Jaką pensję pobiera spawacz – zarobki dla pracowników w Polsce i za granicą

Zastanawiałeś się, na jaką miesięczną pensję może liczyć spawacz? Zarobki tych specjalistów należą do najwyższych spośród wszystkich pracowników fizycznych. Pracownik na tym stanowisku musi jednak dysponować udokumentowanymi umiejętnościami.
spawacz zarobki

Spawanie jest rzemiosłem trudnym i nie każdy jest w stanie pracować w ten sposób. Na osoby, które już wybrały tę ścieżkę kariery, czekają jednak bardzo korzystne warunki finansowe. Wysokie wynagrodzenie wynika z wielu czynników, a najlepsi spawacze mogą liczyć na pensje przekraczające średnie krajowe. Na jaki dochód może liczyć spawacz MIG i co trzeba zrobić, żeby pracować na tym stanowisku?

Na czym polega praca spawacza?

Wielu młodych ludzi, znając warunki na rynku pracy, wybiera zawód spawacza. Zarobki w tej branży należą do najwyższych, jeśli bierzemy pod uwagę wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Zanim jednak przedstawimy średnie dochody, a młodzi czytelnicy zaczną zapisywać się na kursy, warto w kilku słowach opisać charakterystykę tego zawodu. Jest on bowiem dosyć wymagający i ma nie tylko jasne strony.

Spawaczami nazywa się pracowników, którzy potrafią wykonywać łączenia materiałów za pomocą zgrzewania wysoką temperaturą. Umiejętności muszą być potwierdzone za pomocą certyfikatu specjalizacji w konkretnej metodzie spawania. Najczęściej spotykani są spawacze zajmujący się łączeniem stali, jednak tę metodę stosuje się także przy zespajaniu tworzyw sztucznych i metali nieżelaznych.

Warunki pracy spawaczy znacznie różnią się od siebie. W zależności od potrzeb, pracownicy na tym stanowisku mogą wykonywać zadania na halach produkcyjnych i w zakładach rzemieślniczych, ale także w terenie. Spawanie na budowie, w stoczniach i w czasie wykonywania napraw jest znacznie trudniejsze, co też powinno przekładać się na zarobki spawacza.

Specjalista w tym zawodzie przez cały czas pracuje w wysokiej temperaturze i w grubym ochronnym ubraniu. Ma też do czynienia ze szkodliwymi gazami. Jest narażony na oparzenia, musi szczególnie chronić wzrok, a w terenie pracuje często w bardzo trudnych warunkach. Do tego jego praca jest oceniana bardzo rygorystycznie pod względem jakości. Warto o tym pamiętać przed poszukiwaniem ofert pracy na to stanowisko.

Zobacz także:  Ile policzyć za spawanie aluminium i stali – cennik pracy spawacza

Jak zostać spawaczem – dwie drogi do zdobycia zawodu

Spawanie to zajęcie uznawane za niebezpieczne pod względem ryzyka zaprószenia pożaru. Sama praca polegająca na łączeniu materiałów nie należy do łatwych pod względem technicznym. To wszystko doprowadziło do sytuacji, w której zawód ten został umieszczony w grupie wymagających dodatkowego szkolenia i potwierdzenia umiejętności. Zanim zainteresujesz się zatrudnieniem, konieczne będzie przejście odpowiednich kursów, które kończy egzamin i certyfikat.

Najłatwiejszą drogą do zdobycia uprawnień spawacza i niezbędnych umiejętności, jest wybór szkoły zawodowej budowlanej o profilu związanym ze spawaniem. Wówczas nauka obejmuje teoretyczne i praktyczne zajęcia z tej dziedziny, a przed ukończeniem szkoły organizowany jest egzamin. Absolwenci tych kierunków mogą natychmiast podjąć pracę w branży.

Bardziej popularnym sposobem jest przejście kursów spawalniczych. Mogą przystąpić do nich wszystkie osoby, które mają minimum wykształcenie podstawowe, ukończone 18 lat i są zdrowe. Kandydat nie może mieć problemów ze wzrokiem i drogami oddechowymi, a musi charakteryzować się dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową i mieć sprawne dłonie.

Kurs obejmuje do 40 godzin nauki, na którą składają się wykłady z zasad bezpieczeństwa i zajęcia praktyczne. Umiejętność spawania jest rozwijana w jednej z metod spawalniczych, a najpopularniejsze są specjalizacje spawaczy MIG/MAG. Szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym teoretycznym i praktycznym. Jego pozytywne zaliczenie nagradzane jest certyfikatem, a także przyznaniem specjalnej książeczki spawacza. Uprawnianie na spawanie stali są ważne przez 3 lata, a na materiały nieżelazne, jak aluminium, przyznaje się certyfikaty 2-letnie. Po upływie tego okresu i przy pracy w zawodzie można bez trudu przedłużyć je o kolejny okres.

Ile zarabia spawacz w Polsce?

Przejdźmy zatem do najważniejszej kwestii, czyli ile spawacz zarabia. Wysokość miesięcznej pensji brutto zależy od stażu, charakterystyki pracy, a także kwalifikacji. Mając podstawowe uprawnienia MAG i MIG, można liczyć na zarobki w granicach od 3 000 do 4 000 zł netto miesięcznie. Wraz ze wzrostem umiejętności i zdobyciem dodatkowych certyfikatów, mediana idzie w górę. Szczególnie wysokie wynagrodzenie brutto notują sprawcze podwodni i mający inne nietypowe specjalistyczne certyfikaty.

Zobacz także:  Jaki gaz do migomatu zastosować i od czego to zależy?

Fachowiec z tej dziedziny może zarobić jeszcze więcej, jeśli jego praca jest szczególnie trudna. Chodzi głównie o pensje spawaczy pracujących w terenie poza stałym miejscem zamieszkania. Poza godzinowymi stawkami wypłacane są dodatkowe benefity w postaci zakwaterowania, dodatku na dojazd do pracy i premii.

Spawacz za granicą – zarobki

Spawacz to zawód ceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pracodawca na zachodzie Europy jest w stanie zaproponować dużo wyższą stawkę godzinową, niż otrzymują pracownicy w kraju. Pensje w Niemczech, czyli u najbliższego zachodniego sąsiada, rozpoczynają się od 2000 euro miesięcznie. Jeszcze wyższe pensje proponują pracodawcy w Skandynawii. Tam specjalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie na start.

Nie każdy jest stworzony do pracy za granicą i bardziej od pieniędzy ceni miejsce pracy blisko domu. Dlatego powszechne są wyjazdy na kontrakty zagraniczne. Kilka miesięcy pracy na emigracji pozwala zarobić na całoroczne utrzymanie. Często kontraktowi pracownicy mają wyższą płacę godzinową niż zatrudnieni na podstawie standardowej umowy.

Zawód spawacz – zarobki to niejedyna zaleta

Spawacz to pracownik, który z reguły nie szuka pracy, a to praca szuka jego. Duże firmy i mniejsi wykonawcy cenią fachowców i dokładają starań, żeby ci rozwijali swoje umiejętności. Dlatego najlepszym fachowcom opłacają kursy na kolejne metody spawalnicze, a to daje szanse na rozwój zawodowy i dodatkowe premie finansowe. Mając tak pożądany fach w rękach, spawacz może znaleźć zatrudnienie na całym świecie. Daje to ogromne poczucie wolności i pewność zatrudnienia mimo braku ukończonego technikum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
praca spawacz

Na czym polega praca spawacza i ile można zarobić na tym stanowisku?

Następny artykuł
Lutospawanie

Lutospawanie – metoda łączenia materiałów niską temperaturą

Zobacz też