Wyroby hutnicze to najczęściej półprodukty, które samodzielnie nie stanowią żadnej konstrukcji. Dopiero połączone w odpowiedni sposób, mogą być częścią większej budowli. Spośród wielu technik łączenia wyrobów stalowych, najbardziej popularną jest spawanie. Poznaj techniki spawania konstrukcji stalowych, a także sposób oceny jakości spoin.
Spawanie konstrukcji stalowych – charakterystyka
Konstrukcje stalowe stanowią podstawę wielu budowli. Dokładne oznaczenia ich klas, a także metody ich łączenia opisuje norma PN-EN 1090. Spawanie konstrukcji stalowych to najlepszy sposób na przygotowanie konstrukcji nośnych. Dzięki przetopieniu materiału za pomocą wysokiej temperatury tworzy się połączenia stabilne i odporne na czynniki zewnętrzne.
Konstrukcje stalowe spawane wykonywane są przede wszystkim na potrzeby budownictwa. Na stalowych kratownicach opiera się połacie dachowe w magazynach. Ze stalowych elementów spawanych tworzy się obiekty o przeznaczeniu handlowym, przemysłowym i magazynowym, a także konstrukcje inżynierskie. Wszystkie konstrukcje żelbetowe wymagają wykonania konstrukcji stalowej zbrojenia. Spawanie konstrukcji stalowych to też najpowszechniejszy sposób przygotowywania elementów do branży motoryzacyjnej, stoczniowej, lotniczej, maszynowej i wielu innych.
Najpopularniejsze metody spawanie konstrukcji stalowych
Spawanie konstrukcji stalowych na skalę przemysłową prowadzi się przy użyciu łuku elektrycznego. Zjawisko powstaje przy połączeniu elementów o różnych ładunkach elektrycznych, a towarzyszy mu wytworzenie wysokiej temperatury. Do najpopularniejszych metod łączenia należą:
- MIG i MAG – spawanie elektrodami topliwymi w osłonie gazów neutralnych lub aktywnych. W ten sposób wykonuje się około 60 % wszystkich spoin w budownictwie;
- TIG – metoda wykorzystująca elektrodę nietopliwą w osłonie gazu neutralnego, którą stosuje się do tworzenia estetycznych spoin głównie na cienkich wyrobach;
- MMA – spawanie elektrodą topliwą w otulinie to najstarsza technika, obecnie stosowana w szczególnie wymagających pracach, w zakładach mechanicznych i w domowych warsztatach.
W poszczególnych metodach trzeba zwrócić uwagę na zalecane ustawienia spawarki. Muszą być dostosowane do charakterystyki stopu, grubości elementu i miejsca jego zastosowania.
Kontrola spoin na konstrukcjach stalowych
Wielu obiektach konstrukcje stalowe stanowią o ich wytrzymałości, nośności, a także żywotności. Jak wiesz, spoina jest najsłabszą częścią obiektu, dlatego musisz szczególną uwagę zwrócić na jakość spawania konstrukcji stalowych. Przede wszystkim wszystkie prace powinny być wykonywane na podstawie instrukcji WPS. Zarówno wymiar spoiny, jak i ustawienia na maszynie powinny być wykonane zgodnie z instrukcją.
W miejscach newralgicznych o szczególnym znaczeniu, spawanie konstrukcji stalowych warto skontrolować. Konstruktorzy zalecają badania nieniszczące wizualne, a w razie potrzeby także magnetyczne i ultradźwiękowe. Dzięki nim zyskasz pewność, że spoina jest wykonana prawidłowo i nie pogorszy jakości obiektu.