Czym zajmuje się spawacz TIG – zarobki, zakres pracy i potrzebne kwalifikacje 

Jedną z chętnie wybieranych specjalizacji spawalniczych jest spawacz TIG. Zarobki wykwalifikowanego fachowca są porównywalne do spawaczy zajmujących się innymi popularnymi metodami. Poznaj średnie dochody i potrzebne kwalifikacje spawaczy TIG.
spawacz TIG zarobki

Rozwój w zawodzie spawacza można osiągnąć nie tylko przez pracę dla renomowanych firm, ale także poprzez zdobywanie nowych kwalifikacji. Wybór szkolenia na spawanie metodą TIG jest ciekawą drogą rozwoju. To jedna z trzech najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod spawalniczych. Jak opanowanie tych umiejętności przekłada się na zarobki i warunki pracy? 

Czym zajmuje się spawacz TIG?

Chcesz rozwijać swoje umiejętności i kwalifikacje? Interesuje Cię specjalizacja w zakresie spawacz TIG? Zarobki dla osób zajmujących się tą metodą są dosyć wysokie, a sama praca ma charakter podobny do spawania pozostałymi metodami. Spawacz może pracować w hali produkcyjnej, na budowie, a także doraźnie wykonywać prace naprawcze w terenie. 

Spawanie TIG to jedna z popularnych metod łączenia materiałów. Charakteryzuje się pracą w osłonie gazów neutralnych, a maszyny spawalnicze nie podają materiału dodatkowego. Bardzo często ta metoda wykorzystywana jest do łączenia rur i cienkich blach. Stosuje się ją do spawania stali nierdzewnej i stali wysokostopowych, a także aluminium, miedzi i niklu. 

Spawacz TIG – potrzebne kwalifikacje i szkolenia 

Zawód spawacza TIG można zdobyć w podobny sposób, co kwalifikacje dla pozostałych metod spawalniczych. Wymagane jest ukończenie konkretnego szkolenia, które obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne. Do kursu może podejść osoba pełnoletnia, o dobrym stanie zdrowia, a także mające minimum podstawowe wykształcenie. Szkolenia są ważne przez trzy lata, a po tym okresie osoby pracujące stale w zawodzie mogą je odnowić. 

Kwalifikacje do spawania metodą TIG nie są pierwszym wyborem dla początkujących spawaczy. Najczęściej stanowią uzupełnienie kwalifikacji dla specjalistów, którzy opanowali już pracę metodami MIG i MAG. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdobyć kwalifikacje TIG nie mając żadnego wcześniejszego doświadczenia, zarobki spawacza TIG z reguły mają związek z jego pozostałymi kwalifikacjami. Metoda ta jest też nieco mniej popularna w naszym kraju. 

Zobacz także:  Czym zajmuje się spawacz aluminium i jakie czekają na niego zagrożenia?

Spawacz TIG – zarobki 

Na jakie miesięczne uposażenie może liczyć spawacz TIG? Zarobki większości specjalistów z tej dziedziny mieszczą się w granicach pomiędzy 3500 a 4500 złotych. Średnia dla wszystkich pracowników wynosi około 3800 złotych miesięcznie. Z kolei pracownicy z wieloletnim doświadczeniem i mający kursy obsługi maszyn spawających innymi metodami, mogą liczyć na pensje powyżej 4500 złotych miesięcznie. 

Choć spośród pracowników fizycznych trudno znaleźć grupę specjalistów otrzymujących lepsze pensje niż spawacze TIG, zarobki mogą być jeszcze wyższe. Sporo więcej mogą zarobić specjaliści, którzy zdecydują się wyjechać do pracy za granicę. W Niemczech nawet spawacze bez doświadczenia na początek otrzymają pensję na poziomie 2000 euro. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Spawanie cienkich blach

Spawanie cienkich blach – jak przygotować materiał i czym wykonywać pracę? 

Następny artykuł
niezgodności spawalnicze

Rodzaje niezgodności spawalniczych – jakie mają przyczyny i dlaczego są groźne?

Zobacz też