Czym jest pozycja spawania i jaki ma wpływ na pracę spawacza?

Pozycja spawania to ułożenie elektrody względem łączenia podczas wykonywania pracy. Wyróżnia się pozycję podstawową i wymuszone, a stosowanie odpowiednich zależy od charakterystyki pracy. Kiedy stosuje się określone pozycje spawania?
pozycja spawania

Proces spawania przebiega najszybciej w sytuacji, kiedy spawacz może ustawić się w dowolnej i najbardziej wygodnej pozycji. Nie każdy rodzaj pracy daje mu jednak taką możliwość. Sposób prowadzenia elektrody po łączeniu nazywany jest pozycją spawania i nie zawsze jest najwygodniejszy dla operatora. Zawsze jednak ma wpływ na jakość i trwałość spoiny. 

Podstawowa pozycja spawania 

Każdy spawacza ma ulubioną pozycję, w której prowadzi pracę najszybciej i najbardziej wydajnie. Najczęściej pozycja spawania polega na prowadzeniu elektrody prostopadle do łączenia, z niewielkimi odchyłkami w którąś ze stron. Ustawianie w taki sposób jest określane jako podstawowa pozycja spawania, a przez specjalistów jako pozycja podolna. Wówczas praca przebiega najszybciej, jest najbardziej wydajna, a jakość spawu okazuje się najlepsza.

Pozycja spawania wymuszona

Wszystkie inne pozycje spawania poza podolną, określane są jako wymuszone. Z reguły pracę w takim ustawieniu wymusza sposób ułożenia materiałów, rodzaj spawarki, a także inne wymagania projektantów. Do najbardziej popularnych pozycji wymuszonych należą:

  • pionowa;
  • naboczna;
  • naścienna;
  • okapowa.

Każda pozycja spawania jest oznaczona w dokumentacji technicznej za pomocą oznaczenia symbolowe ISO lub AWS/ASME. W ten sposób jakość prowadzenia spawu zawsze jest podobna. 

Zobacz także:  Oznaczenia butli gazowych – jaki kolor mają butle z acetylenem?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
energia liniowa spawania

Czym jest energia liniowa spawania, jak ją obliczyć i zastosować w pracy? 

Następny artykuł
udarność

Udarność stali i spawu – jak jest sprawdzana i dlaczego jest taka ważna?

Zobacz też