Spawanie aluminium jest jedną z najczęściej przeprowadzanych prac spawalniczych. Stale rośnie popularność aluminium, dlatego specjaliści są cenieni na rynku pracy. Jednak praca z tym materiałem niesie ze sobą pewne zagrożenia, które w mniejszym stopniu dotyczą łączenia innych materiałów. Chodzi o szkodliwe opary wydzielające się podczas pracy. Poznaj charakterystykę pracy spawacza aluminium.
Spawacz aluminium – kwalifikacje i zakres pracy
Stopy aluminium należą do materiałów wyjątkowo cenionych we współczesnym budownictwie. Są lekkie, trwałe i jednocześnie odporne na korozję. Dlatego spawacz aluminium to zawód bardzo perspektywiczny i możesz liczyć na wzrost popytu na specjalistów.
Do spawania aluminium stosuje się głównie metody MIG i to takie kwalifikacje musi mieć specjalista. Do uzyskania kwalifikacji zawodowych wystarczy kurs, a może podejść do niego pełnoletnia osoba z wykształceniem przynajmniej podstawowym i o odpowiednich warunkach zdrowotnych. W tym procesie spawania dochodzi do stopienia druta spawalniczego i krawędzi łączonego materiału. Prace prowadzone są w osłonie gazów szlachetnych neutralnych.
Ryzyko w zawodzie spawacza aluminium – na czym polega?
Spawacz aluminium jest narażony na standardowe zagrożenia charakterystyczne dla wszystkich spawaczy. Przede wszystkim może dojść do poparzenia roztopionym materiałem i gorącymi elementami narzędzi. Ponadto praca przebiega w warunkach ograniczonej widoczności, a często także w wymuszonych pozycjach.
Jednak największym zagrożeniem dla spawacza aluminium jest emisja szkodliwych gazów i dymów. W czasie pracy wytwarza się tlenek glinu, który unosi się w dymie spawalniczym. Związek jest szkodliwy dla dróg oddechowych i płuc, a z biegiem czasu może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.
Drugim niebezpiecznym związkiem jest ozon, który może wytwarzać się w czasie spawania. Ten gaz jest niewidoczny, dlatego stanowi jeszcze większe zagrożenie dla pracownika. Jest zakwalifikowany jako gaz rakotwórczy, a największe ilości wytwarzają się podczas prac metodą MIG w obrębie stopów aluminiowo-krzemowych.
Ile zarabia spawacz aluminium?
Spawacz wyrobów aluminiowych musi wyjątkowo uważnie dbać o ochronę dróg oddechowych podczas wykonywania pracy. Jednak większe ryzyko i narażanie zdrowia nie zawsze są lepiej opłacane. Spawacz aluminium może liczyć na zarobki w granicach 3200 do 4500 złotych miesięcznie. Pensje są wyższe, jeśli praca prowadzona jest w trudnych warunkach na budowie. Z kolei za granicą stawki dla początkujących spawaczy rozpoczynają się od 2000 euro.
Spawacze aluminium powszechnie wykonują swoją pracę w warsztatach. Tam z reguły montowane są specjalne odciągi, dlatego ryzyko wchłonięcia szkodliwych substancji jest niższe. To wpływa głównie na obniżenie stawki, a tylko w niewielkim stopniu na poprawę bezpieczeństwa pracy. Zatem ten specjalista przez cały czas trwania pracy musi pamiętać o masce ochronnej.