Spawanie mosiądzu – techniki łączenia konstrukcji mosiężnych

Spawanie mosiądzu to często jedyny sposób na naprawę elementów odlewanych z tego materiału. Jest to proces uznawany za trudny i konieczne staje się wykorzystanie nowoczesnych metod spawalniczych. Z czego wynikają trudności przy spawaniu?
spawanie mosiądzu

Mosiądz to stop cynku i miedzi, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i codziennym użytkowaniu. Materiał ma niską temperaturę topnienia, co jest bardzo cenione przy tworzeniu odlewów. Jednak przy spawaniu mosiądzu te konkretne właściwości materiału okazują się wadą. Jakim technikami można spawać mosiądz i czy jest to skuteczne? 

Zastosowanie i właściwości mosiądzu 

Mosiądz to nieżelazny metal w kolorze pomarańczowym. Jego barwa i właściwości, a także trudności przy spawaniu mosiądzu, wynikają z zawartości minimum 55 % miedzi. Resztę stanowi dodatek cynku i innych pierwiastków, takich jak chrom, krzem, a nawet żelazo. Materiał jest odporny na korozję, a także ciągliwy i podatny na obróbkę. 

Mosiądz ma temperaturę topnienia na poziomie poniżej 1000 stopni Celsjusza, dlatego chętnie wykorzystywany jest do wykonywania odlewów. Z mosiądzu wykonuje się armaturę łazienkową, a także elementy okuć czy klamki. Odporność na sól morską i czynniki korozyjne pozwala wykorzystywać odlewy mosiężne w przemyśle morskim. Odlewy trafiają też do produkcji maszyn. 

Metody spawania mosiądzu 

Niska temperatura topnienia stanowi spory problem z punktu widzenia spawania mosiądzu. Większość technik spawalniczych wykorzystuje się do łączenia stali, która topi się przy temperaturze około 1400 stopni. Dlatego gama technik spawalniczych stosowanych przy tym materiale jest mocno ograniczona i sprowadza się do MIG i TIG.

Metoda MIG polega na spawaniu mosiądzu za pomocą elektrody topliwej. Praca przebiega w osłonie gazów neutralnych, a elektroda to najczęściej mieszanka miedzi z niewielkim dodatkiem aluminium. Przy pracy migomatem musisz pamiętać o prowadzeniu ściegu przerywanego. Dzięki temu nie przegrzejesz materiału. Nawet mając dobre umiejętności spawalnicze, spawając migiem, nie zyskasz estetycznej spoiny. 

Metoda spawanie mosiądzu tigiem jest lepsza pod względem estetyki spoiny. Tutaj wykorzystuje się elektrodę nietopliwą z wolframu, a praca przebiega w osłonie obojętnego argonu. Zaleca się spawanie prądem zmiennym w półminutowych cyklach. Ta technika jest znacznie wolniejsza od MIG i lepiej sprawdzi się przy spawaniu elementów o niewielkich wymiarach. 

Zobacz także:  Spawanie cienkich blach – jak przygotować materiał i czym wykonywać pracę? 

Spawanie mosiądzu – podsumowanie

Spawanie mosiądzu to praca trudna i wymaga dobrej jakości maszyn oraz wykwalifikowanych pracowników. Prace spawalnicze są też obarczone ryzykiem emisji szkodliwych gazów i oparów, pochodzących z niektórych dodatków stopowych materiału. Dodatkowo samo spawanie trwa długo, dlatego specjaliści niechętnie podejmują się jego realizacji. 

Wobec trudności, jakie sprawia spawanie mosiądzu, z reguły takie prace wykonuje się tylko w szczególnych przypadkach. Spawanie jest opłacalne przy okazji napraw uszkodzonych elementów lub powstawania niedoróbek produkcyjnych. W wielu z tych przypadków specjaliści wolą lutować, niż męczyć się ze spawaniem mosiądzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Spawanie zderzaka

Spawanie zderzaka – jak naprawić pęknięty element?

Następny artykuł
spawanie drutem samoosłonowym

Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Zobacz też