Ile policzyć za spawanie aluminium i stali – cennik pracy spawacza

Zaczynasz świadczenie usług spawalniczych i zastanawiasz się ile policzyć za spawanie jednego elementu? Na cenę usługi wpływa wiele czynników takich jak rodzaj materiału i zakres prac. Sprawdź, jak powinna przebiegać wycena spawania łukowego w 2022 roku. 
ile policzyć za spawanie

Spawacz na etacie negocjuje stawkę za godzinę pracy niezależnie od ilości  i trudności pracy. Osoba świadcząca usługi spawalnicze musi inaczej podejść do wyceny. Szczególnie oszacowanie czasu i kosztów pracy przy pierwszych zleceniach może być trudne. Podpowiadamy, jakie czynnik wziąć pod uwagę, żeby trafnie wycenić koszt spawania każdej konstrukcji.

Jak wycenić usługę spawania?

Pytanie o to, ile policzyć za spawanie balustrad czy innych elementów nurtuje wszystkich początkujących spawaczy. Z biegiem czasu nabędziesz doświadczenia i znajdziesz własną metodę na wycenę spoiny. Na początku jednak możesz mieć z tym spore problemy. 

Najłatwiejszy sposób na wycenę to analiza rynku. Na podstawie ofert znalezionych w sieci dla danego województwa możesz określić własną stawkę za spawanie furtki czy innej standardowej konstrukcji. Uniwersalna jest też metoda oceny czasu pracy. Weź pod uwagę nie tylko czas potrzebny na samo spawanie, ale także wszystkie czynności związane ze zleceniem. Jeśli potrzebne będzie czasochłonne przygotowanie spawanego materiału lub dodatkowy półprodukt, także to uwzględnij.

Wielu specjalistów podaje cenę za spawanie metra łączenia lub nawet 1 cm. W ten sposób wyceniane jest między innymi spawanie aluminium. Rury i blachy o większej grubości materiału wymagają zastosowania dodatkowej elektrody i zabierają więcej czasu, dlatego stawka będzie wyższa. Z kolei cienkie blachy są wyceniane znacznie niżej. 

Stawki dla spawaczy w Polsce – ile kosztuje roboczogodzina spawacza?

Każdy cennik spawania dla początkujących wykonawców powinien opierać się na stawkach godzinowych. W naszym kraju spawacze zarabiają ponad 20 złotych netto. Stawka zależna jest od umiejętności spawacza i jego doświadczenia. Nieco poniżej tej wartości może zarabiać spawacz gazowy i spawacz światłowodów. Na pensje w granicach 20 złotych mogą liczyć pracownicy mający kwalifikacje na spawanie metodami MAG, MIG, MMA i TIG.

Zobacz także:  Uprawnienie spawalnicze – najważniejsze informacje o certyfikatach dla spawaczy

Dla osób operujących w kilku technikach wiele firm oferuje stawki nawet w zakresie 30 złotych za godzinę w Polsce. Za granicą właściciele firm są w stanie zapłacić wielokrotność tych stawek. Wysokość zarobków spawacza może się różnić w zależności od wielkości miasta. W mniejszych miejscowościach stawki będą znacznie niższe niż w dużych miastach.

Ile policzyć za spawanie aluminium stali czarnej i nierdzewnej?

Szacunkowe stawki za spawanie zależą też od rodzaju materiału. Prosty element stalowy łatwo można pospawać dowolną techniką, dlatego stawka nie może być wygórowana. Znacznie trudniejsze jest spawanie stali nierdzewnej, mosiądzu czy żeliwa. Tu stawki poszybują w górę. Także cena spawania aluminium będzie nieco wyższa od standardowych elementów ze stali czarnej. Najwięcej pracy wymaga jednak stal cynkowana, ze względu na powłokę nakładaną galwanicznie.

Cennik za metody spawania

Najpopularniejszą techniką łączenia metali jest spawanie łukowe. To wszystkie techniki wykorzystujące zjawisko łuku elektrycznego. Jeśli jednak praca wymaga zastosowania innej metody spawania, stawka może wzrosnąć. Cena usług spawalniczych obejmujących metodę spawania plazmowego, termitowego, laserowego czy orbitalnego mogą być znacznie wyższe. Wynika to z kosztu samej maszyny, a także mniejszej konkurencji w tych specjalizacjach. 

Wyceniając usługę spawania, zastanów się, co musisz przygotować do wykonania spoiny. Pamiętaj kosztach zakupu spawarki, które muszą się zwracać. Nie zapomnij o potrzebnych materiałach i przygotowaniu miejsca w warsztacie, a także malowaniu. Na koniec sprawdź stawki rynkowe i oceń, czy dokonałeś wyceny poprawnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawalnictwo

Spawalnictwo – czym jest i jakie rodzaje prac obejmuje?

Następny artykuł
spawanie acetylenowo tlenowe

Na czym polega spawanie acetylenowo-tlenowe i jak układa się spoinę?

Zobacz też