Instrukcja WPS spawania – kto ją przygotowuje, dla kogo i po co?

Na każdym stanowisku spawalniczym powinien być dostęp do aktualnych instrukcji WPS. Spawanie zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach gwarantuje uzyskanie wymaganej jakości. Poznaj zadania WPS i najważniejsze założenia.
wps spawanie

Do spawania wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Z łatwością można zmieniać parametry prądowe, intensywność strumienia gazu czy szybkość podawania. Każda zmiana wpływa na jakość spoiny i jej parametry wytrzymałościowe. Jeśli z technologicznego punktu widzenia zależy Ci na uzyskaniu konkretnych parametrów, musisz przygotować instrukcje wykonania spoiny. Jak ją zrobić, kto ma to przygotować i po co? Podpowiadamy. 

Co to jest WPS? 

W niektórych przedsiębiorstwa spawalniczych przez cały okres pracy nikt nie wspomni słowem na temat instrukcji WPS. Spawanie elementów będzie odbywać się w zgodzie ze sztuką, konstrukcje będą miały określone parametry i żywotność, co spotka się z aprobatą klientów. W wielu branżach, gdzie wymagania jakościowe nie są takie istotne, z pewnością można wykonywać pracę bez instrukcji. Jeśli jednak chcesz wyjść z produkcji garażowej i trafić do szerszego grona klientów, bez dobrze przygotowanego WPS się nie obejdzie. 

Co to jest WPS? Spawanie to proces skomplikowany, który można przeprowadzić na wiele sposobów. Każdy spawacz ma inne preferencje i umiejętności, dlatego sam zmienia ustawiania. Jeden typ spoiny można zatem wykonywać na kilka sposobów nawet w obrębie jednego elementu. WPS to instrukcja dla spawacza, która wskazuje, w jaki sposób należy wykonać spoinę, żeby miała ona wymagane parametry i spełniała normy. Wykonywania prac spawalniczych zgodnie z instrukcjami wymagają firmy z branży ciśnieniowych, motoryzacyjnych i innych, gdzie przywiązuje się dużą uwagę do jakości. 

WPQR i WPS – spawanie bez tajemnic 

Instrukcja WPS spawania to skrót od Welding Procedure Specification, który można rozszyfrować jako instrukcję technologiczną spawania. To procedura, która jest dostarczana na stanowisko pracy i wykonanie spoiny zgodnie z jej założeniami zapewnia spełnienie normy jakościowej. 

Zobacz także:  Oznaczenia butli gazowych – jaki kolor mają butle z acetylenem?

Jednak do przygotowania instrukcji trzeba wcześniej przeprowadzić badania i przygotować Protokół Kwalifikowania Technologii Spawania, czyli WPQR (Welding Procedure Qualification Record). Na jego podstawie wykonywana jest spoina próbna, którą następnie poddaje się testom jakościowym. Dopiero po pozytywnym zakwalifikowaniu technologii możesz umieścić jej założenia w WPS.

Jakie informacja powinna zawierać instrukcja spawania WPS? 

W instrukcji WPS powinny znaleźć się wszystkie informacje potrzebne do przygotowania konkretnego typu spoiny. W sposób jasny i przejrzysty muszą być przedstawione takie informacje jak:

  • metoda spawania;
  • rodzaj materiału;
  • dobór elektrody;
  • wymiary lub proporcje spoiny;
  • parametry ustawienia maszyn;
  • rodzaj i ilość gazu osłonowego;
  • rysunek poglądowy itp.

Instrukcja WPS spawania jest dokumentem przygotowywanym przez spawalnika. Ten specjalista powinien doskonale wiedzieć, jak ją przygotować i co powinno się w niej znaleźć. Jeśli jednak chcesz to skontrolować, dowidzieć się więcej lub samodzielnie przygotować WPS, zapoznaj się z normą EN ISO 15609-1. Poza dokładnymi instrukcjami znajduje się tam także wzór instrukcji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Spawanie konstrukcji stalowych

Spawanie konstrukcji stalowych – jakie metody dobrać?

Następny artykuł
spawanie rur

Czym i w jaki sposób spawać rury? 

Zobacz też