Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Spawanie drutem samoosłonowym to technika polegająca na układaniu spoiny bez stosowania gazu. Za utrzymanie odpowiedniego środowiska wokół spoiny odpowiada proszek zawarty wewnątrz elektrody. Poznaj metodę spawania drutem samoosłonowym?
spawanie drutem samoosłonowym

Spawanie to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda łączenia elementów metalowych. Dla zoptymalizowania kosztów procesu i dostosowania go do konkretnych zadań można wybrać jedną z kilku technik. Spawanie drutem samoosłonowym należy do najmniej popularnych, jednak znajduje zastosowanie w niektórych miejscach. Na czym polega proces? 

Spawanie drutem samoosłonowym – charakterystyka 

Przy większości prac spawalniczych wykorzystuje się gaz osłonowy. Wypuszczany z dyszy w uchwycie spawalniczym tworzy wokół elektrody środowisko sprzyjające stapianiu materiału. Technika spawania drutem samoosłonowym, nazywana tez FCAW, nie wymaga stosowania gazu osłonowego. Ten jest wytwarzany samoczynnie podczas prowadzenia prac spawalniczych. 

Kluczową rolę w spawaniu drutem samoosłonowym odgrywa elektroda. Nie jest drut wykonany w całości z jednego materiału. Poza spoiwem jego rdzeń wypełnia specjalny proszek. To on podczas spawania odpowiada za wytworzenie osłony gazowej. 

Jak przebiega spawanie drutem samoosłonowym? 

Proces spawania drutem samoosłonowym przebiega tak samo, jak w przypadku spawania MIG/MAG. Pod wpływem wysokiej temperatury, wywołanej przez łuk spawalniczy, dochodzi do stopienia brzegów łączonych materiałów. Topi się także materiał elektrody, a zawarty w rdzeniu proszek ulega zapaleniu. W wyniku tego powstaje gaz osłonowy, który chroni jeziorko spawalnicze przed czynnikami zewnętrznymi. To wpływa na utrzymanie optymalnych parametrów Wytrzymałościowych i estetyki spoiny.  Po stężeniu proszek pozostaje na powierzchni jako żużel, który z łatwością można wyczyścić. 

Zastosowanie metody FCAW 

Spawanie drutem samoosłonowym to technika stosowana przede wszystkim w pracach amatorskich. Zaletą jest brak dodatkowych butli gazowych, co pozwala ograniczyć koszty, zajmowaną powierzchnię i ułatwia proces. Samo wykonywanie spoiny jest stosunkowo łatwe, a metodę uznaje się za bardzo uniwersalną. Wadą jest wysoki koszt elektrod, a także mało estetyczny wygląd gotowej spoiny. To wszystko sprawa, że technikę FCAW spotkasz najczęściej w przydomowych warsztatach, gdzie prace prowadzone są sporadycznie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie mosiądzu

Spawanie mosiądzu – techniki łączenia konstrukcji mosiężnych

Następny artykuł
spawanie tytanu

Spawanie tytanu – technika spawania i najważniejsze założenia 

Zobacz też