektrodą z wykorzystaniem migomatu. W tym procesie dochodzi tylko do stopienia jednego z nich, o niższej temperaturze topnienia. Powszechnie stosowany jest głównie do łączenia aluminium z elementami stalowymi.

Aluminium i stal topią się w innych przedziałach temperatury. Przy spawaniu na zimno wykorzystuje się elektrodę aluminiową montowaną do migomatów. Wytworzona temperatura jest znacznie niższa niż przy tradycyjnym spawaniu. W wyniku tego dochodzi do stopienia materiału aluminiowego i elektrody. Masa szczelnie otacza stal, tworząc połączenie dobrej jakości i wytrzymałości. 

Zobacz także:  Spawanie drutem proszkowym metalicznym – na czym polega?

Mocny klej dwuskładnikowy – alternatywa dla spawania

Przy zastosowaniu migomatu spawanie aluminium przeprowadzane jest w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza. W miejscach, gdzie nie ma możliwość zadziałania taką energią, stosuje się klej do metalu. Są to dwuskładnikowe preparaty, a po ich zmieszaniu dochodzi do zainicjowania procesów chemicznych. Składniki wiążą ze sobą, tworząc twarde powierzchnie odporne na pęknięcia i podatne na obróbkę mechaniczną.

Klej dwuskładnikowy może być wykorzystywany na potrzeby przemysłowe i domowe. Z pomocą kleju można dokonywać drobnych napraw w maszynach i konstrukcjach stalowych, a także artykułach domowego użytku. Tym produktem można naprawić blok silnika w aucie i przeprowadzić reperacje nie tylko w motoryzacji. Sprawdzi się przy zasklepianiu dziur w rurach, blasze i płaskownikach.

Spawanie na zimno sprawdza się w wielu różnych sytuacjach i przy łączeniu rozmaitych materiałów. Najczęściej jest stosowane jako metoda naprawy lub łączenia doraźnego. Wszystkie techniki pozwalają stworzyć szybkie połączenia o przyzwoitych parametrach wytrzymałościowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
skąd brać zlecenia na spawanie

Skąd brać zlecenia na spawanie – gdzie szukać ogłoszeń i które z nich wybierać?

Następny artykuł
spawanie gazowe rur

Spawanie gazowe rur – na czym polega i gdzie jest stosowane?

Zobacz też