Spawanie miedzi – najważniejsze metody i trudności procesu 

Spawanie miedzi w przemyśle jest procesem mało popularnym, jednak możliwym do przeprowadzenia. Wystarczą do tego standardowe spawarki i duże umiejętności spawaczy. Poznaj metody spawania stopów miedzi i charakterystykę pracy.
spawanie miedzi

Miedź i jej stopy są stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Właściwości materiału wzbudzają zainteresowanie głównie w branży elektrycznej, a także w budownictwie. Wyroby miedziane są uznawane za trudno spawalne, dlatego ten proces prowadzony jest sporadycznie. Jak spawać miedź i jakie metody spawalnicze najlepiej się sprawdzają do łączenia tego materiału? 

Miedź w przemyśle 

Miedź to pierwiastek chemiczny uznawany za strategiczny ze względu na niskie zasoby i duże zapotrzebowanie. Charakteryzuje się dobrą przewodnością cieplną i elektryczną, a także podatnością na formowanie. Jest to materiał łatwy do formowania i przetopienia także w procesie recyklingu. W związku z tym spawanie miedzi z reguły stanowi element naprawy materiału, a nie jest traktowane jako etap procesu produkcyjnego.

W mieszankach z innymi składnikami ten metal powszechnie stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu i przy codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim miedź trafia do przemysłu elektrycznego i elektronicznego. Materiał charakteryzuje się dobrą odpornością na sól morską, co jest wykorzystywane w przemyśle stoczniowym. 

Metody spawania miedzi 

Do spawania miedzi specjaliści wykorzystują łuk elektryczny wywoływany przez elektrody. Do łączenia elementów z tego materiału wykorzystuje się techniki TIG i MIG. Prace prowadzone są w osłonie gazów neutralnych, czyli głównie argonu i jego mieszanin z helem. Gaz stabilizuje proces spawania i zapewnia osłonę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość spoiny. 

Charakterystyczną cechą miedzi jest bardzo duża przewodność cieplna. Ta cecha sprawia, że obrabiany element trzeba mocniej i intensywniej nagrzewać w czasie pracy. Dlatego spawanie miedzi prowadzi się z reguły przy nieco wyższych parametrach prądowych niż łączenie elementów z innych materiałów o podobnych rozmiarach. 

Spawanie miedzi MIG

Spawanie polega na pracy elektrodą topliwą, która wywołuje łuk spawalniczy i topi się pod wpływem temperatury. Wykorzystuje się tu głównie elektrody miedziane, a metoda stosowana jest przede wszystkim do łączenia elementów o większych rozmiarach. Spawanie miedzi migiem nie zajmuje wiele czasu, jest stosunkowo łatwe technicznie, jednak pozostawia mało estetyczną spoinę.  

Zobacz także:  Twardość stali – sposoby pomiaru i wyrażania parametru wytrzymałościowego 

Spawanie miedzi metodą TIG 

Metoda spawania elektrodą wolframową nietopliwą wykorzystywana jest głównie do łączenia cienkich blach i płaskowników. Przy pracy z grubszymi elementami trzeba podawać ręcznie materiał topliwy. Metoda ta jest bardziej pracochłonna od MIG i trudniejsza do wykonania dla początkujących, jednak pozostawia równą, estetyczną spoinę. 

Powszechnie do łączenia elementów miedzianych stosuje się lutowanie na zimno lub na gorąco. Spawanie miedzi, choć technicznie bywa trudniejsze, przynosi lepsze efekty i większą trwałość spoiny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie wydechu

Kiedy spawanie wydechu się opłaca i jak to zrobić? 

Następny artykuł
Spawanie konstrukcji stalowych

Spawanie konstrukcji stalowych – jakie metody dobrać?

Zobacz też