Spawanie ocynku – metody spawania stali cynkowanej 

Spawanie ocynku wzbudza wiele wątpliwości ze względu na niebezpieczeństwo i skład chemiczny elementu. W rzeczywistości proces łączenia elementów ocynkowanych przebiega podobnie do spawania stali czarnej. Poznaj charakterystykę spawania ocynku.
Spawanie ocynku

Stal zabezpieczona warstwą cynku jest jednym z powszechnie stosowanych materiałów. Dostarcza się ją zazwyczaj w postaci gotowych elementów lub półproduktów do łączenia metodami mechanicznymi. Spawanie ocynku zalecane jest w szczególnych przypadkach, głównie w procesach naprawy i serwisowania. Jakie maszyny będą przydatne i jakimi technikami spawać ocynk? 

Ocynk – co to jest? 

Trudności przy spawaniu ocynku wynikają ze struktury tego materiału. Żeby łatwiej wyjaśnić problem, warto przybliżyć charakterystykę i sposób tworzenia gotowych wyrobów. Ocynkiem nazywa się stal czarną pokrytą dodatkową warstwą cynku. Ten pierwiastek może być nakładany w procesie wypalania lub galwanicznie. Warstwa cynku zabezpiecza stal czarną przed kontaktem z wilgocią, w ten sposób chroniąc element przed korozją. 

Spawanie ocynku jest jednym z procesów prowadzonych głównie w czasie remontów i prac budowlanych. W procesach produkcyjnych prace spawalnicze prowadzone są przed ocynkowaniem. 

Jakimi metodami spawać ocynk? 

Jak zauważyłeś, ocynk to warstwa zabezpieczająca elementy konstrukcyjne ze stali czarnej. W związku z tym do spawania ocynku można zastosować wszystkie metody, które znajdują zastosowanie przy spawaniu stali. Dobór techniki zależy od zaleceń projektu spawalniczego, a także dostępnych maszyn. Powszechnie elementy pokryte warstwą cynku spawa się migomatem, tigiem, a nawet elektrodą otuloną. 

Gorączka cynkowa przy spawaniu stali 

Przy spawaniu ocynku, pod wpływem wysokiej temperatury, dochodzi do odparowania warstwy zabezpieczającej. Opary cynkowe są szkodliwe dla zdrowia, dlatego nadmierne narażenie na dym spawalniczy może doprowadzić do gorączki cynkowej. Najważniejszym objawem jest nagły wzrost temperatury, kaszel, duszności, a także bóle mięśniowe podobne do stanów grypowych. Nadmiar dymów może trwale uszkodzić drogi oddechowe. W przypadku zaobserwowania takich objawów musisz niezwłocznie zgłosić się do szpitala. 

Zobacz także:  Spawanie tytanu – technika spawania i najważniejsze założenia 

Technika spawania ocynku 

Proces spawania ocynku w warunkach domowych i warsztatowych należy rozpocząć od zdjęcia wierzchniej warstwy osłonowej. W ten sposób unikniesz ryzyka gorączki cynkowej, a sam proces spawalniczy będzie łatwiejszy. Dlatego przed spawaniem za pomocą szlifierki zbierz warstwę ochronną wokół miejsca przeznaczonego do spawania. Jedyną techniką, która nie wymaga zdejmowania ocynku, jest spawanie laserowe. Takie prace prowadzone są jednak głównie w specjalistycznych zakładach przemysłowych. 

Na odkrytej warstwie stali czarnej możesz prowadzić swobodnie prace spawalnicze. Po ułożeniu spoiny wyczyść dokładnie miejsce łączenia, a także usuń zgrzewy i odpryski. Żeby uniknąć pojawiania się korozji na powierzchni spoiny, element musisz pomalować farbą ochronną na bazie cynku. Dopiero takie zabezpieczenie pozwoli utrzymać odporność na korozję całego elementu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie stali nierdzewnej

Na czym polega i jak przebiega spawanie stali nierdzewnej?

Następny artykuł
Bainit dolny

Bainit dolny – właściwości, powstawanie, struktura

Zobacz też