Łączenie elementów metalowych i tworzyw sztucznych za pomocą ich zgrzewania, to najskuteczniejsza technika. Za pomocą nośników energii wytwarzana jest wysoka temperatura, która topi elementy łączone lub tylko dodatkowe spoiwo. Spawalnictwo to dział techniki, który obejmuje kilka technologii łączenia materiałów. Czym się różni spawalnictwo od spawania i jak wygląda praca w tej dziedzinie?
Czym zajmuje się spawalnictwo?
Spawalnictwo jest działem techniki zajmującym się procesami łączenia materiałów pod wpływem wysokiej temperatury. Założenia tej techniki wykorzystuje się do łączenia elementów stalowych i ich stopów, stali nierdzewnych, ocynkowanych, metali nieżelaznych, a także niektórych tworzyw sztucznych. Ciepło służy do stopienia materiału i stworzenia jednorodnego połączenia. W przemyśle i produkcji stosowane są trzy metody spawalnicze:
- spawanie;
- lutowanie;
- zgrzewanie.
Dobór konkretnej techniki i wykonanie nią połączenia zależy od wielu czynników. Pod uwagę trzeba wziąć rodzaj konstrukcji, materiał, a także zalecenia podawane w procedurach pracy.
Spawalnictwo i spawanie – najczęściej stosowane pojęcia
Spawalnictwo obejmuje kilka sposobów połączenia materiałów, jednak przynosi jednoznaczne skojarzenia ze spawaniem. Choć te pojęcia bywają stosowane zamiennie, znaczą coś innego. Spawalnictwo to dział techniki, tymczasem spawanie to jedna z metod zgrzewania. Wykorzystuje się w niej łuk spawalniczy, osłonę gazową, a także elektrody o charakterze topliwym i nietopliwym. Prace wykonuje spawacz, a dobra firma wykonująca takie usługi zatrudnia nadzorujących spawalników.
Praca w branży spawalniczej
Metody spawalnicze są najbardziej powszechnymi technikami łączenia metali. Zapewniają szybki proces, dobrą jakość i stosunkowo łatwe wykonanie za pomocą specjalistycznych maszyn. W związku z tym na rynku pracy stale poszukiwani są spawacze i pracownicy zajmujący się lutowaniem. Z ich usług korzystają producenci konstrukcji stalowych, a także firmy remontowe i budowlane.
Aby znaleźć zatrudnienie w branży spawalniczej, konieczne jest zdobycie wykształcenia w tym kierunku. Spawalnicy to inżynierowie po studiach budowlanych i spawalniczych. Z kolei fachowiec zajmujący się łączeniem konstrukcji musi posiadać certyfikat potwierdzający ukończenie kursów.
Wiele firm w kraju i za granicą potrzebuje wykwalifikowanych spawaczy. Poszukiwani są szczególnie specjaliści z dziedzin MIG/MAG, a także spawający w technice TIG. Na polskim rynku pracy tacy fachowcy mogą zarobić średnio około 4 tysięcy złotych. W wielu państwach zachodnich UE stawki za wiedzę i umiejętności spawacza są kilkukrotnie wyższe.