Ile za granicą zarabia spawacz – Szwajcaria i warunki pracy w tym kraju

Jednym z najbardziej pożądanych zawodów w zachodniej Europie jest spawacz. Szwajcaria w dużym zakresie zaspokaja własne zapotrzebowanie specjalistami z zagranicy. Sprawdź, co oferują pracodawcy i na jakie trudności możesz trafić przy zatrudnieniu.
spawacz szwajcaria

Spawanie to najpopularniejsza metoda na łączenie metalowych elementów. Wykorzystywanie do tego wysokiej temperatury i skomplikowanych maszyn sprawia, że to zajęcie mogą podejmować tylko specjaliści. Osoby mające kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie zawodowe z łatwością znajdą pracę także za granicą. Jakie perspektywy mają spawacze w Szwajcarii

Kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu spawacza w Szwajcarii

Na wielu europejskich rynkach poszukiwani są wykwalifikowani robotnicy na stanowisko spawacz. Szwajcaria w tej dziedzinie nie jest wyjątkiem, jednak oferuje porównywalnie wyższe zarobki od sąsiadów. Choćby z uwagi na to znalezienie pracy w tym kraju jest dosyć trudne. 

Szwajcarscy pracodawcy wymagają przede wszystkim potwierdzonych kwalifikacji zawodowych. Chodzi o książkę spawacza i aktualne certyfikaty na konkretne metody spawalnicze, a także CV z doświadczeniem zawodowym. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na jeden z czterech języków urzędowych obowiązujących w tym kraju. Pracodawcy często wymagają też komunikatywnej znajomości jednego z tych języków. 

Na jakie zarobki może liczyć spawacz?

Jak wspominaliśmy, spawacze w Szwajcarii zarabiają stosunkowo dużo. Stawki są wyższe nie tylko w porównaniu do oferowanych w Polsce, ale nawet w większości krajów w Europie. Godzina pracy jest wyceniana na 25 do nawet 35 euro. Miesięczna pensja netto z reguły mocno przekracza 3000 euro. W Szwajcarii cenieni są pracownicy operujący metodami MIG lub MAG. Wyższe stawki otrzymują najbardziej doświadczeni, znający język i mający status rezydenta tego kraju. 

Charakterystyka pracy w zawodzie spawacza w Szwajcarii 

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taki status utrudnia nieco znalezienie pracy w tym kraju. Jednak umowy o współpracy sprawiają, że nie ma żadnych przeciwwskazań przed podjęciem pracy w zawodzie spawacza w Szwajcarii przez obcokrajowców. Każdy obywatel UE może szukać legalnej pracy.

Zobacz także:  Ile zarabia spawacz pracujący we włoszech: poradnik dla polskich fachowców

Pewne utrudnienia wynikają z wewnętrznych przepisów w tym kraju. Jeśli zdecydujesz się na pracę sezonową do 3 miesięcy, nie będą potrzebne żadne formalności, poza umową z pracodawcą. Z tego przepisu korzysta wielu spawaczy pracujących w Szwajcarii tylko przez kilka miesięcy w roku. Przy dłuższym okresie zatrudnienia konieczne jest zdobycie odpowiednich pozwoleń adekwatnych do długości planowanej pracy. Zezwolenia przyznawane są na okres do roku, powyżej roku i bezterminowo, czyli pracownik uzyskuje status rezydenta. 

Nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie dla spawacza w Szwajcarii. Szanse rosną wraz ze zdobytym doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami. Najlepsi fachowcy mogą liczyć na bardzo wysokie pensje i respektowanie wszelkich praw pracowniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
praca za granicą spawacz norwegia

Warunki pracy za granicą – spawacz w Norwegii

Następny artykuł
spawacz szwecja

Spawacz w Szwecji – ile można zarobić? 

Zobacz też