Spawanie jest najpopularniejszą metodą na wykonywanie połączeń pomiędzy materiałami. Stosuje się ją w rozmaitych pracach produkcyjnych i przy wielu robotach terenowych. Nie ma się co dziwić, że praca spawacza zawsze jest potrzebna, a osoby mające odpowiednie kwalifikacje przebierają w ofertach. W poradniku odpowiadamy na pytania, kto może zostać spawaczem, na jakie zarobki może liczyć i czy ta praca ma tylko zalety.
Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z cytaty.info.pl
Praca spawacza – na czym polega?
Spawanie to łączenie materiałów poprzez stopienie ich krawędzi i zespojenie ze sobą. Osoba, która wykonuje te prace, nazywana jest spawaczem, choć sam zawód doczekał się wielu rozmaitych definicji. Przyjmijmy zatem, że zawód i praca spawacz polega na wykonywaniu spoin przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.
Zadaniem spawacza jest zatem wykonywanie połączeń, a w zależności od jego umiejętności, może wykorzystywać do tego różne techniki. Spawacze mogą wykonywać połączenia różnych metali, wykorzystując do tego między innymi metody MIG, MAG, TIG, MMA i SAW. Spawaczami nazywani są zarówno pracownicy wykonujący łączenia stali, jak i aluminium, tworzywa sztucznego i nierdzewki. Co ciekawe, prace spawalnicze mogą wykonywać także inni rzemieślnicy, jak ślusarze, serwisanci i mechanicy. Choć nie są spawaczami, jeśli mają odpowiedni certyfikat, mogą legalnie przeprowadzać takie prace.
Spore zróżnicowanie pracy sprawia, że trudno dokładnie sklasyfikować charakter pracy spawacza. Może on wykonywać łączenia na elementach przygotowanych w warsztatach i zakładach produkcyjnych. Spawacze mogą też pracować na budowie i w czasie remontów, wykonując swoje prace w znacznie trudniejszych warunkach. Szczególne umiejętności i kwalifikacje muszą mieć spawacze pracujący pod wodą, na zbiornikach i łączący rury o niewielkich średnicach.
Jakie kwalifikacje musi mieć spawacz?
Spawanie jest zajęciem stosunkowo trudnym i bardzo odpowiedzialnym. Żeby podjąć pracę spawacza, trzeba uzyskać kwalifikacje zawodowe. Istnieją dwie drogi na ich zdobycie:
- ukończenie szkoły zawodowej – musi to być szkoła zawodowa o kierunku budowlanym, której profil ma związek właśnie ze spawaniem. Po ukończeniu szkoły absolwent dysponuje uprawnieniami do wykonywania prac spawalniczych w określonych technikach;
- kurs kwalifikacyjny – częściej wybieraną drogą jest kurs spawalniczy, zakończony zdanym egzaminem. Kursy organizowane są przez firmy szkoleniowe i obejmują zarówno zajęcia praktyczne, jak i teorię z zasadami bezpieczeństwa. Do kursu może przystąpić osoba z wykształceniem przynajmniej podstawowym i mająca ukończone 18 lat. Certyfikat po ukończonym kursie jest ważny przez 3 lata, a po tym okresie konieczne jest jego przedłużenie.
Same kwalifikacje nie wystarczą do tego, żeby podjąć pracę. Spawacz musi być osobą w odpowiedniej kondycji fizycznej. Paca niejednokrotnie przebiega w wymuszonej pozycji i jest prowadzona przez wiele godzin. Ponadto pracownicy w tym fachu nie mogą mieć problemów ze wzrokiem, który muszą skupiać na jednym punkcie, na dodatek spoglądając na intensywne światło przez przyciemniane szkło. Wszelkie problemy z drogami oddechowymi, jak choćby astma, także wykluczają z grona kandydatów na to stanowisko.
Zarobki na stanowisku spawacza
Przyzwoite zarobki to jeden z największych magnesów, jakimi przyciąga ta praca. Spawacz może liczyć na pensję nieco wyższą niż większość pracowników fizycznych w przemyśle. Co drugi specjalista zarabia w granicach od 4000 do 5000 złotych netto miesięcznie. Do tego dochodzi możliwość pracy dodatkowej wykonywanej po godzinach czy zleceń jednorazowych.
Na spore zarobki mogą liczyć spawacze podejmujący pracę za granicą. Stawki dla specjalistów w Niemczech, krajach Beneluxu i w Skandynawii zaczynają się od 9000 złotych w przeliczeniu na naszą walutę. Pracownicy mający bardzo nietypowe i specjalistyczne kursy, jak spawanie pod wodą lub łączenie rur o niewielkich średnicach, mogą zarobić znacznie więcej.
Zalety i wady pracy spawacza
Praca spawacza to zajęcie tylko pozornie wyglądające na monotonne. Tak naprawdę jest to fach, który daje niemal nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego. Dobrzy spawacze z kwalifikacjami znajdą zatrudnienie na całym świecie, a także z łatwością mogą przejść na własną działalność gospodarczą. Istnieje nadal ogromny popyt na ten zawód, co także należy uznać za jego zaletę.
Niestety praca spawacza ma też wady, do których należą przede wszystkim warunki pracy. W czasie spawania wydobywają się szkodliwe gazy, których działanie może doprowadzić do chorób płuc. Ponadto spawacze są narażeni na uszkodzenie wzroku, poparzenia, a także pracę w trudnych warunkach. Dla osób pracujących za granicą uciążliwe może być też odnawianie kwalifikacji i ich okresowy charakter.
Praca spawacz to zajęcie dla osób bardzo precyzyjnych i potrafiących skoncentrować się na dłużej na jednym zadaniu. W tym zawodzie można liczyć na bardzo wysokie zarobki i rozwój, jednak trzeba pamiętać też o jego uciążliwościach.