Spawanie jest umiejętnością, której opanowanie daje możliwość zatrudnienia na całym świecie. W tej branży stała lub okresowa emigracja jest codziennością i wiąże się z możliwością uzyskania dobrych zarobków. Jednym z kierunków wybieranych przez spawaczy z polski jest Francja. Zarobki w tym kraju są porównywalne do płac w innych najbardziej rozwiniętych państwach UE.
Co trzeba zrobić, żeby zostać spawaczem we Francji?
Swobodny przepływ towarów i usług w ramach UE sprawia, że wielu pracowników szuka lepiej płatnego zajęcia za granicą. Jednym ze specjalistów, który z powodzeniem znajdzie zatrudnienie w całej Europie, jest spawacz. Francja nie jest pierwszym wyborem dla pracowników z naszego kraju, jednak może przyciągać komfortem pracy i zarobkami.
Żeby uzyskać zatrudnienie w tym kraju, konieczne jest udokumentowanie swoich umiejętności. Regulacje w ramach UE doprowadziły do tego, że pracodawcy z kraju nad Sekwaną honorują certyfikaty uzyskane w Polsce. Wystarczy zatem książka spawacza i certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia w konkretnej metodzie spawalniczej. Dokumenty, łącznie z CV, powinny być przetłumaczone na język francuski.
Zarobki spawaczy we Francji – co na nie wpływa?
Pensja dla spawacza we Francji nie jest jednakowa, a jej wysokość zależy między innymi od doświadczenia i kwalifikacji. Najniższe pensje są oferowane pracownikom bez doświadczenia i mającym umiejętność spawania metodą TIG. Tutaj stawki są na poziomie 10 – 13 euro za godzinę. Pracownicy z przynajmniej trzyletnim doświadczeniem w zawodzie, mogą zarobić już ponad 15 euro za godzinę. Wyższe stawki są w stanie zaproponować duże firmy działające w większych miastach. Lepszą godzinową ofertę otrzymają pracownicy, którzy potrafią porozumiewać się w języku francuskim w stopniu komunikatywnym.
Praca spawacza we Francji – dodatkowe informacje
Wybierając pracę spawacza we Francji, musisz pamiętać, że w tym kraju tygodniowy czas pracy wynosi 35 godzin. Będzie to miało znaczenie w przypadku umowy zawierającej stawkę za godzinę, a nie pensję w skali miesiąca. Ponadto część pracodawców nie chce, żeby pracownicy pracowali dłużej, co wpłynie na wysokość miesięcznych poborów.
Po stronie zalet takiego zatrudnienia należy wymienić ograniczenie kosztów dojazdu do pracy. Większość pracodawców zapewnia bezpłatny dojazd do miejsca pracy lub pokrywają jego koszty. Zdarzają się też wypożyczenia samochodów służbowych do dojazdów.
Wykwalifikowany spawacz we Francji z pewnością będzie zadowolony z zarobków na tym stanowisku. Francja oferuje wiele ciekawych miejsc zatrudnienia związanych choćby z branżą morską. Jest to także duży rynek, dlatego specjaliści nie będą musieli się martwić o znalezienie pracy.