Ukosowanie blach – przygotowanie elementu do spawania

Ukosowanie blach polega na przygotowaniu krawędzi materiału do ułożenia spoiny. Nadawany jest im kształt, który zapewnia najlepsze właściwości spoinie i trwałość połączenia. Wybrany sposób ukosowania można odczytać z rysunku spawalniczego.
ukosowanie blach

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu enduringlove.pl

Prawidłowy proces spawania wymaga wcześniejszego przygotowania elementów metalowych. W przypadku blach, rur i płaskowników formuje się krawędzie obu elementów w miejscu połączenia. W jaki sposób formować blachy, jaki nadać im kształt i co to daje? Wyjaśniamy wątpliwości. 

Co to jest ukosowanie blach?

Ukosowanie blach to jeden z etapów przygotowania elementów spawanych do nakładania spoiny. Polega na uformowaniu szczeliny pomiędzy elementami, do której trafia spoina. Wykorzystuje się do tego procesy cięcia i szlifowania materiału. Ukosowanie poprzedza sam proces i często wykonywane jest przez szlifierza lub pomocnika spawacza.

Profesjonalne ukosowanie to forma cięcia krawędzi blach pod kątem innym niż 90 stopni. Ścianki w miejscu łączenia mogą być też okrągłe, a nawet ukosowane jedynie na części powierzchni styku. Kształt krawędzi i odstęp pomiędzy blachami zapewniają odpowiednią głębokość przetopu spoiny. Takie ukształtowanie płaszczyzny gwarantuje też większą wygodę w czasie prowadzenia pracy. 

Rodzaje profesjonalnego ukosowania blach

Istnieje duża różnorodność efektów, jakie przynosi ukosowanie blach stalowych łączonych czołowo. Przede wszystkim inny jest kształt szczeliny pozostawionej pomiędzy elementami. Najczęściej wykonuje się dwa rodzaje skosów na szczelinach:

  • rowki typu V – powierzchnia blach łączonych jest ścięta pod kątem przebiegającym przez całą grubość elementu;
  • rowki typu Y – skos rozpoczyna się od powierzchni układania spoiny i kończy na konkretnej grubości blachy. Takie ukosowanie wykonywane jest przede wszystkim przy elementach o dużych grubościach. 

Oba rodzaje rowków mogą być dwustronne lub wykonane tylko na jednej z blach. W tym drugim przypadku jedna blacha ma krawędź prostopadłą do powierzchni. 

Konkretny kształt szczeliny przygotowanej do spawania podawany jest w dokumentacji spawalniczej. W opisie spoiny używa się symboliki, która precyzyjnie określa kształt krawędzi obu elementów stalowych. Ponadto można obliczyć dokładny wymiar i odczytać kąt skosu. Rysunek wyjaśnia też, która z blach w ukosowaniu jednostronnym pozostanie prosta. Czasem jednak spawalnicy uznają, że w danym przypadku spawanie cienkich blach nie wymaga ukosowania krawędzi. Wówczas pozostawia się krawędzie prostopadłe do powierzchni arkusza blachy.

Zobacz także:  Spawanie miedzi – najważniejsze metody i trudności procesu 

Dobór kształtu skosów poprzedza analiza odkształceń i naprężeń w spoinie. Najczęściej bierze się pod uwagę takie czynniki jak:

  • metoda spawania;
  • rodzaj materiału;
  • pozycja spawania;
  • ilość zużytego spoiwa.

Jak ukosować blachy?

Ukosowanie krawędzi blach zawsze należy rozpocząć od odczytu rysunku spawalniczego. Jeśli ukosowaniu trzeba poddać obie blachy, zawsze warto zacząć od tej, do której dostęp jest trudniejszy. Obróbkę skrawaniem możesz przeprowadzić za pomocą szlifierki ręcznej lub stacjonarnej gwarantującą większą precyzję. Po uzyskaniu satysfakcjonujących wymiarów możesz przejść do formowania drugiej blachy. Jeśli oba elementy mają już przygotowane odpowiednie skosy, należy ustalić odstępy między blachami i unieruchomić je do spawania. 

Precyzyjne ukosowanie blach polega na uformowaniu krawędzi i jednocześnie zebraniu z niej zanieczyszczeń. Właściwa forma krawędzi będzie sprzyjała spawaniu. Zapobiegnie niekontrolowanym zmianom strukturalnym i zapewni optymalny przetop. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawacz spawa zgodnie z biegunowością spawania

Biegunowość spawania – jak ustawić parametr spawania w metodzie MMA i TIG?

Następny artykuł
skutki uboczne spawania

Skutki uboczne spawania – na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?

Zobacz też