Spawanie argonem czy CO2 – dobór gazów osłonowych

Zastanawiasz się, czy poprowadzić spawanie w argonie, czy CO2? Oba gazy mają inne właściwości, dlatego wykonany nimi proces spawalniczy będzie miał inny przebieg i efekt. Poznaj cechy gazów osłonowych i możliwości ich zastosowania.
spawanie argon czy co2

Spawanie łukowe wykorzystuje przepływ energii elektrycznej do roztopienia materiału. Dla utrzymania jakości i właściwości metalu należy chronić jeziorko spawalnicze przed czynnikami zewnętrznymi za pomocą osłony gazowej. Ważna jest nie tylko ilość aplikowanego gazu, ale przede wszystkim jego charakterystyka. Najpopularniejszymi gazami w spawalnictwie są argon i dwutlenek węgla. Który stosować i kiedy? 

Gazy osłonowe w spawalnictwie 

Jaki gaz zastosować do spawania: argon czy CO2? Jeśli masz wątpliwości przy zakupie konkretnego gazu do spawania migomatem, najpierw przypomnij sobie charakterystykę gazów osłonowych. Tym pojęciem określa się wszystkie gazy świadomie podawane i wytwarzane w procesie spawalniczym. Najczęściej są aplikowane z butli za pośrednictwem uchwytu spawalniczego i dostarczane w okolice łuku spawalniczego. W niektórych technikach spawalniczych gazy wytwarzają się w procesie spalania materiału osłonowego. 

Gazy osłonowe mają za zadanie wytworzenie wokół łuku spawalniczego środowiska sprzyjającego procesowi spawania. Przede wszystkim gaz ma osłonić roztopiony metal przed czynnikami zewnętrznymi, czyli zabrudzeniami, wilgocią, a nawet nadmiarem azotu. Te wszystkie elementy mogą doprowadzić do pogorszenia jakości spoiny. Ponadto odpowiednio dobrany gaz osłonowy ustabilizuje proces spawalniczy i wpłynie na większą kulturę pracy. 

Spawanie – argon czy CO2?

W przemyśle stosuje się wiele rodzajów gazów osłonowych do spawania. Argon czy CO2 to tak naprawdę wybór między gazem obojętnym i aktywnym. Gazy obojętne tworzą jedynie osłonę i nie biorą udziału w procesie spawalniczym. Z kolei właściwości gazów aktywnych wpływają na przebieg układania spoiny. 

Spawanie argonem 

Argon jest gazem zaliczanym do obojętnych i nie wchodzi w reakcję z łukiem spawalniczym. Wykorzystywany jest przy spawaniu migomatem w metodzie MIG, a także w spawaniu tigiem. Wpływa na ustabilizowanie procesu, a dzięki niemu spoina nie pęka i zachowuje właściwości mechaniczne. Gaz z niewielką domieszką tlenu jest stosowany do spawania stali kwasoodpornych i nierdzewnych, aluminium, tytanu i innych metali nieżelaznych. 

Zobacz także:  Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Spawanie CO2

Dwutlenek węgla jest gazem aktywnym, który bierze udział w procesie spawania. Wykorzystywany jest przy metodzie MAG i stosuje się go głównie do łączenia elementów ze stali czarnej. Gaz znakomicie chłodzi uchwyt spawalniczy, a dodatkowo jest bardzo tani. Jego wadą jest niestety większe ryzyko pojawiania się odprysków i dużych ilości dymów w procesie spawania. 

Spawanie argonem czy CO2? Chyba już nie masz żadnych wątpliwości, który gaz wybrać. Przed rozpoczęciem pracy nie zapomnij też o doborze odpowiedniej intensywności emisji gazu. Praca z niektórymi materiałami może być prowadzona przy niewielkiej ilości gazu, tymczasem inne wymagają nawet 20 litrów na minutę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie tytanu

Spawanie tytanu – technika spawania i najważniejsze założenia 

Następny artykuł
spawanie mig

Na czym polega spawanie MIG – charakterystyka pracy migomatem

Zobacz też