Spawacz podwodny – zarobki, kwalifikacje i zakres prac w tym zawodzie 

Jedną z najtrudniejszych specjalizacji spawalniczych jest spawacz podwodny. Zarobki pracownika są adekwatne do trudności wykonywanych przez niego zadań i niebezpieczeństwa. Dlaczego ta praca jest uznawana za tak trudną i jakie pensje otrzymuje specjalista?
Spawacz podwodny

Zawód spawacza jest pożądany na rynku pracy, a dobrzy specjaliści zawsze są w cenie. Jeśli dodatkowo mają kwalifikacje do spawania podwodnego, mogą liczyć na bardzo ciekawe oferty pracy. Jednak nie tylko te czynniki wpływają na wysokość pensji spawaczy podwodnych. Poznaj zakres ich pracy, czekające na nich niebezpieczeństwa i wymagane kwalifikacje. 

Czym się zajmuje spawacz podwodny?

Zainteresowała cię praca na stanowisku spawacz podwodny? Zarobki w tej branży zwróciły twoją uwagę na tę specjalizację? Zanim dokładnie wskażemy, na jakie kwoty mogą liczyć specjaliści, warto pokrótce opisać sam zawód. Jest to bowiem praca trudna, niebezpieczna i nie dla każdego. 

Zacznijmy od opisu samej specjalizacji. Jak wskazuje nazwa, spawacz podwodny zajmuje się łączeniem materiałów zanurzonych pod powierzchnią wody. Zakres jego prac obejmuje przede wszystkim spawanie elementów konstrukcji mostów, słupów, wiaduktów i innych części infrastruktury drogowej. Ponadto spawacze pracują w branży stoczniowej, a także przy obsłudze rurociągów i platform morskich. 

Spawacz podwodny może prowadzić prace w specjalnych komorach tlenowych montowanych pod powierzchnią wody. Najczęściej jednak jest to praca na mokro, a zatem bezpośrednio na konstrukcji zanurzonej w wodzie. 

Jak łatwo można sobie wyobrazić, ten wykonawca boryka się z ograniczoną widocznością i często pracuje w półmroku. Kłopot stanowi też ograniczony dostęp do powietrza, wysokie ciśnienie, unoszące się pęcherzyki powietrza, a także inaczej działające przyciąganie ziemskie. Poza wspomnianymi problemami spawacz podwodny ma do czynienia ze standardowymi dla tej specjalizacji uciążliwościami. Chodzi tu o wysoką temperaturę, intensywne światło łuku elektrycznego i niewygodny ubiór ochronny. 

Jakie kwalifikacje trzeba mieć w tym zawodzie? 

Trudność pracy i liczne zagrożenia wpływają na ilość kwalifikacji, jakie musi posiadać spawacz podwodny. Zarobki specjalisty są tak wysokie również ze względu na kosztowny i trudny kurs. Pracownik musi nie tylko przejść standardowe kursy spawalnicze na określoną metodę. Wymagane są od niego podstawowe kwalifikacje płetwonurka. Można je otrzymać po przejściu kursu, który standardowo trwa nawet 200 godzin, a jego koszt jest ponad dwukrotnie wyższy od standardowych kursów MIG/MAG.

Zobacz także:  Praca spawacza w Niemczech – czym przyciągają zachodni sąsiedzi? 

Spawacz podwodny – zarobki w branży

Pora przejść do pensji spawacza podwodnego. Zarobki na tym stanowisku w naszym kraju plasują się na poziomie około 10 do 15 tysięcy złotych miesięcznie. Ponad połowa pracowników zarabia od 13 do 17 tysięcy. Co ciekawe, na znacznie wyższe zarobki spawacz podwodny może liczyć za granicą. Pensja w Stanach Zjednoczonych to nawet 20 tysięcy dolarów. Z kolei w Niemczech i Szwajcarii specjaliści otrzymują nawet do 30 tysięcy euro miesięcznie. 

Praca w kombinezonie i ustnikiem butli tlenowej, półmrok, chmury pęcherzyków powietrza i trudności z poruszaniem się, to charakterystyka miejsca pracy spawaczy podwodnych. Zarobki miesięczne na poziomie kilku standardowych pensji nie są w stanie każdego przekonać do pracy w takich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gaz do spawania

Po co stosuje się gaz do spawania i jakie są jego rodzaje? 

Następny artykuł
stal S235JR

Do czego stosowana jest stal S235JR i jakie ma właściwości?

Zobacz też