Spawanie światłowodów – sposoby łączenia sieci światłowodowych

Wzrost popularności sieci telekomunikacyjnych wpłynął na większe zapotrzebowanie na spawanie światłowodów. Do skutecznego wykonania połączenia potrzebna jest jednak solidna specjalistyczna spawarka. Poznaj metodę łączenia włókien światłowodowych.
spawanie światłowodów

Światłowody zrewolucjonizowały branżę telekomunikacyjną, a także medyczną. Cienkie przewody z włókna szklanego są w stanie błyskawicznie przesyłać informacje na duże odległości. Ogromne możliwości zastosowania włókien powodują wzrost zainteresowania technikami spawania światłowodów. Jak przebiega proces spawania, w co trzeba się wyposażyć i czy praca w tej dziedzinie jest opłacalna? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Przewód światłowodowy – co to jest?

O rozwoju sieci światłowodowych w branży telekomunikacyjnej słyszał każdy, kto korzysta z usług firm telekomunikacyjnych. Z kolei spawanie światłowodów to z kolei jedna z najczęściej pojawiających się ofert pracy. Zanim opowiemy o charakterystyce tego zajęcia i jego opłacalności, wyjaśnimy fenomen światłowodów.

Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego o grubości kilku mikronów (μm). Za pomocą diod i laserów można nim przesyłać modulowaną falę świetlną. Prędkość fali świetlnej w przewodzie wynosi nawet do 200 000 km/s, co jest nieosiągalne dla prądu elektrycznego. Standardowy przewód jest w stanie przesyłać informacje z prędkością nawet do 3 Tb/s. Umożliwia to błyskawiczne przesyłanie i pobieranie danych.

Zaletą sieci światłowodowych jest to, że przewody nie emitują zewnętrznego pola elektromagnetycznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić je wzdłuż przewodów elektrycznych. Ponadto przechwycenie informacji płynącej w światłowodzie jest niezwykle trudne i nieopłacalne. Sieci są też bardzo odporne na zewnętrzne zakłócenia.

Spawanie światłowodów w branży telekomunikacyjnej

Światłowody są stosowane powszechnie w medycynie, szczególnie w okulistyce i endoskopii. Zaawansowane urządzenia stosuje się również w optyce. Jednak to właśnie branża telekomunikacyjna w największym stopniu korzysta z tej technologii i tam jest największe zapotrzebowanie na spawanie światłowodów. Praca polega na połączeniu przewodów w czasie układania nowych sieci, a także podłączania do niej poszczególnych odbiorców. W związku z tym proces spawania światłowodów z reguły prowadzony jest w terenie.

Zobacz także:  Spawanie tytanu – technika spawania i najważniejsze założenia 

Spawanie światłowodów polega na połączeniu dwóch przewodów bez stosowania dodatkowych akcesoriów złącznych. Do wykonania połączenia wykorzystywana jest wysoka temperatura generowana przez łuk elektryczny. Dochodzi do stopienia krawędzi przewodu, dociśnięcia ich do siebie i zespolenia. Wyklucza się stosowanie dodatkowego spoiwa, które mogłoby ograniczyć przesył fali świetlnej.

Spawanie światłowodów – podstawowe narzędzia

Rdzeń włókna światłowodowego ma grubość porównywalną do ludzkiego włosa. Połączenie dwóch elementów o takim wymiarze bez zaawansowanego technologicznie sprzętu jest niemożliwe. Dlatego do spawania światłowodów wykorzystuje się specjalistyczne i bardzo precyzyjne spawarki. Najczęściej składają się z urządzenia przeznaczonego do przygotowania przewodu i drugiego modułu do jego zgrzewania. Operator potrzebuje też szczypiec do zdejmowania osłony z kabli, dostosowanych wymiarami do światłowodów.

