Stal to stop żelaza i węgla wraz z dodatkami, poddanymi obróbce cieplnej i plastycznej. Jednak w zależności od procesu produkcyjnego, doboru dodatków, a także wielu pozostałych czynników, materiał może uzyskiwać inne właściwości. Dla ułatwienia wyboru wykonawcom i konstruktorom przekazywane są za pomocą konkretnych symboli. Co wiemy o stali S235JR i gdzie jest stosowany ten materiał?
Nazwa stali S235JR – co o niej wiemy?
Stal S235JR jest jednym z najpopularniejszych typów tego materiału. Specjaliści doskonale wiedzą, jakie ma cechy i gdzie może być stosowana. Wystarczy rzut oka na symbol materiału i wiele rzeczy staje się jasnych. Zacznijmy zatem opisywanie tego typu stali od rozszyfrowania jej oznaczenia. Możną ją wykorzystywać nawet w rolnictwie do budowy konstrukcji stalowych takich jak na przykład szklarnie. Dowiedz się więcej o rolnictwie z bloga internetowego https://agropedia.pl/.
Wszystkie symbole odnoszące się do konkretnych gatunków stali zawarte są w normie PN-EN 10027. Poza oznaczeniem cyfrowym znajdują się tam także wskazówki do rozszyfrowania systemu symbolowego. Rozbijmy zatem symbol stali S235JR na czynniki pierwsze:
- pierwsza litera – te symbole określają zastosowanie danego stopu stali. W tym przypadku mamy do czynienia ze stalą konstrukcyjną (symbol S);
- liczba po pierwszej literze (tutaj 235) – jest to kolejne oznaczenie właściwości, tym razem oznacza granicę plastyczności wyrażoną w MPa przy najmniejszej grubości mierzonego materiału;
- pozostałe symbole główne – przedstawiają dodatkowe cechy gotowych produktów, w naszym przypadku stal ma symbol JR, czyli oferowana jest w formie płaskich blach walcowanych na gorąco i długich odcinków w postaci szyn.
Co zatem wiemy na pewno? Że stal S235JR nadaje się do tworzenia konstrukcji nośnych, ma dobre parametry wytrzymałościowe, a na dodatek oferowana jest w formie długich odcinków walcowanych na gorąco.
Skład chemiczny stali S235JR
Jednym z czynników, które mają wpływ na parametry techniczne, właściwości i zastosowanie, jest skład chemiczny. Stal S235JR, oczywiście poza żelazem, zawiera miej, niż 0,2 procent węgla, a także około 1,4 procent Manganu. Poza tym znajdują się w niej dodatki w postaci fosforu, siarki, azotu i miedzi, jednak już w znacznie mniejszych ilościach. Niska zawartość węgla i sporo manganu oznacza, że materiał jest odporny na rozciąganie i nie pęka.
Właściwości techniczne i charakterystyka stali S235JR
Dobre parametry techniczne, wytrzymałość na rozciąganie i dodatkowo znakomita spawalność to najważniejsze cechy stali S235JR. Dzięki takim cechom ten materiał jest chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach budownictwa. Można śmiało powiedzieć, że zastosowanie stali jest bardzo uniwersalne. Przede wszystkim wykorzystuje się go w inżynierii lądowej do budowy obiektów mieszkalnych, przemysłowych, a także konstrukcji wiaduktów i masztów. Stal ceniona jest również w inżynierii lądowej przy budowie platform, rurociągów, a nawet mostów.