Praca spawacza w Czechach – czy taki wyjazd się opłaca?

W całej Europie poszukiwani są specjaliści, którzy mogą wykonywać pracę spawacza. Czechy pod tym względem nie należą do wyjątków, a pracodawcy poszukują fachowców także w Polsce. Czy warto brać pod uwagę pracę u naszych południowych sąsiadów?
praca spawacz czechy

Spawacze należą do grupy pracowników, którzy z powodzeniem znajdą pracę w większości krajów w Europie. Mając umiejętności i potrzebne certyfikaty, można liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki za granicą. Jednym z państw od dawna otwartym na polskich pracowników są Czechy. Choć przez wielu naszych rodaków ten kraj jest traktowany z lekkim przymrużeniem oka, warunkami pracy mogą konkurować z bogatszymi krajami Europy. 

Jakie kwalifikacje są potrzebne do pracy spawacza w Czechach?

Operatorzy maszyn spawalniczych to specjaliści, którzy mogą liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenia. W całej Europie i większości państw na świecie nie ma też problemów ze znalezieniem pracy dla spawacza. Czechy są jednym z państw, które bardzo często szukają takich pracowników także w Polsce. Rozwinięty przemysł ciężki sprawia, że nie trzeba się bać o zatrudnienie w tej branży. 

Do uzyskania zatrudnienia w Czechach nie trzeba zdobywać specjalnych kwalifikacji. Nasi południowi sąsiedzi akceptują certyfikaty wydawane w Polsce, a także nasze książeczki spawacza przetłumaczone na język czeski. Warto przetłumaczyć też CV, które może mieć znaczenie dla wysokości stawki wynegocjowanej z pracodawcą. 

Ile zarabiają spawacze w Cechach? 

Zatrudnienie dla polskich spawaczy w Czechach oferuje wiele firm prywatnych i dużych zakładów przemysłowych. Szczególnie w branży motoryzacyjnej wysoko ceniona jest praca spawacza. Czechy oferują średnie stawki nieco wyższe niż polscy pracodawcy. Średnia pensja w tej branży wynosi około 35 tysięcy koron, co można przeliczyć na prawie 6500 złotych netto miesięcznie. 

Poza wielkością firmy, na wysokość pensji będą wpływały umiejętności pracowników. Najbardziej cenieni są spawacze, którzy mogą się pochwalić przynajmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym. Największe zapotrzebowanie jest na spawaczy MIG i MAG, a nieco mniejsze na pracowników z umiejętnościami łączenia metodą TIG.

Zobacz także:  Ile zarabia początkujący spawacz: perspektywy zawodowe i finansowe

Inne korzyści z wykonywania pracy spawacza w Czechach  

Na tle innych krajów Europejskich praca spawacza w Czechach nie zawsze przyciąga wysokimi zarobkami. Wyższe stawki mogą zaoferować Niemcy, nie wspominając już o krajach skandynawskich. Jednak Czechy przyciągają przede wszystkim pracowników z województw leżących na południu naszego kraju. Niewielka odległość od granicy i wyższe zarobki przyciągają szczególnie młodych ludzi. Zaletą jest też dobrze zorganizowany przewóz pracowniczy z naszego kraju do większych zakładów na terenie przygranicznym.

Zaletą wykonywania pracy spawacza w Czechach jest też to, że od pracowników nie wymaga się znajomości języka obcego. Oba języki są do siebie bardzo podobne, dlatego bariera językowa znika bardzo szybko. W wielu miastach granicznych mieszkańcy komunikują się także w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawacz francja

Praca za granicą dla spawacza – Francja 

Następny artykuł
badania penetracyjne

Czym są badania penetracyjne?

Zobacz też