Spawanie to najważniejsza metoda łączenia elementów stalowych. W związku z rosnącą ilością produkcji zwiększa się zapotrzebowanie na dobrych spawaczy. To przekłada się na wysokie wynagrodzenia specjalistów nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Szczególnym zainteresowaniem wykwalifikowanych robotników cieszy się nasz najbliższy zachodni sąsiad – Niemcy. Poznaj zarobki spawaczy w zachodnich firmach.
Praca spawacza – dochodowy zawód nie dla każdego
Różne techniki spawania materiałów stalowych już na początku XX wieku wyparły inne sposoby na łączenie tego materiału. Obecnie spawanie jest najszybszą i najskuteczniejszą metodą, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny stale rośnie. Praca spawacza w Niemczech i innych europejskich krajach jest wysoko ceniona i dobrze opłacana. Nic dziwnego, że wielu specjalistów ze wschodu Europy, w tym z Polski, szuka pracy właśnie w republice federalnej.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek, dowiedz się, na czym polega ta praca. Spawacz zajmuje się łączeniem elementów stalowych metodami termicznymi. Materiał jest roztapiany wysoką temperaturą i łączony spoiną z dodatkowego pręta spawalniczego. W zależności od potrzeb i rodzaju materiału spawacz może korzystać z kilku metod spawalniczych. Każda z nich wymaga uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
Praca spawacza jest nie tylko dobrze opłacalna, ale także wymagająca. Specjalista musi charakteryzować się cierpliwością i dokładnością w pracy. Ponadto powinien być w dobrej formie fizycznej, mieć nienaganny wzrok i brak problemów z układem oddychania. Praca prowadzona jest w wysokiej temperaturze, dlatego specjalista przez cały dzień musi mieć założone ubranie ochronne, rękawice i maskę spawalniczą. To wszystko czyni ten zawód wymagającym i nie każdy sobie w nim poradzi.
Ile zarabia spawacz w Niemczech?
Jeśli masz już zawód i pracę spawacza, Niemcy mogą przyciągać Cię przede wszystkim znakomitymi zarobkami. Nawet w naszym kraju pensja spawacza należy do wysokich i początkujący pracownik może liczyć na ponad 3000 złotych netto miesięcznie. Wraz ze wzrostem doświadczenia i poprawą kwalifikacji, spawacz może zarobić nawet ponad 5000 złotych.
Jednak za granicą znacznie wyżej ceniona jest praca spawacza. Niemcy pod względem średniej wysokości stawki dla pracownika znajdują się w czołówce europejskiej. Średnie pensje są na poziomie pomiędzy 2000 a 2500 euro miesięcznie. Spawacze MIG i MAG zarabiają nieco więcej niż pracownicy spawający TIG. Z kolei mając odpowiednio większe doświadczenie i kwalifikacje zawodowe, spawacz w Niemczech może zarabiać nawet ponad 20 euro za godzinę, czyli prawie 4000 euro miesięcznie. Relatywnie wyższe zarobki otrzymują pracownicy największych i najbardziej prestiżowych firm.
Spawacze pracujący za granicą często mogą liczyć na premie i dodatki do bazowej pensji. Premia przysługuje za przepracowanie określonego czasu. Można otrzymać dodatki świąteczne i urlopowe, a także diety i dopłaty do zakwaterowania. Obcokrajowcom podejmującym pracę spawacza w Niemczech, przysługują też dodatki za znajomość języka, a nawet premie w przypadku polecenia do pracy znajomego spawacza.
Praca spawacza w Niemczech – wymagania
Nie istnieją żadne szczególne kwalifikacje, jakie musi spełniać osoba pragnąca zacząć pracę spawacza w Niemczech. W Niemczech honorowane są kwalifikacje, jakie uzyskują spawacze wykonujący pracę w naszym kraju. Szkolenia prowadzone przez UDT, Instytut Spawalnictwa i Polski Rejestr Statków są wystarczające do tego, żeby podjąć legalne zatrudnienie. Jeżeli zatem masz aktualne certyfikaty i książeczkę spawacza, możesz śmiało starać się o pracę.
Poza przepisami prawa pracy własne wymagania mogą stawiać pracodawcy. Trudniej jest znaleźć pracę spawacza w Niemczech bez języka. Szczególnie w mniejszych firmach pracodawcy wolą osoby z komunikatywną znajomością niemieckiego. Często wymagane jest także prawo jazdy i inne szczególne kursy lub umiejętności.
Praca spawacza w Niemczech – pośrednictwo
W wielu przypadkach praca spawacza w Niemczech załatwiana jest przez polskie firmy rekrutacyjne. To koordynatorzy zapewniają kontrakty, lokum na czas pracy, a także załatwiają wszystkie formalności. Skorzystanie z takiej oferty będzie świetnym startem na zachodnim rynku pracy. Kolonia rodaków ułatwi załatwienie wielu spraw, a także zaaklimatyzowanie się i poznanie języka. Musisz jednak uważać, ponieważ kontrakty po wygaśnięciu nie zawsze są przedłużane, a pensje okazują się nieco niższe, niż przy bezpośrednim zatrudnieniu.
Imponuje Ci to, na jakie zarobki może w Niemczech liczyć spawacz? Paca za granicą ma jednak nico inny charakter niż wykonywanie tej samej czynności w rodzinnych stronach. Nie każdy poradzi sobie z rozłąką z rodziną, znanymi miejscami i będzie umiał porozumiewać się w obcym języku. Dlatego przed podjęciem pracy spawacza w Niemczech, weź pod uwagę takę te czynniki.