Spawanie światłowodów – praca w branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Dzięki rozwojowi technologicznemu coraz częściej jest potrzebne spawanie światłowodów. Praca związana z tym procesem może być okazją do zdobycia stabilnego zatrudnienia. Na czym polega spawanie światłowodów i ile można zarobić?
Spawanie światłowodów

Przewody światłowodowe to konstrukcje z włókien szklanych, które pozwalają na przepływ światła jako nośnika informacji. Zdobywają coraz większą popularność w branży telekomunikacyjnej, gdzie służą do przesyłu światła podczerwonego. Spawanie światłowodów staje się zajęciem perspektywicznym, a pracownicy w tym zawodzie mogą liczyć na przyzwoite zarobki. Także sama praca nie jest wymagająca, choć potrzebne są konkretne kwalifikacje. 

Spawanie światłowodów – na czym polega?

W wielu zakładach produkcyjnych poszukiwani są specjaliści do spawania światłowodów. Praca na tym stanowisku jest związana przede wszystkim z branżą telekomunikacyjną. To tam wykorzystuje się przewody światłowodowe do przesyłu informacji. Ich spawanie wykonuje się zatem przy pracach montażowych sieci, a także tworzeniu rozmaitych urządzeń i wiązek. 

Praca przy spawaniu światłowodów polega na połączeniu ze sobą nici z włókna szklanego bez stosowania dodatkowych materiałów. Do zespojenia ze sobą dwóch końcówek wykorzystuje się wysoką temperaturę, która topi materiał. Do niewielkich spawarek trzeba wsunąć dwa końce przewodów, które następnie są automatycznie centrowane, topione i ściskane ze sobą. Dzięki temu na przewodach w minimalnym stopniu występuje zjawisko tłumienia światła. To pozwala na jego swobodny przesył. 

Spawanie światłowodów – praca i potrzebne kwalifikacje

W internecie łatwo można znaleźć ogłoszenia o zapotrzebowaniu na pracowników, których zadaniem będzie spawanie światłowodów. Praca polegająca na zespojeniu cienkich nici z włókna szklanego nie jest trudna, jednak pracownik musi mieć konkretne kwalifikacje. Wymagane są też konkretne cechy charakteru, które ułatwią wykonywanie zadań.

Do pracy przy spawaniu światłowodów potrzebny jest certyfikat ukończenia specjalistycznego szkolenia. Takie są organizowane między innymi przez lokalne UDT. Podczas kursu dowiesz się między innymi, jakie są rodzaje światłowodów, w jaki sposób można przygotować materiał do pracy, poznasz zasady BHP, a także przejdziesz szkolenie praktyczne. 

Zobacz także:  Jaki gaz do migomatu zastosować i od czego to zależy?

Do kursu może przystąpić każdy pełnoletni absolwent przynajmniej szkoły podstawowej. Od kandydatów wymagany jest dobry wzrok i ogólny dobry stan zdrowia. Choć przy spawaniu światłowodów pracę w większości wykonuje maszyna, operator musi wykazać się cierpliwością i sumiennością.

Ile zarabia spawacz światłowodów?

Spodobało Ci się to zajęcie i chcesz wiedzieć, ile można zarobić za spawanie światłowodów? Praca należy do czynności spawalniczych, jednak ceniona jest nieco niżej od metod MIG i MAG. Średnia pensja na tym stanowisku to około 3300 złotych, jednak większość pracowników pobiera wypłaty na poziomie od 2500 do 4000 złotych netto.  

Za granicą możesz liczyć na nieco wyższe pensje przy spawaniu światłowodów. Praca w Niemczech pozwala zarobić już od 2000 euro miesięcznie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Lutowanie a spawanie

Lutowanie a spawanie – najpopularniejsze sposoby łączenia materiałów

Następny artykuł
praca spawacz niemcy

Praca spawacza w Niemczech – czym przyciągają zachodni sąsiedzi? 

Zobacz też