Praca spawacza jest trudna i bardzo odpowiedzialna. Nie tylko musi on sumiennie wykonywać połączenia materiałów, ale także korzysta z maszyn stanowiących potencjalne zagrożenie dla otoczenia. Zdobycie odpowiednich certyfikatów potwierdza, że specjalista jest świadomy powagi tego stanowiska. Ponadto gwarantuje nabycie przez niego umiejętności w zakresie obsługi konkretnej techniki spawania.
Uprawnienie spawalnicze – do czego jest potrzebne?
Praca spawacza jest chętnie wybierana przez pracowników fizycznych, którzy liczą na wysokie zarobki. Pierwszym krokiem w kierunku tej specjalizacji musi być jednak zdobycie odpowiedniego certyfikatu. Uprawnienie spawalnicze to dokument, który kwalifikuje do pracy na tym stanowisku. Osoba niemająca takiego dokumentu nie może być zatrudniona legalnie przy pracach spawalniczych. Ponadto, pracownicy mający certyfikat na wykonywanie spawania konkretną metodą spawalniczą, mogą pracować tylko taką maszyną.
W jaki sposób zdobyć certyfikat spawalniczy?
Uprawnienie spawalnicze przyznawane jest osobie, która zakończy odpowiedni kurs zdanym egzaminem. W Polsce kursy są organizowane przez trzy instytucje:
- Instytutu Spawalnictwa;
- Urząd Dozoru Technicznego;
- Polski Rejestr Statków.
Ponadto kurs może przeprowadzać międzynarodowa firma TÜV Rheinland, zajmująca się usługami technicznymi i certyfikacją.
Do kursu na uprawnienie spawalnicze mogą podejść osoby, które mają ukończone 18 lat, zdobyły przynajmniej podstawowe wykształcenie i mające dobrą kondycję fizyczną. Szczególną uwagę przykłada się do wad wzroku i układu oddechowego. Jakiekolwiek problemy i przewlekłe choroby w zasadzie eliminują z pracy w tym zawodzie.
Wszystkie szkolenia przebiegają podobnie, a zakres tematyki i ich długość określa norma PN-EN ISO 9606 w podpunktach od 1 do 5. Na program nauczania składają się informacje teoretyczne, dotyczące bezpieczeństwa pracy i czytania rysunków technicznych. Sporą część kursu zajmuje nabycie umiejętności praktycznych. Najczęściej kursy prowadzone są wieczorowo przez dwa tygodnie, jednak równie popularny jest kurs weekendowy, obejmujący cztery pełne dni.
Rodzaje uprawnień – od jakich zacząć?
Każde uprawnienie spawalnicze zdobyte w wyniku kursu upoważnia do pracy konkretną techniką. Najczęściej stosowane są techniki MIG, MAG, TIG, a także MMA, 111 i 311. Największym zainteresowaniem cieszą się kursy obejmujące podstawowe techniki, a zatem MIG i MAG. Spawacze z tymi kwalifikacjami bez problemu znajdą prace na każdym placu budowy.
Warto też wspomnieć o kosztach szkoleń. Uprawnienie spawalnicze MIG i MAG dotyczą najłatwiejszy metod, a zatem nie muszą ich obsługiwać bardzo wykwalifikowani instruktorzy. Tutaj koszt kursu to około 2000 złotych. Pozostałe kursy na mniej typowe metody spawalnicze mogą kosztować do 3000 złotych.
Ważność certyfikatu i odnowienia
Uzyskanie uprawnienia spawalnicze nie oznacza niestety, że możesz korzystać z niego aż do emerytury. Certyfikat ma ważność, która zależy od rodzaju materiału, który obejmuje kurs. Szkolenia obejmujące spawanie elementów ze stali są ważne przez trzy lata, z kolei kursy na spawanie aluminium, miedzi, niklu i tytanu obowiązują jedynie przez dwa lata.
Przed upływem wspomnianego okresu uprawienia należy przedłużyć. Koszt w tym wypadku to około 300 – 500 złotych. Jednak sama cena kursu nie jest tu najważniejsza. Osoba przedłużająca certyfikat musi udowodnić, że w tym okresie w sposób ciągły pracowała na stanowisku, gdzie wykonywała prace spawalnicze. Ciągłość pracy może być przerwana jednorazowym półrocznym okresem bez pracy lub pracy na innym stanowisku. Jeśli pracodawca tego nie potwierdzi, pracownik jest zmuszony przeprowadzić kurs ponownie.
Dlaczego uprawnienia spawalnicze są potrzebne?
Spawarki są urządzeniami, które wytwarzają temperaturę przekraczającą 1600 stopni Celsjusza. W związku z tym stanowią bardzo silne zagrożenie pożarowe, obsługujący je pracownicy muszą mieć tego świadomość. W związku z tym, że spawanie jest uznawane za pracę niebezpieczną pod względem pożarowym, konieczne są między innymi wspomniane uprawnienia spawalnicze.
Przejście kursu zakończonego egzaminem jest też informacją dla pracodawcy, że ma do czynienia z osobą o potwierdzonych umiejętnościach. Jeśli nawet tuż po ukończeniu kursu spawacz nie będzie jeszcze wprawnym specjalistą, z pewnością będzie wiedział, jaki rodzaj spawu wykonać.
Jeśli pracujesz na stanowisku spawacza, powinieneś pilnować sobie terminów obowiązywania uprawnienia spawalniczego i charakteru stanowiska pracy. Przy okazji przedłużania kwalifikacji warto spróbować przejść dodatkowy kurs na kolejną metodę spawalniczą, To znacznie poprawi kwalifikacje i ułatwi rozwój zawodowy w tej dziedzinie.