Marek Łuczak

W zawodzie od ponad 25 lat. Spawa metodą MIG/MAG i TIG. Posiada kurs płetwonurka II klasy. Pracował 8 lat jako spawacz podwodny na platformie wiertniczej w Niemczech i Francji. Obecnie pracuje tylko “na lądzie” szkoląc młodych spawaczy ale jest stałym bywalcem akwenów wodnych.
badania penetracyjne

Czym są badania penetracyjne?

Metoda penetracyjna PT wchodzi w skład „powierzchniowej” grupy badań nieniszczących. Różni się ona od metody ultradźwiękowej i radiograficznej, które wchodzą w skład grupy technik objętościowych. Metoda penetracyjna nie umożliwia wykrycia wewnętrznych wad materiału, poza tymi, które są połączone z powierzchnią.
Badania nieniszczące

Badania nieniszczące (NDT) – rodzaje i zalety

Badania nieniszczące - co to jest? Pod tą nazwą kryje się zespół metod diagnostycznych, które są narzędziami badawczymi dla celów określenia wszelkich właściwości przedmiotów użytkowych. Kluczową cechą badania ndt jest brak jego wpływu na eksploatacyjną funkcję badanych obiektów. Są one przeprowadzane, by wykryć takie wady materiału, jak brak jednorodności czy ciągłości, jednocześnie wszelkich zmian - pęknięć, ubytków korozyjnych i erozyjnych. W takich badaniach specjalizuje się między innymi firma Technic - Control.