Spawalnik jest pracownikiem należącym do kadry kierowniczej i mającym bezpośredni kontakt ze spawaczami. To bezpośrednio z nim kontaktują się wykwalifikowani robotnicy w razie wątpliwości. Osoby na tym stanowisku muszą zatem wykazywać się sporą wiedzą teoretyczną i mieć rozbudowane umiejętności interpersonalne.
Inżynier spawalnik – praca i obowiązki
Zastanawiałeś się, jaki związek z pracami spawalniczymi ma inżynier spawalnik? Praca na tym stanowisku już z samej nazwy sugeruje, że zawód związany jest ściśle z łączeniem materiałów za pomocą ich zgrzewania. Jednak może Cię zaskoczyć fakt, że spawalnik w wielu przypadkach nie ma umiejętności praktycznych spawania. Mimo tego świetnie zna się na całym procesie, mając ogromną wiedzę teoretyczną.
Spawalnik to osoba z wyższym wykształceniem inżynierskim, zdobytym na kierunkach budowlanych, metalurgicznych i pokrewnych. Pracownik musi mieć wiedzę techniczną na temat spawania, a najłatwiej o zatrudnienie specjalistom, którzy mają Certyfikat Kompetencji Europejskiego Inżyniera Spawalnictwa.
Praca spawalnika polega na organizacji robót związanych ze spawaniem. Nie tylko wykonuje instrukcje dotyczące procedur łączenia, czyli WPS. Po jego stronie leży koordynacja prac zespołu spawaczy, a także kontrola jakości spawów. Co więcej, inżynier spawalnik prowadzi wszelkie dokumentacje związane z procesem spawania.
Spawalnik i spawacz – kto jest kim?
Osoby mające mniejszą wiedzę na temat spawacza i spawalnika, pracę obu specjalistów mylą ze sobą. Choć nazwy tych zawodów brzmią podobnie, specjaliści zajmują się różnymi sprawami. Spawacz wykonuje połączenia materiałów na budowie i w warsztacie, tymczasem spawalnik ma wskazać, jak je wykonać i sprawdzić efekt. Obaj specjaliści współpracują ze sobą bezpośrednio, dlatego z założenia ich kompetencje mają się uzupełniać.
Ile zarabia spawalnik?
Spawalnik to stanowisko odpowiedzialne, a zajmująca je osoba musi zdobyć wyższe wykształcenie techniczne i potrzebne certyfikaty. Na rynku pracy jest mniej dobrych kandydatów na to stanowisko niż zapotrzebowanie. To wpływa na wysokość pensji, jaką co miesiąc pobiera spawalnik. Praca na tym stanowisku średnio opłacana jest na poziomie około 4300 złotych netto miesięcznie. Ponad połowa pracowników zarabia pomiędzy 4000 a 5500 złotych miesięcznie. Wysokość poborów uzależniona jest w dużej mierze od doświadczenia na tym stanowisku.
Spawalnik może liczyć na dodatkowe premie związane z wykonaniem konkretnej instrukcji lub zakończeniem projektu. Praca spawalnika może wiązać się również z koniecznością wykonywania zadań poza miejscem zamieszkania i siedzibą firmy. Wówczas pracownik może liczyć na diety i ewentualnie premie rozłąkowe.
Praca spawalnika musi doprowadzić do optymalizacji procesów spawania. Dlatego dobry spawalnik to taki, który poza wiedzą techniczną potrafi porozumieć się ze spawaczami.