Łączenie elementów stalowych poprzez ich spawanie odbywa się w wysokiej temperaturze. Ten czynnik może doprowadzić do uszkodzenia cienkich elementów i wyrządzić sporo szkód. Dlatego spawanie cienkich blach jest sztuką dosyć trudną, która wymaga specyficznego podejścia. Jakich metod użyć do łączenia blach stalowych o niewielkich grubościach?
Gdzie będzie potrzebne spawanie cienkich blach?
Cienkie blachy to jeden z podstawowych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Stosuje się je w wielu dziedzinach przemysłu związanych z budową maszyn, transportem, a także budownictwem. Jednak spawanie cienkich blach ręcznymi maszynami najczęściej wykonywane jest przy pracach blacharskich i w budownictwie. Za pomocą spawania możesz naprawić skorodowane części podwozia samochodu i zniszczoną obudowę maszyny.
Spawanie cienkich blach – metody spawalnicze
Największy problem przy spawaniu cienkich blach stanowi zgrzanie ich w taki sposób, żeby materiał nie uległ uszkodzeniu. We wszystkich metodach spawalniczych materiał rozgrzewa się do temperatury powyżej granicy jego topnienia. Przy grubych płaskownikach granica wtopienia przebiegająca 2 milimetry od krawędzi materiału nie jest problemem. Przy cienkich blachach może znaleźć się już poza łączonym elementem. W związku z tymi problemami, przy spawaniu cienkich blach zaleca się dwie metody spawalnicze.
Lutospawanie
W tej metodzie można zastosować klasyczny migomat, jednak praca nie jest uznawana za spawanie. Ten sposób łączenia przypomina do złudzenia metodę MAG, z tą różnicą, że zamiast drutu spawalniczego stosuje się lut. Praca przebiega w niższej temperaturze od granicy topienia dla stali, dlatego topi się jedynie drut. Nie dochodzi tu do stopienia blachy, a jedynie materiału łączącego. To on zespaja ze sobą materiały, a sama blacha nie ulega przegrzaniu.
Metodę lutospawania najczęściej wykorzystuje się przy łączeniu blach o grubości ponad 3 mm. Wynika to z konieczności przygotowania krawędzi materiału. Powinny być przycięte pod kątem, a ich przekrój po przygotowaniu ma przypominać literę V. Przy cieńszych blachach precyzyjne przygotowanie krawędzi może być bardzo trudne.
Spawanie TIG
Przy pracach, które nie wymagają gładkiej powierzchni w miejscach łączenia, do spawania cienkich blach wykorzystuje się metodę TIG. Tutaj spawanie wykonywane jest tylko z wykorzystaniem łuku elektrycznego bez używania spoiwa. Dobra maszyna umożliwi bardzo precyzyjny dobór ustawień i wówczas stopieniu ulegną jedynie krawędzie elementów.
Przy spawaniu cienkich blach metodą TIG konieczne jest ułożenie tych elementów w sposób charakterystyczny dla spoiny brzeżnej. Krawędź każdego arkusza wywija się w taki sposób, żeby brzeg znalazł się prostopadle do reszty arkusza. Układ każdej blachy ma przypominać literę J. Następnie blachy dociska się do siebie w taki sposób, żeby krawędzie zetknęły się ze sobą i stworzyły równą linię. Właśnie tak przygotowaną krawędź możesz połączyć elektrodą.
Spawanie cienkich blach nie należy do łatwych zadań i wymaga precyzji oraz doświadczenia. Warto zatem dobrać do pracy wysokiej jakości sprzęt i odpowiednią metodę spawalniczą.