Rury to elementy konstrukcyjne stosowane przy tworzeniu różnego typu konstrukcji. Z reguły mają za zadanie ułatwienie transportu dzięki równomiernemu otworowi przelotowemu wewnątrz. Stosowane są w sieciach gazowych i wodnych, w budownictwie mieszkalnym, a także w przemyśle. Spawanie rur jest najczęściej stosowaną metodą na ich łączenie, która zapewnia skuteczną i krótkotrwałą pracę. Poznaj najważniejsze techniki i sposoby na spawanie rur.
Techniki spawalnicze przy spawaniu rur
Spawanie rur to proces bardzo wymagający szczególnie dla początkujących spawaczy. Spoinę należy wykonać w taki sposób, żeby utrzymać ciągłość sieci, a także zachować średnicę wewnętrzną elementu. Ponadto spoina musi być nałożona na całej grubości rury, co znacznie utrudnia czynności. Nie możesz zapominać też o szczelności, która w sieciach ciśnieniowych jest kluczowa.
W spawaniu rur można zastosować niemal każdą technikę spawalniczą. Najczęściej w pracy w budownictwie i przemyśle wykorzystuje się migomaty i maszynki do spawania TIG. Może się też zdarzyć, że do wykonania spoiny na określonych przewodach trzeba zastosować obie techniki spawalnicze. W zależności od rodzaju materiału dobierzesz odpowiedni gaz osłonowy i elektrody. W pracach wymagających szczególnej precyzji i jakości spoiny do spawania rur wykorzystuje się technikę spawanie laserowego lub elektronowego.
Spawanie rur ukosowanych
Metody spawania rur i ich przygotowania są dobierane nie tylko do rodzaju materiału, ale także do grubości materiału. W przypadku łączenia czołowego rur o ściankach ponad 2 mm miejsce łączenia należy przygotować poprzez ukosowanie krawędzi. Ta technika polega na zeszlifowaniu płaszczyzny pod kątem w taki sposób, żeby dwa przewody stykały się tylko minimalną powierzchnią wewnątrz otworu. Z kolei na zewnątrz szczelina będzie szeroka.
Przy rurach o dużych grubościach będziesz musiał ułożyć kilka spoin. Pierwsza będzie prowadzona po powierzchni styku elementów. Można tu zastosować technikę TIG bez dodatkowego materiału wypełniającego. Do wypełnienia możesz zastosować metodę MAG lub spawanie elektrodami w otulinie, czyli MMA.
Metody spawania rur o niewielkich grubościach ścianek
Przy przewodach o niewielkich grubościach, nie stosuje się ukosowania. W tym wypadku ważniejsze jest to, żeby płaszczyzny styku były ucięte możliwie najbardziej gładko i były ułożone pod kątem prostym do ciągu rury. W takiej sytuacji przewody zetkną się całymi płaszczyznami i będzie można zespawać je bez użycia drutu topliwego.
Do spawania rur o niewielkiej grubości ścianek wykorzystywane są spawarki TIG, a często także palniki gazowe. W przemyśle elektronicznym i pracach precyzyjnych takie spoiny wykonywane są za pomocą wiązki lasera i spawania elektronowego.
Spawanie rur – podsumowanie
Spawanie rur jest potrzebne przy pracach montażowych i serwisowych w budownictwie. Rury transportowe stanowią podstawę pracy wielu procesów produkcyjnych. Także w domach za pomocą rur dostarczana jest woda, gaz i ciepło. Dlatego umiejętność precyzyjnego spawania rur jest ceniona na rynku pracy i pozwala zdobyć ciekawe zatrudnienie.