Spawacz w Szwecji – ile można zarobić? 

Praca spawacza wymaga odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. Dobrzy specjaliści mogą liczyć na wysokie pensje nie tylko w Polsce, ale szczególnie w bogatszych krajach Europy. Dowiedz się, co musisz zrobić, żeby pracować jako spawacz w Szwecji.
spawacz szwecja

Spawacz jest jednym z zawodów, który w zasadzie nie musi obawiać się o zatrudnienie. Na wykwalifikowanych i sumiennych pracowników z Polski czeka zatrudnienie także w większości państw europejskich. Jednym z celów emigracji jest Szwecja, która przyciąga otwartością na obcokrajowców i wysokimi płacami. Specjaliści spełniający odpowiednie wymagania mogą znaleźć zatrudnienie w wielu tamtejszych branżach przemysłu. 

Spawacz w Szwecji – potrzebne kwalifikacje 

Od wielu lat najbardziej poszukiwanym zawodem wśród europejskich pracodawców jest spawacz. Szwecja nie jest wyjątkiem i zatrudnienie w tym kraju może znaleźć wielu pracowników z zagranicy. Jednak pracodawcy w Szwecji są dosyć wymagający i szukają pracowników o odpowiednich umiejętnościach. 

Najważniejszym dokumentem, który zawsze jest niezbędny do podjęcia legalnej pracy w Szwecji, jest certyfikat zawodowy. Może to być książka spawalnicza albo certyfikaty potwierdzające przejście kursu w konkretnej specjalizacji spawalniczej. Certyfikaty muszą być aktualne, a najbardziej cenieni są pracownicy mający przynajmniej 3 lata doświadczenia zawodowego. 

Na stanowisku spawacza w Szwecji chętnie widzami są pracownicy znający język angielski. W Skandynawii niemal każdy porozumiewa się w tym języku, dlatego nauka szwedzkiego przed wyjazdem nie będzie konieczna. Pracodawcy wymagają też prawa jazdy kategorii B, a zatrudnienie znajdą głównie pracownicy będący obywatelami UE. 

W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na spawaczy?

Szwecja jest krajem z mocno rozwiniętym przemysłem, głównie metalurgicznym, a także stale inwestującym w rozwój. Spawacze w Szwecji znajdują zatrudnienie głównie w budownictwie i zakładach produkcyjnych. Wytwarza się tu wiele maszyn i pojazdów specjalistycznych, a praca w takich zakładach wiąże się z nieco wyższymi zarobkami. Na jeszcze wyższe pensje mogą liczyć pracownicy znajdujący zatrudnienie w przemyśle stoczniowym i morskim. W tych branżach jednak dosyć trudno o zatrudnienie bez doświadczenia.   

Zarobki spawaczy w Szwecji – co wpływa na pensję?  

Pensje spawaczy w Szwecji są zdecydowanie wyższe niż w naszym kraju. Najwięcej pracowników zarabia pomiędzy 15 – 20 euro za godzinę. W przeliczeniu na złotówki jest to miesięczna pensja na poziomie około 15 tysięcy złotych. Wyższe stawki otrzymają pracownicy w dużych firmach i mający bogate doświadczenie. Cenieni są także specjaliści z dziedziny spawania podwodnego, których miesięczne pobory mogą być nawet dwukrotnie wyższe. 

Zobacz także:  Skąd brać zlecenia na spawanie – gdzie szukać ogłoszeń i które z nich wybierać?

Praca spawacza w Szwecji jest bardzo opłacalna, a warunki pracy zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo. Także zarobki w porównaniu z oferowanymi w Polsce mogą wyglądać imponująco. Przy szacunkach musisz jednak wziąć pod uwagę znacznie wyższe koszty utrzymania w tym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawacz szwajcaria

Ile za granicą zarabia spawacz – Szwajcaria i warunki pracy w tym kraju

Następny artykuł
ile zarabia spawacz w usa

Ile zarabia spawacz w USA i co wpływa na wysokość pensji?

Zobacz też