Migomat to urządzenie mocno kojarzące się z pracami spawalniczymi. Stosowany jest na każdej budowie, w zakładach produkcyjnych, fabrykach stoczniach i im podobnych. Maszyna jest łatwa w obsłudze i niemal każdy spawacz ma uprawnienia na stosowanie konkretnej metody łączenia z zastosowaniem tej maszyny. Każdy też powinien wiedzieć, jaki gaz do migomatu zastosować i co to zmienia w procesie spawalniczym. Jeśli tego nie wiesz, w naszym poradniku znajdziesz niezbędne informacje.
Ten artykuł został przygotowany we współpracy z spedytor.net
Po co stosuje się gaz do migomatu?
Procesy spawania materiałów przebiegają w bardzo wysokich temperaturach i zachodzą bardzo dynamicznie. Dla usprawnienia tej czynności w większości metod spawalniczych stosuje się dodatkowo mieszaniny gazu. Właściwie dobrany gaz do migomatu usprawni prowadzenie pracy i sprawi, że łączenie będzie trwałe.
Przy spawaniu migomatem gazy wykorzystywane są do stworzenia osłony przed czynnikami atmosferycznymi. Chodzi głównie o ograniczenie dostępu składników powietrza, które mogą niekorzystnie wpływać na materiał będący w fazie wytopienia. Gaz spawalniczy ogranicza dostęp tlenu, który mógłby doprowadzić do korodowania spawu. Z kolei azot wchodzący w reakcję ze stopionym materiał prowadzi do kruszenia się spoiny. Odpowiednio dobrane gazy są w stanie przyspieszyć pracę i ułatwiają uzyskiwanie satysfakcjonującego wyglądu spoiny.
Metody spawania migomatem
Migomat jest najpopularniejszym urządzeniem spawalniczym i z jego pomocą można przeprowadzić łączenie kilkom metodami. Do pracy wykorzystuje się także kilka typów gazów i mieszanin. Odpowiedni gaz do migomatu bezpośrednio wpływa na metodę spawania wykonywaną tym urządzeniem. Żeby to wszystko lepiej wyjaśnić, pokrótce opowiemy o dwóch metodach, czyli MIG i MAG.
Metody MIG i MAG polegają na łączeniu elementów z wykorzystaniem łuku spawalniczego. Temperatura pracy roztapia materiał, a także drut spawalniczy, który odwijany jest z bębna ze stałą prędkością i prowadzony w miejscu spawu. Wynika z tego, że technologia prowadzenia prac przy obu metodach jest bardzo podobna.
Pora przejść do różnic pomiędzy metodami, z których najważniejszą jest zastosowanie. Metoda MIG wykorzystywana jest głównie do łączenia materiałów nieżelaznych, a zatem aluminium i miedzi. Z kolei MAG stosuje się do spawania stali wysoko i niskostopowych.
Gaz do spawania migomatem – obojętny czy aktywny?
Migomat można zastosować do pracy na różnych materiałach, a wystarczy do tego wymiana drutu spawalniczego, a także właśnie gazu do migomatu. W zależności od typu gazu można wykonywać osłonę przy spawaniu metodą MIG i MAG. W zasadzie to waśnie rodzaj spoiwa i zastosowanej mieszaniny określa, czy w danym momencie spawasz MIG-iem, a może MAG-iem. Jak to rozpoznać? Gaz spawalniczy stosowany przy pracy migomatem może być neutralny lub aktywny.
Gazy neutralne
Gazy neutralne mają za zadanie tylko stworzenie osłony i nie biorą bezpośredniego udziału w samym procesie. Neutralny gaz do spawania migomatem jest stosowany w metodach MIG, a zatem do łączenia aluminium i miedzi. Gazy obojętne w metodzie MIG to z reguły argon i hel, a także mieszanki tych gazów. Prawidłowe proporcje doboru składników są zależne od parametrów spawania. Mieszanka musi być też dobrana z myślą o jakości i wielkości jeziorka spawalniczego.
Aktywny gaz spawalniczy
W metodzie MAG wykorzystuje się gazy uznawane za aktywne. Co to oznacza? Ich właściwości sprawiają, że gaz bierze udział w samym procesie spawania, a zatem spala się pod wpływem łuku spawalniczego. W takich mieszankach wykorzystuje się przede wszystkim dwutlenek węgla, a także dodatki tlenu i argonu. Mieszanina musi mieć skład dobrany do rodzaju spawanego materiału. Nie zaleca się dwutlenku węgla przy spawaniu stali nierdzewnej, a także trzeba mieć na uwadze rozprysk materiału w czasie pracy w takiej osłonie.
Gaz do spawania migomatem – podsumowanie
Używając gazu do spawania w czasie wykonywanych prac, musisz szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo. Na stanowiskach pracy gazy są dostarczane w butlach o pojemności nawet do 50 litrów. Wewnątrz panuje ciśnienie do 200 bar, a niektóre gazy mają silne właściwości palne. Dlatego zwróć szczególną uwagę na oznaczenie butli, jej stan techniczny i prace prowadzone w jej pobliżu.
Choć gaz do migomatu może być różny, spawaczowi nie wolno samodzielnie decydować o jego wyborze. Informacje dotyczące metody spawania, a zatem także rodzaju zastosowanego gazu, podawane są na rysunkach spawalniczych. Dobór mieszanki odpowiedniej do wykonywania pracy leży po stronie technologa, spawalnika, lub projektanta.