Czym zajmuje się spawacz aluminium i jakie czekają na niego zagrożenia?

Spawacz aluminium zajmuje się łączeniem tego miękkiego metalu, wykorzystując wysoką temperaturę. Charakterystyka pracy sprawia, że zagrożenie zdrowia pracownika jest duże. O jakie zagrożenia chodzi i na co musi uważać spawacz aluminium?
spawacz aluminium

Spawanie aluminium jest jedną z najczęściej przeprowadzanych prac spawalniczych. Stale rośnie popularność aluminium, dlatego specjaliści są cenieni na rynku pracy. Jednak praca z tym materiałem niesie ze sobą pewne zagrożenia, które w mniejszym stopniu dotyczą łączenia innych materiałów. Chodzi o szkodliwe opary wydzielające się podczas pracy. Poznaj charakterystykę pracy spawacza aluminium.

Spawacz aluminium – kwalifikacje i zakres pracy

Stopy aluminium należą do materiałów wyjątkowo cenionych we współczesnym budownictwie. Są lekkie, trwałe i jednocześnie odporne na korozję. Dlatego spawacz aluminium to zawód bardzo perspektywiczny i możesz liczyć na wzrost popytu na specjalistów

Do spawania aluminium stosuje się głównie metody MIG i to takie kwalifikacje musi mieć specjalista. Do uzyskania kwalifikacji zawodowych wystarczy kurs, a może podejść do niego pełnoletnia osoba z wykształceniem przynajmniej podstawowym i o odpowiednich warunkach zdrowotnych. W tym procesie spawania dochodzi do stopienia druta spawalniczego i krawędzi łączonego materiału. Prace prowadzone są w osłonie gazów szlachetnych neutralnych. 

Ryzyko w zawodzie spawacza aluminium – na czym polega? 

Spawacz aluminium jest narażony na standardowe zagrożenia charakterystyczne dla wszystkich spawaczy. Przede wszystkim może dojść do poparzenia roztopionym materiałem i gorącymi elementami narzędzi. Ponadto praca przebiega w warunkach ograniczonej widoczności, a często także w wymuszonych pozycjach. 

Jednak największym zagrożeniem dla spawacza aluminium jest emisja szkodliwych gazów i dymów. W czasie pracy wytwarza się tlenek glinu, który unosi się w dymie spawalniczym. Związek jest szkodliwy dla dróg oddechowych i płuc, a z biegiem czasu może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. 

Drugim niebezpiecznym związkiem jest ozon, który może wytwarzać się w czasie spawania. Ten gaz jest niewidoczny, dlatego stanowi jeszcze większe zagrożenie dla pracownika. Jest zakwalifikowany jako gaz rakotwórczy, a największe ilości wytwarzają się podczas prac metodą MIG w obrębie stopów aluminiowo-krzemowych. 

Zobacz także:  Skutki uboczne spawania – na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?

Ile zarabia spawacz aluminium?

Spawacz wyrobów aluminiowych musi wyjątkowo uważnie dbać o ochronę dróg oddechowych podczas wykonywania pracy. Jednak większe ryzyko i narażanie zdrowia nie zawsze są lepiej opłacane. Spawacz aluminium może liczyć na zarobki w granicach 3200 do 4500 złotych miesięcznie. Pensje są wyższe, jeśli praca prowadzona jest w trudnych warunkach na budowie. Z kolei za granicą stawki dla początkujących spawaczy rozpoczynają się od 2000 euro. 

Spawacze aluminium powszechnie wykonują swoją pracę w warsztatach. Tam z reguły montowane są specjalne odciągi, dlatego ryzyko wchłonięcia szkodliwych substancji jest niższe. To wpływa głównie na obniżenie stawki, a tylko w niewielkim stopniu na poprawę bezpieczeństwa pracy. Zatem ten specjalista przez cały czas trwania pracy musi pamiętać o masce ochronnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
stal S235JR

Do czego stosowana jest stal S235JR i jakie ma właściwości?

Następny artykuł
Spawanie cienkich blach

Spawanie cienkich blach – jak przygotować materiał i czym wykonywać pracę? 

Zobacz też