Spawamy włókna światłowodowe krok po kroku

Przy spawaniu światłowodów będziesz potrzebował dużo cierpliwości i ogromnej precyzji. Wszelkie błędy i pomyłki przy wykonaniu połączeń mogą doprowadzić do ograniczenia przesyłu fali świetlnej. Pierwszym krokiem jest przygotowanie przewodów, czyli zdjęcie warstw osłonowych. Najczęściej światłowód jest zabezpieczony dwoma warstwami osłonowymi. Mają one za zadanie chronić przed wilgocią, uszkodzeniem mechanicznym, a także nadmiernym rozciąganiem przewodów. W zewnętrznej warstwie często wykorzystuje się włókna aramidowe, które chronią rdzeń przed zerwaniem.

Do zdjęcia osłon wykorzystaj się nóż lub szczypce z końcówkami dostosowanymi właśnie do ich średnicy. Ten etap wymaga szczególnej precyzji i nie możesz dopuścić do nacięcia i złamania przewodu. Po usunięciu osłon widoczny staje się rdzeń z włókna szklanego, który może być pokryty farbą lub żelem przeciwwilgociowym. Za pomocą strippera zbierz pozostałości po izolacjach i warstwach osłonowych. Następnie całość musisz oczyścić go za pomocą alkoholu. Dopiero wyczyszczony przewód możesz przygotować do cięcia.

Najlepsze parametry spawania przewodów uzyskiwane są w sytuacji, kiedy krawędź ma najmniejszą możliwą powierzchnię. Dlatego przewody trzeba przyciąć za pomocą specjalnych obcinarek. Układa się w nich wyczyszczoną końcówkę światłowodu, a po zamknięciu klapki maszyna sama przytnie krawędź przewodu.

Zobacz także:  Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Wyczyszczone i przycięte końcówki światłowodów należy ułożyć w głównym module maszyny spawającej przeznaczonej dla dwóch włókien. Przewody wsuwa się do uchwytów po obu stronach spawarki i unieruchamia za pomocą zatrzasku. Spawarka w sposób automatyczny centruje przewody względem siebie i za pomocą łuku elektrycznego doprowadza końcówki to topnienia. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie przewodów do siebie i utrzymanie ich w tej pozycji do czasu stężenia materiału.

Po wykonaniu spawu instalator musi ocenić skuteczność wykonanego łączenia. Sprawdza się prawidłowość transmisji fali świetlnej i poziom tłumienności w miejscu łączenia. Jeśli tłumienie przekracza normy, należy powtórzyć cały proces spawania. Przyczyną nieskutecznego łączenia może być zabrudzenie, niewłaściwe ustawienia, a także błędne pozycjonowanie w osi przez niedokładne ustawienie przewodu wewnątrz spawarki.

Spawanie światłowodów – kurs i zarobki

Od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania spawaczami światłowodów. Firmy instalacyjne poszukują pracowników, którzy zajmą się łączeniem włókien w czasie prac w terenie. Do podjęcia pracy w tym zawodzie potrzebne jest przejście szkolenia praktycznego i teoretycznego z zakresu światłowodów. Kursy trwają około 40 godzin, a opłata za szkolenie wynosi około 2000 złotych. Część pracodawców oferuje przejście takiego szkolenia już po podpisaniu umowy, a koszty rozdzielane są na dwie strony.

Praca przy spawaniu światłowodów prowadzona jest w terenie, jednak z reguły w czystych warunkach. Osoba zatrudniona do prac spawalniczych może liczyć na przyzwoite zarobki, w zakresie od 2500 do 4000 złotych. Z kolei poza granicami kraju w Niemczech i Skandynawii spawacze mogą osiągnąć nawet trzykrotnie wyższe stawki. Duże zainteresowanie spawaczami sprawia, że znalezienie pracy w tej dziedzinie nie będzie trudne. Wadą jest z pewnością praca poza siedzibą firmy, a często na dużych obiektach przemysłowych oddalonych od miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie elektronowe

Co to jest spawanie elektronowe i gdzie znajduje zastosowanie? 

Następny artykuł
spawanie stali nierdzewnej

Na czym polega i jak przebiega spawanie stali nierdzewnej?

Zobacz też